Usvojen predlog Zakona o očuvanju ćirilice: Obaveze za javna, stimulacije za privatna preduzeća

Vlada Republike Srbije usvojila je danas Predlog zakona o upotrebi jezika u javnom životu i zaštiti i očuvanju ćiriličkog pisma.
Usvojen predlog Zakona o očuvanju ćirilice:  Obaveze za javna, stimulacije za privatna preduzeća
Foto: 021.rs
Ovaj zakon uređuje upotrebu srpskog jezika i mere za zaštitu ćiriličkog pisma, kao matičnog pisma, i uputila ga Narodnoj skupštini Republike Srbije
na usvajanje.
 
"Ovim Predlogom zakona definisano je ustanovljavanje dodatnih mera, čiji je cilj negovanje srpskog jezika i ćiriličkog pisma, kao i kulturnih i tradicionalnih vrednosti, i šira upotreba ćiriličkog pisma u javnom životu, s obzirom na istorijski, kulturni i identitetski značaj ovog pisma", saopšteno je iz Ministarstva kulture i informisanja.
 
Predlog zakona predviđa obavezujuće i stimulativne mere za zaštitu ćiriličkog pisma.
 
Obavezujuće mere šire krug subjekata koji su u obavezi da koriste ćiriličko pismo i po ovom zakonu to bi bili svi subjekti koji posluju ili obavljaju delatnost sa većinskim učešćem javnog kapitala. 
 
Obaveza upotrebe ćiriličkog pisma već je predviđena Zakonom o službenoj upotrebi jezika i pisama za državne, pokrajinske i lokalne organe vlasti, javna preduzeća i javne službe. Predlog zakona propisuje i mere stimulativne prirode koje su prvenstveno usmerene na privatni sektor, kao i na sredstva javnog informisanja u privatnom vlasništvu, s obzirom na njihov značaj u javnom životu i odnose se na mogućnost ustanovljavanja, poreskih i drugih administrativnih olakšica za subjekte u privatnom sektoru koji se odluče da u svom radu i poslovanju koriste ćiriličko pismo.
 
Ovim Predlogom je predviđeno i da kulturne i druge manifestacije, koje se finansiraju ili sufinansiraju iz javnih sredstava, moraju imati logo ispisan na ćiriličkom pismu, u skladu sa propisima prema kojima se organizuju.
 
Predlogom zakona predviđeno je osnivanje posebnog Saveta Vlade za srpski jezik, koji će sa stručnog stanovišta pratiti i analizirati stanje u oblasti upotrebe srpskog jezika u javnom životu i sprovođenja mera radi zaštite i očuvanja ćiriličkog pisma, kao matičnog pisma i predlagati preporuke, predloge i mere za unapređenje stanja.
  • zaposlena

    03.09.2021 10:51
    administracija
    Mnoge firme iz inostranstva koje imaju svoje poslovnice u Srbiji komuniciraju u Srbiji na jeziku koji nije srpski mislim na mejlove, narudžbenice, dopise i slično.... Mislim da je pvro tu vazno da se uvede srpski jezik.
    A ako je ćirilica službeno pismo onda treba i sva službena dokumentacija da bude na ćirilici. Nama je sve jedno poznajemo oba pisma :)
  • Trt

    03.09.2021 10:39
    @Ххх

    Lepo si objasnio sav idiotizam koji donosi glumatanje da nam je ćirilica jedino pismo. Što se mene tiče, ja svoju, vojvođansku latinicu ne dam - kome se ne sviđa, nek se vraća kući u zavičaj pa nek tamo uvodi red.
  • Zaglupljivanje

    03.09.2021 10:24
    Sledeci korak je Zakonsko izbacivanje Darvinove teorije i proglasavanje zemlje ravne ploce. Nemojte zaboraviti da uvedete u osnovne skole predmet mundalna astrologija da decu naucite da proricu sudbinu.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija