Upotreba pesticida: Zakone imamo, ali preparate i dalje bacamo u reke i trujemo pčele

Srbija je u poslednjoj deceniji u značajnoj meri uredila pitanje upotrebe pesticida u poljoprivredi.
Upotreba pesticida: Zakone imamo, ali preparate i dalje bacamo u reke i trujemo pčele
Foto: Pixabay
Propise je uglavnom prilagodila evropskim, ali i dalje nije rešen problem nesavesne primene hemijskih preparata, pišu danas u zajedničkom tekstu portali Agrosmart i Vojvođansko istraživačko-analitički centar (VOICE).
 
Sagovornici Agrosmarta i VOICE-a saglasni su da problem korišćenja proizvoda za zaštitu bilja ne leži u loše osmišljenom zakonu niti nekvalitetnom radu inspekcije za proveru pesticida, već u neodgovornom i opasnom ponašanju pojedinaca.
 
Redovna profesorka sa Katedre za pesticide Poljoprivrednog fakulteta Univerziteta u Beogradu Dragica Brkić kaže da nema bezbednih hemikalija - već samo bezbednih načina njihove upotrebe, a problemi nastaju usled nesavesne primene.
 
Kako je rekla, to se dešava kada se proizvođači ne pridržavaju uputstva za primenu, kad koriste veće količine od preporučenih, kad tretiraju više puta u toku sezone od onog što je propisano ili kada ne poštuju karence (vreme koje je potrebno da prođe od poslednje primene pesticida do berbe ili žetve).
 
"Problemi nastaju i kada preostale količine posle primene prosipaju u bare, kanale, potoke, reke i druge vodene površine, peru opremu ili bacaju ambalažu u vode. Većina pesticida je veoma toksična za organizme koji žive u vodi i ovi organizmi su posebno ugroženi usled nesavesne primene pesticida", rekla je Dragica Brkić.
 
Iz Ministarstva poljoprivrede kažu da za mnoge prioritetne i hazardne supstance u površinskim vodama zagađenje je malo ili ga uopšte nema, kao i da su "usled poljoprivrednih aktivnosti prisutna samo trenutna opterećenja pesticidima i herbicidima".
 
Da korišćenje pesticida na neadekvatan način utiče negativno na životinjski svet, pogotovo na pčele, govori situacija iz 2015. godine, kada se desio masovni pomor pčela u Vojvodini. Tada je zbog pogrešne primene pesticida na poljima suncokreta u blizini Zrenjanina i Kikinde gotovo 3.000 košnica uništeno, a šteta je procenjena na više od pola miliona evra.
 
Izvršna direktorka organizacije SECPA Katarina Krinulović, koja se bavi zaštitom bilja, kaže da su procedure i uslovi za registraciju sredstava za zaštitu bilja takvi da zabrinutost u pogledu njihovog korišćenja u poljoprivrednoj proizvodnji treba da svedu na minimum.
 
"Eventualni negativan uticaj je moguć ukoliko se ova sredstva neadekvatno koriste, na primer ako se koriste u prevelikoj dozi, u neodgovarajuće vreme i neispravnim uređajima za primenu i ukoliko se ne ispoštuju preporučene mere zaštite", kazala je ona.
  • Imre

    25.09.2021 13:07
    Odgovor
    @slucaj Znam da nije objavljen ali sam se tako izrazio ,nestane sa onom crvenom linijom kao kad komentar saljem.Ipak hvala jer se to i tebi dogadja,jer kad se to desi pomislim i da sam ja tome kriv.Zato kod potreba za duzim komentarom,prikaz cu dati iz vise nastavaka.
  • Orwell Vegan

    25.09.2021 12:55
    @bujke
    Nemojte pricati svasta ovde, nemoguce je jedino u jednoj zaostaloj drzavi kao ovoj gde poljoprivrednici samo zele da zarade sto vise i da ih je bas briga sto ce da potruju ljude, zivotinje i zemlju. Takodje za zdravlje ljudi i zivotinja su saodgovorni svi ti 'strucnjaci', dakle ceo sistem matrixa poljoprivrede koja ne sluzi prirodi. U sustini sve je o lenjosti i nesposobnosti drzave i tim nazovi strucnjacima, poljoprivrednici rade kako im se namece. Imam podatke od 2015, kad je u zemljama EU vec onda bilo oko 11.9 miliona hektara zemljista organsko i oko 269,000 farmera koji to praktikuju.
  • Imre

    25.09.2021 12:25
    Prognozno izvestajna sluzba republike Srbije,osnovana je u 29 gradova,cime je dobro pokrivena citava zemlja i usevi koji se gaje u njoj.Sta je problem sto mali broj poljopribrednika koristi te usluge,dali zbog nedostupnosti ili lose organizovanosti da se preporuka od odredjene sluzbe pustu u etar putem lokalnih radio stanica.Treba edukobati poljopribrednike u koje vreme njihova lokalna radi stanica svakodnevno objavljuje sta,kako i sa cime zastititi odredjeni usev.Normalno te poruke isle bi na konto opstinskih vlasti jer imamo dosta i privatnih radio stanica.Sve je to u delokrugu ministarstva za poljopribredu.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija

Srbija i Tuvalu ukidaju vize

Ministar spoljnih poslova Srbije Marko Đurić i premijer Tuvalua Feleti Teo potpisali su danas u Beogradu Sporazum dve vlade o ukidanju viza za nosioce običnih pasoša.