Vozači u Srbiji imaju utisak da gorivo samo poskupljuje, Mićović: to je subjektivni osećaj kupaca

U protekla četiri meseca benzin je na pumpama u Srbiji poskupeo za oko 10 dinara, dok litar dizela košta oko šest dinara više nego u maju, a za TNG gas je potrebno izdvojiti oko sedam dinara više.
Vozači u Srbiji imaju utisak da gorivo samo poskupljuje, Mićović: to je subjektivni osećaj kupaca
Foto: 021.rs
Rast cena na pumpama uslovljen je promenama na svetskom tržištu, a najviše drastičnim skokom cene nafte koja je od početka godine sa 43,26 dolara, otišla na čak 78,3 dolara, što je promena od čak 57 odsto.
 
Litar benzina na pumpama u Srbiji košta u proseku 161,45 dinara, evrodizela 163,21, a autogasa 91,51 dinara zbog čega je vozačima iz meseca u mesec potrebno sve više novca da bi napunili rezervoar. Pun ih je u maju koštao oko 6.000 dinara, a sada je potrebno izdvojiti bar 500 dinara više, piše Euronews Srbija.
 
Prema podacima Udruženja naftnih kompanija Srbije, vozači u našoj zemlji, bez obzira na vrstu, koriste gorivo koje je među pet najskupljih u regionu.
 
Prosečna cena benzina u regionu je 1,30 evra, dok je u Srbiji skuplji za oko pet odsto u odnosu na prosečnu cenu. Više ga u odnosu na nas plaćaju Grci, Hrvati i Crnogorci. Najskuplji benzin je u Grčkoj gde litar košta 1,7 evra, dok je najjeftiniji u BiH sa 1,04 evra.
 
Od 11 zemalja u regionu Srbija je na trećem mestu i po ceni dizela. Prosečna cena litra ovog goriva u državama u okruženju je 1,24 evra, dok ga vozači u Srbiji plaćaju oko 11,9  odsto više, odnosno 1,38 evra. 
 
Autogas je 0,78 evra na našim pumpama, dok ga komšije u proseku plaćaju oko 0,67 evra. Najskuplji gas imaju Mađari koji moraju da izdvoje 0,81 evro, dok je Srbija i po ceni autogasa u samom vrhu, na trećem mestu.
 
Domaće tržište u stopu prati svetske trendove kada je u pitanju poskupljenje, ali potrošači stiču utisak da se to ne dešava kada cene u svetu padaju.
 
Sekretar Udruženja naftnih kompanija Srbije Tomislav Mićović izjavio je za Euronews Srbija da je to subjektivni osećaj kupaca.
 
"Prošle godine se cena dizela za nekoliko meseci smanjila za 32 dinara, a ove je porasla više od 20 dinara. To je dokaz da sva nacionalna tržišta, pa i srpsko reaguju u oba smera. Pratimo berzansku kotaciju koja se odražava na cene u celom svetu. Nije to samo kod nas slučaj, već su i u svim ostalim zemljama u okruženju iste pod uticajem kretanja globalnih cena. Naravno, negde su brža, negde sporija, ali to je stvar tržišta. Ukoliko imate razvijenu tržišnu konkurenciju onda su te promene brže", rekao je Mićović.
 
On napominje da Udruženje naftnih kompanija vodi statistiku koja pokazuje da su kretanja cena u oba pravca.
 
"Naravno da je potrošačima svako poskupljenje preveliko, a nijedno pojeftinjenje cene nije dovoljno", smatra sekretar UKS.
  • deda

    06.10.2021 12:24
    U pravu je covek
    Svaki put za iste pare koje sipam mi se cini da vozim krace, tako da je stvarno subjektivan osecaj
  • Sasa

    04.10.2021 15:51
    naje*asmo
    I subjektivan je osećaj da je država korumpirana, da pored toliko menadžera nema posla, da imamo tri različite potrošačke krpe, da je svaki dan sve skuplje a mi tigar
    Ovde kao da svi žvaću pejotl
  • Ozezi

    04.10.2021 14:57
    SrpskaTalibanska Stranka
    I dok se prica o Kosovu Jarinju, punjenje radikalskih dzepova sve je izrazenije.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija