Oni su sliku pokušali da prodaju u Švajcarskoj za 600.000 evra.
Oni će se u daljem toku postupka braniti sa slobode.
Pritvor je ukinut za D.M, N.D i R.D pošto su prestali da postoje razlozi zbog kojih im je bio određen - a to je uticanje na svedoke, saznaje Tanjug.
Juče su ispitana poslednja četiri svedoka u Tužilaštvu za organizovani kriminal.
Protiv S.G. (76) postupak se vodi u Švajcerskoj. On je navodno kolekcionar slika, a kako se sumnja, pomenutu sliku je pokušao da proda uz pomoć trojice uhapšenih u Beogradu. On je saslušanje svedoka juče pratio preko video linka, rečeno je Tanjugu.
Osumnjičeni D.M, N.D i R.D se terete za udruživanje radi vršenja krivičnih dela i prikrivanje.
Pronađena slika je ukradena još 1993. godine iz Dvorca u Čelarevu.
Ova slika predstavlja delo koje je Bukovac uradio prema porudžbini povodom 40-godišnjice Sabora, a na osnovu starije litografije. Pomenuta litografija urađena je prema originalnoj fotografiji Sabora, koju je izradio novosadski fotograf Stefan Vulpe. Na slici je predstavljen crkveno-narodni Sabor Srba kojim je predsedavao patrijarh Josif Rajačić, održan na Blagovesti 1861. godine.
Kako je ranije naveo Pokrajinski sekretarijat za kulturu, Blagoveštenski sabor jedan od najznačajnijih događaja za istoriju autonomije Srba u Ugarskoj na kojem su Srbi tražili svoju političko-teritorijalnu autonomiju, koja bi uključila teritorije na kojima pretežno žive Srbi, u kojoj bi zvanični jezik bio srpski, a zvanično pismo ćirilica.
Na slici su prikazana 82 autentična portreta učesnika Sabora, crkvenog klera, političkih stranaka i građana, među kojima se nalazio i Svetozar Miletić. Autor se potpisao u donjem desnom uglu, ćiriličnim malim slovima: vlaho bukovac cavtat 1901.
Vlasništvo Muzeja Vojvodine slika je postala otkupom 15. aprila 1953, a prilikom provale u Dvorac u Čelarevu 28. novembra 1993. ukradena je zajedno sa još tri slike. U tom trenutku u čelarevskom dvorcu, depandansu Muzeja Vojvodine, nalazila stalna postavka stilskog nameštaja.
Komentari 0
Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar