Termoelektrane u Srbiji emitovale više sumpor-dioksida nego cela EU

Termoelektrane na ugalj u Srbiji, koje su obuhvaćene Nacionalnim planom za smanjenje emisija (NERP), bile su u 2020. godini najveći emiteri sumpor-dioksida na Zapadnom Balkanu, sa 333.602 tona.
Termoelektrane u Srbiji emitovale više sumpor-dioksida nego cela EU
Foto: Pixabay (ilustracija)
Emisije sumpor-dioksida iz postrojenja u Srbiji prevazišle su ukupne emisije iz svih 221 postrojenja u Evropskoj uniji u 2020. godini, piše Nova ekonomija.
 
Podaci su navedeni u Izveštaju pod nazivom "Kako postrojenja na ugalj na Zapadnom Balkanu krše propise i zagađenju vazduha, dovode do smrtnim slučajevima i šta Vlade moraju da urade povodom toga" koji su objavili CEE Bankwatch Network i Centar za istraživanje energije i čistog vazduha (CREA).
 
Emisije u Srbiji daleko su iznad granice postavljenje NERP-om za 2020. godinu. Najveći problem ostaju emisije sumpor-dioksida koje su bile 6,1 puta više od granice koja je postavljena na nacionalnom nivou. 
 
Najveći zagađivač u Srbiji je Kostolac B, pa je tako ova termoelektrana sama emitovala preko 95.000 tona sumpor-dioksida. Slede termoelektrane Nikola Tesla B1 i B2 sa 85.765,9 tona. 
 
U izveštaju piše da je čitav proces usvajanja NERP-a u Srbiji bio obeležen kontradikcijama i nedostatkom transparentnosti te da je za usvajanje bilo potrebno da Sekretarijat energetske zajednice pokrene postupak protiv Srbije. 
 
Kako se procenjuje u izveštaju, u 2020. godini bilo je 847 prijema u bolnice u Srbiji zbog kardiovaskularnih problema nastalih zbog PM 2.5 čestica, prenosi Nova ekonomija. 
 
Među uticajima koje su emisije imale na zdravlje, navodi se podatak da je u 2020. zbog PM 10 čestica bilo oko 42.752 dana simptoma astme kod dece sa asmatičnim oboljenjem. Procena je i da je bilo oko 4.077 slučajeva bronhitisa kod dece, zbog istog zagađivača.
 
Emisije iz termoelektrana na ugalj u regionu Zapadnog Balkana i dalje flagrantno prelaze dozvoljene granice, navodi se. 
 
Iako je u 2020. godini očekivan pad u emisijama zbog smanjenje ekonomske aktivnosti izazvane korona virusom, to se nije desilo.
 
U termoelektranama u Bosni i Hercegovini, Kosovu, Srbiji i Severnoj Makedoniji emisije sumpor-dioksida bile su u 2020. godini 6,4 odsto više od dozvoljene vrednosti.
  • MP

    14.09.2021 09:06
    Lako je reći istinu da termoelektrane puno zagađuju vazduh i sve oko njih. Ali, šta je alternativa u pogledu energije koju Srbija dobija iz njih? Pored svih nastojanja da se obezbedi što više tzv. zelene energije, da se domaćinstva preorijentišu na prirodni gas, da se koriste ekonomičniji potrošači (aparati) el. energije i bolja toplotna izolacija, da se vrši filtriranje dimnih gasova, država bi trebala da planira i izgradnju nuklearne elektrane odgovarajućeg kapaciteta i sa najvišim bezbednosnim standardima. A do tada ćemo morati, birajući svetlo a ne mrak, da trošimo ugalj.
  • NS

    14.09.2021 06:53
    Zvanicna statistika
    U ukupnom aero zagadjenju u Srbiji automobili ucestvuju sa 3-5%. Termoelektrane i individualna ložišta su najveci zagadjivaci!! Samo narod to nezna pa ga je lako uceniti i uzimati mu pare pri registraciji... dosli smo do apsurda da se u srbiji ne isplati voziti elektro auto posto zagadjuje vise nego prosecan auto. Samo narod ko narod pojma nema koliko uglja treba spaliti da bi se vozio el. Auto 100km...
  • /

    13.09.2021 22:38
    /
    stariji ce se setiti prognoze scenarija koji bi ovako poceo kao uvod u kampanju za popularizaciju nuklearki u bugarskoj i madjarskoj

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija