U okviru inicijative Pratim JA, tokom juna i jula, o stavovima i iskustvima sa lokalnom upravom anketirano je više od 1.200 građana, navedeno je u saopštenju uz ocenu da građani koji su svoje iskustvo ocenili kao "pretežno pozitivno" ipak nisu zazirali od toga da, odgovarajući na konkretnija pitanja iz upitnika, podele i negativna iskustva sa lokalnom upravom, kao i obrnuto.
Analiza dosadašnjih rezultata ankete pokazuje da je svaki drugi građanin zadovoljan pružanjem lokalnih usluga, ali da tek svaki peti smatra da je lokalna uprava otvorena i dostupna građanima, naglašava CEP.
Rezultati pokazuju da je polovina građana "pretežno zadovoljna" uslugama koje pruža njihova opštinska ili gradska uprava - poput izdavanja izvoda iz matične knjige rođenih ili knjige državljana, prava na socijalnu zaštitu, građevinske dozvole, potvrde za upis deteta u školu.
Istovremeno, 40 odsto građana je nezadovoljno pružanjem tih usluga, a ključne primedbe su prebacivanje nadležnosti i odgovornosti, davanje različitih informacija i uputstava, "šetanje" od kancelarije do kancelarije, zahtevi za pribavljanje još papira i zatvorena vrata.
Čak 80 odsto građana, među kojima ima i onih koji su zadovoljni samim uslugama lokalne uprave, smatra da nema dovoljno mogućnosti da iskaže svoje mišljenje ili iskustvo u vezi sa uslugama koje im pruža lokalna uprava.
Građani ukazuju na komunalne probleme, seču drveća, vodosnabdevanje, nedostatak parking mesta, probleme sa strujom i prevozom, ali na pitanje da li su se obraćali lokalnim institucijama povodom tih problema, odgovor je uglavnom – ne.
Utisci sa terena odgovaraju rezultatima ankete koji pokazuju da 84,5 odsto građana nikada nije učestvovalo u oblikovanju odluka lokalne samouprave, jer smatraju da nisu dovoljno kompetentni ili osećaju da šta god radili – nema boljitka.
Čak 42 odsto ne zna da li ima mogućnost da se uključi u donošenje opštinskog ili gradskog budžeta, a tek svaki drugi građanin zna za mogućnost da pristupi informacijama od javnog značaja koje nastaju u radu organa lokalne uprave, navodi u saopštenju CEP.
U izveštaju se konstatuje kako "ne iznenađuje opšti utisak aktivista da među građanima uglavnom vlada neupućenost i apatija".
Projekat "Pratim JA" podržava Evropska unija, a sprovode Centar za evropske politike (CEP), Nacionalna koalicija za decentralizaciju (NKD), Centar za ravnomerni regionalni razvoj (CenTriR) i Ekološki centar Stanište, uz lokalne organizacije Urban In, Odbor za ljudska prava Niš i Klub Ars Nova.
Komentari 8
Zebra
Jovo
Seća li se neko PROPUSNICE ZA POLICIJSKI ČAS kada su ljudi sa tom propusnicom i "papirom" palili krovove i bakljadali na krovovima u Beogradu sa"papirom"?
Sad će vrhovni svemirski admiral da ekspresno legalizuje sve nelagalizovano objekte,zgrade,kuće i mirna Bačka.
Ko je mlad moj savet je da se sprema za odlazak u neke normalne države.Ko je star i nema gde otići dinara državi ne dati.Ali dinara.Ikada.
Sale
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar