Pomoćnik načelnika komunalne milicije
Ranko Šekularac za
N1 kaže da se kazne kreću od 5.000 do 25.000 dinara - za one najbahatije vozače. Pojedini pokušavaju da izbegnu "Oko sokolovo" tako što na registarske tablice lepe selotejp trake i zaštitne maske, ali se onda suočavaju sa još većom kaznom koju moraju da plate.
Šekularac kaže da je posle godinu dana rada "Oka sokolovog" može da kaže da je u pitanju naizgled složen sistem kontrole parkiranja, ali da on zapravo to nije pošto se posredstvom nekoliko kamera prati parkiranje na ulicama grada.
Ono što kamere zabeleže pronosi se na centralni sotver u Mekenzijevoj ulici i nemoguće je da se izbriše ono što je konstatovano kao prekršaj, kaže Šekularac.
On ističe da su na početku u ceo posao ušli oprezno i s rizikom i da su se plašili reakcija građana, ali da su oni od prvog dana dali podršku tom načinu rada i da traže da se i njihove ulice uvrste u sistem rada "Oka sokolovog".
Šekularac kaže da su na početku krenuli sa 110 ulica, a da ih je sada skoro 330, 340 koje pokrivaju.
Upitan koje su najproblematičnije ulice, on kaže da se stanje menja jer gde su najprisutniji - brzo se uspostavi komunalni red. Trenutno su, kako kaže, problematični Bulevar krlja Alaksandra, Mileševska, Sarajevska i Bulevar Zorana Đinđića ali to nije ni blizu kako je bilo u početku.
On je kao najapsurdnije primere pokušaja da se izbegne "Oko sokolovo", uz napomenu da se radi o izolovanim slučajevima, naveo pokušaje da se izbegne odgovornost tako što su prekrivali registarske oznake zaštitnim maskama i selotrejp trakama da budu nečitljivi za sistem.
To je, ipak, kako kaže, uzaludan pokušaj - a iz jednog prekršaja ulazite u drugi prekršaj u kome ima i elemenata krivične odgovornosti, a odnosi se na falsifikovanje službenih isprava.
U takvim sljučajevima komunalna milicija reguje u najkraćem roku, dolazi i izdaje nalog Parking servisu za uklanjanje vozila, a u pitanju je onda dodatni trošak za vozače koji moraju da plate kaznu i za uklanjanje vozila sa javne površine, pored one za nepropsino parkiranje.
Novčani rapson kazni zavisi od javne površine na kojoj se vozilo zatekne, pa vozači koji se parkiraju u delu trotoara ili kolovoza gde ne saobraća javni prevoz plate 5.000 dinara, a oni najbahatiji koji se parkiraju na zelenoj površini, u žutoj traci ili na šinama plaćaju 25.000 dinara za učinjeni prekršaj.
Podsetimo da su za ovaj sistem zainteresovani i drugi gradovi u Srbiji, među kojima i Novi Sad. Kako je 021.rs preneo u martu ove godine, gradonačelnik Miloš Vučević je rekao da se ozbiljno razmišlja o uvođenju ovog sistema u Novom Sadu i da je moguće da se do kraja godine krene sa tim. Opširnije čitajte na
OVOM LINKU.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju -
LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
Komentari 13
mrk
Touareg
Gradjanin
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar