Seničić: Ima opravdanih, ali i nerealnih zahteva za zamenska putovanja

Direktor Nacionalne asocijacije turističkih agencija Srbije (JUTA) Aleksandar Seničić rekao je danas da ima opravdanih, ali i neopravdanih i nerealnih zahteva u realizaciji zamenskih putovanja.
Seničić: Ima opravdanih, ali i nerealnih zahteva za zamenska putovanja
Foto: Pixabay
"Bilo je agencija koje su za isti aranžman tražile doplatu, što ne sme da se radi i JUTA je svim agencijama poslala uputstvo šta ne sme da se radi", rekao je Senčić za Betu, povodom tvrdnji Nacionalne organizacije potrošača Srbije (NOPS) da su "brojni potrošaci nezadovoljni načinom na koji se realizuju njihova zamenska putovanja".
 
NOPS je u saopštenju naveo da građani koji su uplatili putovanja za 2020. godinu i zbog pandemije nisu iskoristili aranžman tvrde da im sada agencije nude manje kvalitetne od onih koje su platili, a neretko im se traži i doplata.
 
Vlada Srbije je prošle godine donela uredbu da građani mogu za uplaćene aranžmane ove godine da izaberu nove ili traže vraćanje novca od 1. januara 2022. godine. Seničić je rekao da ima i neopravdanih primedbi jer su neki putnici tražili da im se prizna ista cena aranžmana uplaćenog za vansezonu u novom terminu u sezoni ili da im se obezbedi letovanje u hotelu koji je u međuvremenu zatvoren.
 
On je rekao da inspekcija kontroliše poslovanje agencija i rešava probleme "na licu mesta", a da je "bilo i kažnjavanja", ali je broj inspektora mali, 70-80 u odnosu na 250 agencija i oko 700 subagenata.
 
Do sada je, prema njegovim rečima, oko 45 odsto onih koji su uplatili rezervacije za turistička putovanja u 2020. godini iskoristilo zamenske vaučere i aranžmane, a da ostali još nisu i da se procenjuje da ti aranžmani vrede 10-20 miliona evra.
 
Veliki problem će, prema njegovim rečima biti i to što je realizovano samo dvadesetak odsto "đačkih" putovanja. Agencije će, kako je rekao, na jesen znati veličinu problema u poslovanju kada ih hotelijeri budu obavestili da li će vratiti uplaćen novac kako bi ga one vratile putnicima.
 
"Ako hotelijeri ne budu vratili novac, teško će to moći da učine agencije iz svojih sredstava jer je nemoguće za tri meseca zaraditi da bi se pokrili troškovi za godinu i po dana koliko nisu radile", rekao je Seničić.
 
Dodao je da država nije pomogla agencije, već samo radnike preko minimalnih zarada, kao i za ostale firme i da njihovi prihodi nisu veliki za period u kojem rade.
  • Dragan

    12.08.2021 09:38
    Ah
    Šta znače prva dva slova JU ?
  • Zarko

    12.08.2021 08:19
    @Šalaj Mile
    Ako se nadas i priželjkujes da agencije propadnu, onda ces sigurno ostati bez para... Ne mogu da razumem ovaj mentalni sklop.
  • Milan NS

    12.08.2021 07:37
    Opet ovaj
    "Ako hotelijeri ne budu vratili novac, teško će to moći da učine agencije iz svojih sredstava jer je nemoguće za tri meseca zaraditi da bi se pokrili troškovi za godinu i po dana koliko nisu radile", rekao je Seničić.
    Kome ti prodaješ maglu?!
    Da vidim ugovore između agencija i hotelijera gde piše šta se dešava u slučaju otkazivanja aranžmana!
    Da vidim ko osigurava putovanje, tj. koja osiguravajuća kuća stoji iza agencije!
    Pa nemoj ti meni kako agencije neće vratiti novac putnicima jer "i njima nisu vratili".
    Ima nas ovde koji malo poznajemo pravo i koji ćemo vas sve zatvoriti preko suda jer ste obični hohštapleri i secikese!

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija