Šta predviđa zakon o zaštiti ćirilice oko kojeg su se složili Vučić i Dodik?

Skupštine Srbije i Republike Srpske trebalo bi 15. septembra, na Dan nacionalnog jedinstva, da usvoje usaglašeni Zakon o zaštiti srpskog jezika u javnom životu i zaštiti i očuvanju ćiriličkog pisma.
Šta predviđa zakon o zaštiti ćirilice oko kojeg su se složili Vučić i Dodik?
Foto: Pixabay
Glavne odredbe ovog zakona, čiji je nacrt predsednik Srbije Aleksandar Vučić pre nekoliko dana u Beogradu uručio srpskom članu Predsedništva BiH Miloradu Dodiku, imaju za ključni cilj da se neguje, očuva i promoviše ćiriličko pismo kao uporište našeg nacionalnog identiteta.
 
Poseban akcenat stavljen je na pospešivanje njene šire upotrebe u javnom životu, s obzirom na istorijski, kulturni i identitetski značaj.
 
Prema nacrtu zakona u koji su "Novosti" imale uvid, svi državni i lokalni organi u Srbiji i Republici Srpskoj, javna preduzeća, škole i fakulteti, kao i privredna društva sa većinski javnim kapitalom i udruženja koja deluju na nacionalnom i međunarodnom nivou, ubuduće će u svom radu biti obavezni da upotrebljavaju srpski jezik i ćiriličko pismo.
 
Na to će biti obavezne i javne medijske ustanove RTS i RTV. Obavezna upotreba srpskog jezika i ćirilice, kao matičnog pisma, po nacrtu zakona, obuhvata i pravni promet i uključuje i ispisivanje naziva, sedišta, delatnosti, naziva robe i usluga, uputstava za upotrebu, informacija o svojstvima robe i usluga, garancijskih uslova, ponuda, faktura, računa i potvrda.
 
Takođe, kulturne i druge manifestacije koje se finansiraju ili sufinasiraju iz javnih sredstava moraće da imaju logo ispisan na ćirilici.
 
Osim što proširuje krug organa i institucija koji će biti u obavezi da koriste ćirilicu - i to na sve one koji posluju ili obavljaju delatnost sa većinskim učešćem javnog kapitala - nacrt zakona predviđa i paket stimulativnih mera za privatni sektor. To se pre svega odnosi na privredne subjekte i sredstva javnog informisanja u privatnom vlasništvu, za koje se posebnim propisima mogu ustanoviti poreske i druge administrativne olakšice koji u obavljanju svoje delatnosti odluče da koriste ćiriličko pismo, što uključuje i korišćenje ćiriličkog pisma u elektronskim medijima i prilikom izdavanja štampanih javnih glasila.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
  • Moesia

    14.09.2021 23:24
    Constantinvs•Magnvs
    Ako su oni koji pišu ćirilicom Srbi, nama ostalima (koji se takođe tako izjašnjavamo) koji pratimo tradiciju starog Rima na ovim prostorima (još pre Hrista se severnim Balkanom pisalo latinicom), ne preostaje ništa drugo nego da se na popisu izjasnimo drugačije.
    Šta ja znam, ova Čomićka spominje neke "Vojvođane". Valjda sam ja sad "Vojvođanin" iako sa vojvodinom veze nemam, a Srbin sam pravoslavne veroispovesti, kršten u SPCi. Valjda smo mi "drugosrbi" iliti "drugosrbijanci" kako nas krste ovi takozvani nacionalisti i takozvane patriote.
  • Новосађанин

    30.08.2021 12:34
    Одлично! Крајње је време да заштитимо нашу прелепу ћирилицу. Надам се да ће бити омогућено и издавање пасоша у којима су име и презиме исписани ћирилицом, а поред латиницом или на енглеском, ретко ко је успео да се избори за то иако је то основно право.
  • Dragan

    30.08.2021 09:47
    Ah
    Kad vidim Heppy,Pink na ćirilici možda poverujemo. Sve velike firme imaju strane nazive. Dodik ne zna ni jednu srpsku reč.Ustav kneževine Crne Gore 1905g-pismo ćirilično, latinično.Religija istočno pravoslavna, autokefalna crnogorska crkva.Crkve i sveštenici odgovaraju ministru prosvete po "ovozemaljskihjem zakonima"

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija