"Vlada je danas izašla sa iznosom da minimalna zarada bude 35.012 dinara mesečno, a cena radnog sata 201,2 dinara. Ipak, konačnog dogovora sa sindikatima nije bilo. Novi sastanak zakazan je za petak", kaže izvor
Blica.
Nebojša Atanacković, predsednik Unije poslodavaca, koji je na sastanku predstavljao poslodavce potvrdio nam je da danas dogovora oko minimalca koji bi važio za narednu godinu nije bilo.
"U petak očekujemo nove razgovore. Videćemo šta će tada reći sindikati. Za sada imamo ponudu Ministarstva finansija od 35.012 dinara mesečno", potvrdio nam je Atanacković.
Pregovori se nastavljaju u trenutku kada je minimalac 32.000 dinara, minimalna potrošačka korpa 39.000, a prosečna penzija nepunih 30.000 dinara. Nastavljaju se i u trenutku kada se polazni stavovi sve tri pomenute strane razlikuju i do 10.000 dinara.
Kao i ranije i sada sindikati traže najviše - i do 43.000 dinara, država nudi nešto više od 35.000, a poslodavci i ovaj put tvrde kako jesu za rast minimalca, ali uz uslov da im država smanji opterećenja na zarade.
Za dve decenije koliko postoji Socijalno-ekonomski savet, sindikati i poslodavci su se samo jednom, 2017. godine, usaglasili oko povećanja minimalne cene rada. Ostalih godina, zbog izostanka dogovora odluku je, kako zakon i predviđa, donosila Vlada.
Jedinstven slučaj bio je 2011, kada je tadašnja Vlada minimalac povećala ne samo više od toga što su poslodavci nudili, već i više od onoga što su sindikati tražili.
Komentari 11
Sale
hmmm
Goga
Prestizemo Avganistan?
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar