Povratak državljana Srbije iz Avganistana neizvestan, dolazak izbeglica izvestan

Iako je prva informacija iz ambasade Srbije u Nju Delhiju bila da nema srpskih državljana koji su zatražili pomoć i evakuaciju iz Avganistana, to se ispostavilo netačnim.
Televiziji N1 javila su se dvojica srpskih državljana koji hitno žele da napuste Kabul. Trenutno su na bezbednom, a osim njih, u Avganistanu je i jedna žena poreklom iz Srbije, o kojoj javnost trenutno ne zna ništa - ni ko je, ni gde se tačno nalazi.
 
Poslednjih šest dana srpski državljani Marko Pribak i Aleksandar Cvejić, koji rade u Avganistanu, pokušavali su da odu iz zemlje i vrate se kući komercijalnim letovima. Međutim, otkazivani su jedan za drugim, i ulazak Talibana ih je zatekao u Kabulu.
 
"Nama su ovde pomogle kolege i drugovi koji su iz Hrvatske, Bosne i Slovenije da dođemo na bezbedno mesto iz našeg kampa, tako da smo sada tu pored ulaza u vojni deo aerodroma gde čekamo da nam se odobri ulaz. Ne puštaju nikoga unutra ako niste na spisku za evakuaciju i odlazak iz zemlje, jer civilnih letova nema", kaže Pribak za N1.
 
Pokušali su da stupe u kontakt sa ambasadom u Indiji, koja je nadležna i za Avganistan i uspeli su tek nakon što su nabavili mobilni telefon ambasadora jer se na fiksne telefone niko nije javljao. Iz Ministarstva spoljnih poslova N1 je prosleđeno saopštenje ambasadora koji trenutno traži rešenje za njih.
 
"Od jutros imamo informacije o troje naših državljana koji se nalaze u Avganistanu. Sa njima smo u permanentnom kontaktu i radimo na njihovoj hitnoj evakuaciji s obzirom na dramatičnost situacije u Kabulu. Ministarstvo spoljnih poslova je u kontaktu sa zemljama koje planiraju evakuacione letove u neposrednoj budućnosti, trudimo se da razrešimo situaciju na najbolji način", poručio je ambasador Siniša Pavić.
 
Za sada se iz Avganistana, ukoliko ste civil, ne može gotovo nikako - ni vazdušnim ni kopnenim putem - ali je izvesno da će završetak rata u korist Talibana dovesti do masovnih migracija, pre svega u Aziji, ali i Evropi. Avganistanaca je svakako svih prethodnih godina najviše među ljudima koji ulaze u Srbiju, a tako će po svemu sudeći biti i dalje.
 
"Pretpostavljamo da će taj broj da se intenzivira. Ne verujem da će doći do masovnog priliva kao što je to bilo 2015. već da će taj proces biti dugotrajan i da će ljudi ulaziti, ne u milionima ali u stotinama sigurno i u Srbiju i u druge zemlje", izjavio je Radoš Đurović iz Centra za zaštitu i pomoć tražiocima azila.
 
Pitanje je ima li Srbija kapaciteta za dodatan priliv izbeglica koji se očekuje u narednih nekoliko meseci. Ipak, trenutno važnije pitanje je ima li diplomatski manevar za spasavanje troje državljana kojima nema ko drugi da pomogne.
  • Vlada

    17.08.2021 14:33
    Kad smo preživeli 30 godina izbeglica iz migranata iz balkanakih zabiti, ovi mogu samo da poprave ponudu dođoša.
  • Лиманац

    17.08.2021 10:58
    Не требају нам мигранти, они треба да остану у Азији, у земљама са културом сличном авганистанској, не да долазе у Европу. Поред оволико наших проблема, не требају нам проблеми које су Американци направили и побегли.
  • VB

    17.08.2021 10:24
    E moj Paviću
    Svaka ambasada ima telefonski broj 24/24 u slučaju vanredne situacije. A mi nemamo potrebe uopste da imamo telefone.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija

Srbija i Tuvalu ukidaju vize

Ministar spoljnih poslova Srbije Marko Đurić i premijer Tuvalua Feleti Teo potpisali su danas u Beogradu Sporazum dve vlade o ukidanju viza za nosioce običnih pasoša.