Žetva pšenice u Srbiji je završena, a prosečni prinosi su oko 4,5 tone po hektaru, što je rekord u poslednjih 20 godina, izjavio je direktor udruženja "Žita Srbije" Vukosav Saković.
Žetva pšenice u Srbiji je završena, a prosečni prinosi su oko 4,5 tone po hektaru, što je rekord u poslednjih 20 godina, izjavio je direktor udruženja "Žita Srbije" Vukosav Saković. On je kazao da je ostalo još nešto malo nepožnjevenih površina zbog tehničkih razloga, ali da to neće bitno uticati na ukupan ovogodišnji rod pšenice za koji se procenjije da će biti oko 2,2 miliona tona.
Prema rečima Sakovića, prinosi pšenice u Vojvodini su iznad 5,1 tona po hektaru, u Mačvi i Stigu su blizu pet tona, dok su u Južnoj Srbiji oko 4,5 tona. "U poslednjih 20 godina ovo je rekordan prosečan prinos, a tome su najviše doprineli idealni vremenski uslovi, ali i bolja obrada zemljišta, primena mineralnih đubriva i zaštita, a bilo je i manje rasipanja u žetvi i transportu žita", kazao je on.
Saković je dodao da je bila i velika ponuda semenskog materijala, a to je omogućilo da se izaberu dobre, kvalitetne i visokoprinosne sorte. On je kazao i da je kvalitet pšenice ovogodišnjeg roda u proseku zadovoljavajući, naglašavajući da tokom skladištenja pšenice veća pažnja treba da se posveti sortiranju po kvalitetu, jer je to važno za izvoz i može za nekoliko dinara po kilogramu da poveća cenu. Prema rečima direktora "Žita Srbije", godišnje potrebe Srbije za pšenicom su oko 1,6 miliona tona.
On je naveo da se očekuje da će se iz Srbije ove godine izvesti između 400.000 i 600.000 tona pšenice i to najviše u zemlje regiona CEFTA, pre svega u Bosnu i Hercegovinu, Crnu Goru, Makedoniju i Albaniju.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Predsednik SSP Dragan Đilas negirao je navode predsednice parlamenta Ane Brnabić o navodnom falsifikovanju potpisa na opozicionom predlogu za izglasavanje nepoverenja Vladi Srbije.
Portal Pištaljka saopštio je danas da se dalje od predistražne faze nije pomerio rad tužilaštva na zloupotrebama u poslovanju Radio-Televizije Srbije (RTS).
Izvršni direktor Rio Tinta Jakob Stausholm kaže da ekološki protesti ugrožavaju planirano vađenje litijuma u Srbiji, a zabrinut je i zbog "dezinformacija", planiranih rokova i profitabilnosti.
Predsednica Narodne skupštine Ana Brnabić izjavila je danas da je ovlašćenom predlagaču ispred opozicije, poslaniku NPS Miroslavu Aleksiću, vratila predlog za izglasavanje nepoverenja Vladi.
Sonja Pernat, poslanica iz Zrenjanina i Irena Živković poslanica iz Bora navele su danas da napuštaju poslanički klub Stranke slobode i pravde (SSP), kao i tu stranku.
Narodna banka Srbije upozorava građane i druge korisnike finansijskih usluga na porast pokušaja prevare putem elektronske pošte korišćenjem tehnike "email spoofing".
Građani Srbije su prošle godine trošili oko tri hiljade dinara mesečno na cigarete i duvan, što je za hiljadu dinara više nego što su trošili na voće, pokazala je Anketa o potrošnji domaćinstava.
Ministarka prosvete Slavica Đukić Dejanović izjavila je da neće biti povlačenja Zakona o visokom obrazovanju, koji omogućava dolazak stranih univerziteta u Srbiju.
Kada se govori o strateškim izborima Srbije, ne treba zaboraviti da je sporazum o litijumu potpisala sa Evropljanima, a ne Kinezima, da uskoro nastupa liberalizacija gasnog tržišta...
Tonino Picula kaže da je Srbija od EU za investicione projekte dobijala rekordna sredstva iako je njen napredak na putu ka članstvu u poslednjem izveštaju ocenjen ili kao limitiran ili ga nema.
Republički zavod za zaštitu spomenika kulture ocenjuje da je Vlada Srbije odlukom da zgrade Generalštaba izbriše iz registra kulturnih dobara grubo prekršila Zakon o kulturnom nasleđu.
Jedan od najznačajnijih domaćih kompozitora 20. i 21. veka akademik Dejan Despić preminuo je 16. novembra u Beogradu, u 95. godini, saopštila je Srpska akademija nauka i umetnosti.
Odbor za visoko obrazovanje SANU uputio je dopis Ministarstvu prosvete i Vladi Srbije u kom je pozvao da iz skupštinske procedure budu povučene predložene izmene zakona o visokom obrazovanju.
Stopa siromaštva na selima u Srbiji je dva puta veća nego u gradovima. Ako uzmemo u obzir da su žene u većem riziku od siromaštva, možemo zaključiti da su na selima one još u nepovoljnijem položaju.
Komentari 1
bah
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar