Kako je dodao, svinjsko meso čeka poslednju kontrolu u februaru, a dogovara se izvoz i u Vijetnam.
Nedimović je za
RTS rekao da je šansa Srbije i u svežem mesu i u mesnim prerađevinama.
"Ima i jedna stvar koju ljudi često ne razumeju. Nije svinjsko meso samo but, nije samo krmenadla. Imate i drugih delova koji ne mogu da se prodaju na nekim tržištima, ali u Evropskoj uniji ih traže", objašnjava Nedimović.
On navodi i da sa premijerkom Anom Brnabić pokušava da dogovori izvoz u Vijetnam svega što inače ostaje i baca se – repova, ušiju, papaka...
"To je u Vijetnamu delikates roba. Hoćemo da prodamo sve što imamo, a ne da dođemo u situaciju da prodajemo samo meso, a ostalo pobacamo. Automatski su i troškovi veći i ne može da bude veća cena na tržištu", ističe Nedimović.
Nakon razgovora sa čelnicima Svetske banke, Nedimović najavljuje da sledi poziv Svetske banke i Vlade Srbije po sistemu 50-40-10 za stočare – za nabavku farmi, opreme neophodne za stočarstvo i traktora koji su u funkciji stočarstva.
"Sa druge strane, pregovaramo i o IPARD-u III. To je nova linija koja ce ići od 2022. do 2027. godine. Biće znatno veći nego što je bio IPARD II. Učešće Evropske unije biće 288 miliona evra", navodi Nedimović.
Ističe da ce biti uveden i e-Agrar, odnosno mogućnost da se elektronskim putem podnose zahtevi za subvencije.
Nedavno je "Nomad fuds" postao vlasnik "Frikoma", a Nedimović napominje da je ta britanska kompanija najveći prerađivač smrznute hrane u Evropi.
"Oni drže 14 odsto evropskog tržišta u svojim lancima koje imaju. Zamislite koja je to prilika za srpsku smrznutu hranu", naglasio je Nedimović.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju -
LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
Komentari 28
zoran
Nenad
Goran
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar