Na probleme u plasmanu, otkupu i izvozu, proizvođači su upozoravali još u junu. Pojedini voćari iz okoline Kragujevca, kažu da za njihovu robu nije bilo kupaca, pa su tone trešanja završile u jaruzi, prenosi
RTS.
Tomići iz Jarušica imaju oko 20 hektara voćnjaka. Ubrali su šest tona trešanja, a prodali manje od tone - uglavnom na pijacama. I to, kaže Radoslav, po ceni trostruko nižoj od prošlogodišnje.
"Nudiš, ne možeš da prodaš, šta ćeš? Ostaviš u hladnjači. Nudio sam neke za rakiju, bili su neki obećali da kupe, nisu ni to kupili, davao sam u bescenje. Imam ovde tri palete, da hranimo svinje, a ovo ću da prospem ovde", kaže Radoslav Tomić iz Gornjih Jarušica za RTS.
Umesto na trpezi ili u preradi, pet tona trešanja završilo je u jaruzi. Hladnjaču je ispraznio, jer stiže drugo voće. Pojedini zasadi nisu ni obrani. Kažu nije se isplatilo.
"Kriterijum trešnje je bio visok, što znači da su tražili mnogo krupnu trešnju koje ove godine nije toliko bilo", navodi Žarko Dimitrijević iz Gornjih Jarušica.
Ponuda je bila velika, kažu agronomi, a tržište zahtevno. Za razliku od prošle, kada im je ceo rod otišao za izvoz, ove godine, uzgajivači iz Jarušica na čistom su gubitku. Tomići su bili na gubitku i sa tovom bikova, zato su prešli na voćarstvo.
"Za dvadeset godina, 22 vagona mesa sam prodao. I došao sam do kraja da ne mogu da naplatim to što sam prodao i morao sam da prestanem. Obrnuo u voćku i došao sam u zid. I sad se pitam šta ću dalje", žali se Radoslav Tomić.
Stižu šljive, jabuke i drugo voće, pa se Tomići nadaju da će bar od njih da prihoduju. Podižu još jednu hladnjaču, iako, kažu, znaju da njihov rad i zarada zavise i od neba i od tržišta.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju -
LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
Komentari 13
Bejker
Mugabe
@Petar@PEtar
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar