Ministarstvo prosvete: Implementacija dobrih praksi doprineće boljoj poziciji na Šangajskoj listi

Ministarstvo prosvete saopštilo je da će sa KONUS-om nastaviti da radi na implementaciji najboljih rešenja i dobrih praksi i da će to u budućnosti doprineti boljoj poziciji na Šangajskoj listi.
Ministarstvo prosvete: Implementacija dobrih praksi doprineće boljoj poziciji na Šangajskoj listi
Foto: Pixabay
To ministarstvo je u saopštenju navelo da će nastaviti sa sinergijskim aktivnostima sa Konferencijom univerziteta Srbije (KONUS) i dodalo da je ta konferencija i u prethodnom periodu bila značajan partner u zakonodavnim i naučno-stručnim procesima.
 
Beogradski univerzitet je ispao sa Šangajske listi 500 najboljih univerziteta u svetu, zbog čega su opozicione stranke okrivile vlast.
 
Ministarstvo je navelo da je "prethodnih godina u cilju stvaranja podsticajnog i izvesnog okruženja za naučna istraživanja reformisan sistem finansiranja nauke i da je povećano ulaganje u razvoj naučne infrastrukture".
 
"U odnosu na period od pre deset godina ulaganja u nauku su veća za 80 odsto, sredstva ulagana u razvoj infrastrukture veća su tri puta, a primanja naučnika veća su za 35 odsto", navodi se u saopštenju.
 
Podseća se i da su formirani posebni fondovi - Fond za nauku i Fond za inovacionu delatnost, putem kojih se značajna sredstva ulažu u istraživnja u okviru svih oblasti. Za finansiranje projekata koriste se i budžetska sredstva, ali i raspoloživa sredstva iz fondova EU.
 
Navedeno je da će samo za program 'Ideje'  Fonda za nauku država sa 30 miliona evra podržati najbolje istraživačke projekte.
 
Dodaje se i da se kroz program PROMIS finansira 59 projekata, a da maksimalan budžet jednog projekta iznosi do 200.000 evra.
 
"Podržana su i medicinska istraživanja kroz poseban kovid program, a značajna sredstva ulažu se kako bi naučnici imali što veća postignuća iz punopravnog članstva u CERN-u", dodalo je Ministarstvo.
 
Navedeno je i da je Fond za inovacionu delatnost od osnivanja uložio ukupno 37 miliona evra u razvoj inovacija i to, kako je precizirano, 31,2 miliona za realizaciju 227 inovativnih projekata.
 
Podseća se da se širi mreža od 65 instituta i da se osnivaju novi, kao i da se širi i meža naučno tehnoloških parkova u čiju je izgradnju i opremanje je uloženo više od 53,7 miliona evra.
 
Ističe se i da je cilj države da istraživačima, a posebno mladim, stvori uslove za rad u Srbiji i da ih zato podstiče za uključivanje u naučnoistraživački rad u akreditovanim naučnoistraživačkim organizacijama.
 
"Do sada je po sva četiri poziva uključeno 1.657 mladih istraživača-studenata doktorskih studija", navelo je ministarstvo.
 
Ističe se i da svim tim aktivnostima država Srbija nastoji da stvori dobre i podsticajne uslove za naučno istraživački rad i izražava uverenje da će to doprineti da kvalitet naučnih radova i njihova citiranost budu veći.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
  • Pićuka

    16.08.2021 13:13
    Verujem da je sve što ste uložili otišlo na pogrešnu stranu. Tehnološki parkovi su kancelarije za rentiranje. Imamo doktora nauka na hiljaden koje niko ne citira. Uložili smo milione u nešto što nas je degradiralo. Kapaciteti su u ljudima, LJUDIMA, a najbolji nas napuštaju. Itd.....
  • Ma

    16.08.2021 09:09
    Ajde
    A pare za projekte ce dobiti politicari....ministarstvo prosvetni koje ne zna da ima I predskolce kao prvu stepenicu je za rashod
  • 9

    16.08.2021 01:33
    Jedina
    dobra praksa bi bila da se ceni znanje , a
    ne politička poslušnost i deljenje diploma
    zemarama i članovima. Naravno i krivično
    gonjenje , oduzimanje imovine prekršilaca,
    plagijatora i svih ostalih
    ogrešenih o zakone jedne zemlje.
    To podiže rejting u svim oblastima

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija