Komentarišući vest da je Vlada Srbije produžila tajnost koncesionog ugovora, nekadašnji poverenik za informacije od javnog značaja je naveo da je javnost uskraćena i za podatak da li je tajnost ugovora ikada formalno utvrđena, da građani umesto relevantnih informacija dobijaju frazu o poslu stoleća, a da su prvobitne izjave zvaničnika ukazivale da Vlada Srbije razume da je pravo na informacije o aranžmanu neupitno.
"Usledile su izjave premijerke Ane Brnabić da će ugovor biti objavljen ‘do kraja septembra’, a potom ministra finansija Siniše Malog (da će biti objavljen) ‘do kraja godine’. Prošli su i kraj septembra i kraj te 2018. godine i primopredaja aerodroma i uplata koncesione naknade i još tri godine a ugovor nije objavljen", naveo je Šabić.
On je ocenio da bi takvo postupanje u svakoj zemlji izazivalo sumnje u pogledu racionalnosti i zakonitosti posla, a pogotovo u "zemlji teško opterećenoj kršenjem principa zakonitosti i korupcijom".
"Mučnu, ružnu situaciju čini još gorom činjenica da Vlada i Ministarstvo uprkos odlukama Poverenika za informacije i Upravnog suda kriju od javnosti čak i dokument koji je neizostavno morao da prethodi celokupnom aranžmanu, studiju o opravdanosti koncesije, dokument koji javnosti i građanima treba da objasni zašto je Vlada odabrala baš koncesiju kao model upravljanja i da li je bilo i kojih alternativa", zaključio je Šabić.
Vlada Srbije potpisala je u martu 2018. godine koncesioni ugovor na 25 godina sa francuskom kompanijom Vansi erports o finanisiranju, upravljanju i modernizaciji Beogradskog aerodroma. Vansi upravlja aerodromom "Nikola Tesla" od 22. decembra 2018. godine.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju -
LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
Komentari 3
Mika
Pera Detlic
JA
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar