Gojković: "Misija Halijard" da se obeležava kao istorijski događaj oslobodilačkih ratova

Ministarka kulture i informisanja Maja Gojković rekla je danas na obeležavanju 77. godišnjice "Misije Halijard" u Pranjanima da hrabrost i požrtvovanost ne smeju nikada više biti žrtva zaborava.
"Na ovom mestu, jednog od najvećih podviga srpskog naroda u Drugom svetskom ratu, zajedno slavimo hrabrost našeg naroda Pranjana i Šumadije. Ovaj blistavi čin humanosti usred ratnog vrtloga, potvrđuje da je srpski narod i u najtežim trenucima veran slobodarskim principima", poručila je Gojković, a navodi se u saopštenju Ministarstva.
 
Ona je dodala da je Srbija i danas čvrsto opredeljena za izgradnju mira i mostova prijateljstva, zajedno sa saveznicima iz svetskih ratova i svim drugim ljudima dobre volje.
 
Gojković je ukazala na činjenicu da je ta operacija bila izraz solidarnosti sa ratnim drugovima iz SAD, Velike Britanije, Kanade i drugih savezničkih zemalja, iskazavši želju za daljom afirmacijom i jačanjem odnosa sa državama saveznicama iz Drugog svetskog rata, među kojima SAD zauzimaju jedno od najistaknutijih mesta, a što bi se postiglo i svrstavanjem "Misije Halijard" u Državni program obeležavanja.
 
"Zato sam predložila da 'Misija Halijard' bude uvrštena u Državni program obeležavanja godišnjica istorijskih događaja oslobodilačkih ratova Srbije. Očekujemo da ta inicijativa bude prihvaćena već na narednoj sednici Odbora Vlade Srbije za negovanje tradicije oslobodilačkih ratova. Time ćemo odati zasluženu počast jednoj od najvećih vojnih akcija na prostoru Srbije tokom Drugog svetskog rata", naglasila je Gojković.
 
Obeležavanju godišnjice spasilačke misije u Pranjanima, pored Maje Gojković, prisustvovali su i ambasador SAD Entoni Godfri, komandant američke Komande za specijalne operacije u Evropi, general-major Dejvid Tejbor, predsednik Fondacije "Halijard" Džon Kapelo, kao i predstavnici Vojske Srbije i drugih savezničkih zemalja koje su uzele učešće u operaciji "Halijard".
  • Britanski pilojci

    26.09.2021 20:02
    Samo činjenice
    Sa teritorije koja je bila 1944.godine pod kontrolom četnika spaseno je oko 350 pilota a sa teritorije koje su oslobodile partizanske jedinice spaseno je oko 2000 savezničkih pilota.Okolnost što su i četnici spasili jedan broj savezničkih pilota 1944.godine nikako ne znači da su oni bili oslobodioci i borci protiv fašizma.Naprotiv brojni su primeri saradnje četnika sa okupatorima za vreme rata (1941-1945) na teritoriji Srbije.To potvrđuju ne samo nemački već i saveznički izvori.To što je u početku rata general Mihajlović započeo ( ali nije bio prvi i jedini tada) borbu protiv Nemaca (a posle 1943. godine postao njihov saradnik) nije dokaz da je četnički pokret bio antifašistički i oslobodilački.Priznanje koje je dobio od predsednika SAD je bilo posledica neinformisanosti SAD o ulozi i karakteru četničkog pokreta za vreme II sv.rat na teritoriji Jugoslavije odnosno Srbije.Jedan pozitivan čin (spasavanje manjeg broja savezničkih pilota) ne može da poništi sva zla kojj su četnici počinili pre svega prema svom narodu ali i drugim narodima za vreme rata.Tu nema mesta reviziji.
  • Banderaš

    26.09.2021 18:38
    Ološ
    @Joe
    Opustite se malo,dišite duboko. Dovoljno ste pisali zaradili ste sendvič,ne brinite se.
  • Јое

    26.09.2021 15:12
    @Banderaš
    "Nemate pojma o čemu pokušavate da pričate."
    Имам и појма и знање, за разлику од Вас.

    Ви аутошовинисти би могли мало да прочитате коју књигу из историје или повијести, како вам драго, уместо што ширите мржњу и незнање.

    Током Другог светског рата савезници су масовно вршили бомбардовања рафинерија нафте и транспортних чворишта у Румунији. Извршили су хиљаде борбених летова на Плоешти током 1943. и током 1944. године у операцији Плимни Tалас (Operation Tidal Wave).

    Бомбардовања су вршена бомбардерима типа Б-24 и Б-17. Оборено је 289 бомбардера и 36 ловаца (П38, П47 и П51) из заштите. Ако знамо да је број чланова посаде Б-24 био 11, а број чланова посаде Б-17 био 10, тада је јасно да је број оборених чланова посаде већи од 3000. Многи од њих су погинули, али неке су спасили Срби припадници ЈВуО, на чијем челу је био генерал Драгољуб Михаиловић. На овој адреси можете пронаћи ПДФ датотеку са именима, фотографијама и свим осталим подацима оборених пилота и чланова посаде, као и званичан извештај америчке војске о евакуацији, написан након Халијард операције: https://www.halyardmission.org/history

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija

Srbija i Tuvalu ukidaju vize

Ministar spoljnih poslova Srbije Marko Đurić i premijer Tuvalua Feleti Teo potpisali su danas u Beogradu Sporazum dve vlade o ukidanju viza za nosioce običnih pasoša.