Traže da se u Srbiji povuku udžbenici koji negiraju hrvatski jezik, upućena i protestna nota

Predsednica Hrvatskog nacionalnog veća (HNV) u Srbiji Jasna Vojnić zatražila je da svi udžbenici iz srpskog jezika za osmi razred u Srbiji budu povučeni iz upotrebe.
Traže da se u Srbiji povuku udžbenici koji negiraju hrvatski jezik, upućena i protestna nota
Foto: 021.rs (Ilustracija)
Kako je rekla, razlog je taj jer udžbenici osporavaju postojanje hrvatskog jezika, kao i bosanskog i crnogorskog.
 
Ona je navela da se Zavod za unapređivanje obrazovanja i vaspitanja ranije obratio Odboru za standardizaciju srpskog jezika pri Institutu za srpski jezik SANU s molbom za precizna uputstva o podeli južnoslovenskih jezika, a da je stav Odbora, koji je Zavod dobio napismeno, da među južnoslovenske jezike treba navesti bugarski, makedonski, slovenski i srpski jezik.
 
Prema njenim rečima, iz tog Odbora SANU su naveli da uz srpski jezik treba staviti napomenu da Hrvati, Bošnjaci i neki Crnogorci taj jezik nazivaju hrvatskim, bosanskim-bošnjačkim i crnogorskim jezikom.
 
"Dakle, izdavači su samo radili prema uputstvima koja su dobili od strane Instituta za srpski jezik SANU", navela je predsednica HNV.
 
Ona je ocenila da se radi o "već viđenoj indoktrinaciji srpskog sveta" i dodala da "zbunjuje činjenica da su isti članovi SANU učestvovali u priređivanju Rečnika bunjevačkog jezika".
 
"Ili pak 'bunjevački jezik' ima znak jednakosti sa srpskim? Ali nas onda buni što 'bunjevački jezik' više nije na ćirilici kao što je prvobitno bio? I kako je moguće da je isti taj Zavod odobrio sve udžbenike za nastavu na 'nepostojećem' hrvatskom jeziku? Je li moguće da je hrvatski jezik greškom uveden kao jedan od službenih jezika u EU", upitala je Vojnić.
 
Podsetila je da je Srbija, kada je ratifikovala Evropsku povelju o regionalnim i manjinskim jezicima, uvrstila i hrvatski jezik kao manjinski jezik.
 
"Znači li to da su uputstva koja daje Odbor za standardizaciju srpskog jezika SANU diskriminirišuća i da krše standarde zaštite manjina koje je Srbija prihvatila i uvrstila kao deo svog zakonodavstva", upitala je predsednica HNV.
 
"Sramotno ponašanje Srbije, uputili smo protestnu notu"
 
Hrvatski ministar spoljnih poslova Gordan Grlić Radman kritikovao ponašanje Srbije zbog negiranja postojanja hrvatskog jezika.
 
"To je zaista sramotno ponašanje srpskih vlasti", izjavio je on, a prenosi Index.hr.
 
Neshvatljivim smatra ponašanje zemlje koja je kandidat za članstvo u EU, a krši međunarodni sporazum o pravima i zaštiti nacionalnih manjina iz 2004. čije je odredbe Hrvatska u potpunosti ispoštovala.
 
"To je izostanak poštovanja prema hrvatskoj zajednici koja je u Vojvodini snažna, jaka, bogata i koja je, ako gledamo istorijski, u Vojvodini autohtona. To nije samo nepriznavanje hrvatskog jezika već i falsifikovanje istorije", rekao je Grlić Radman te dodao da se "tamo spominju srpski Dubrovnik i srpska Dalmacija".
 
"Činjenica da se dogodila fragmentacija na hrvatski i bunjevački jezik dokazuje da se srpska politika umešala u pitanje identiteta Hrvata u Vojvodini", istakao je Grlić Radman.
 
Prema njegovim rečima, to traje već duže, a Hrvatska je već reagovala preko Ministarstva nauke i obrazovanja i diplomatskog predstavništva te je uputila i protestnu notu.

Teme

JEZIK
  • srbi pamet u glavu

    06.10.2021 16:09
    “Sav svet zna i priznaje da smo mi književnost ilirsku podigli; nu nama još iz daleka nije na um palo ikada potvrditi da to nije srpski već ilirski jezik; pa se ponosimo i hvalimo Bogu velikom što mi Hrvati s braćom Srbljima sada jedan književni jezik imamo.”

    Ljudevit Gaj, 1847. god.
  • @Mins

    06.10.2021 15:51
    Naravno da se neko morao javiti sa primerom engleskog jezika.
    Situacija sa engleskim je 100% neuporediva sa ovim našim malim jezikom/malim jezicima.

    Istina je, međutim, da ovo kod nas jeste 1 jezik.
    Ali problem je što taj naš 1 zajednički jezik nema ime i što srpski nacionalisti izvrću stvari naglavačke tvrdeći da je došlo do izdvajanja iz srpskog, što nije tačno.
    Ako je srpski jezik, onda je i hrvatski i bosanski i crnogorski.
    U nedostatku sloge i volje da se smisli 1 naziv koji će sve ovo objediniti i koji nikoga neće prisvajati, moramo prihvatiti 4 (za sad 4 dok ne bude više) zasebna srodna jezika.

    Uzgred, ako može bunjevački da država Srbija veštački izdvoji iz hrvatskog, može onda i da sasvim spontano se iz srpskog izdvoji vojvođanski jezik.
  • Mins

    06.10.2021 15:11
    engleski, americki, australski
    Pitajte lingviste da li je to toliko razlicitih jezika ili jedan jedini sa svojim malim razlikama i varijantama? U udzbenicima sasvim dobro pise!Ko zna da cita nece traziti politicku podlogu svega…Ako politicare budete pitali bice tu jos novih jezika, a stare udzbenike koji podsecaju da to nije tako , sve na lomacu!

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija

Srbija i Tuvalu ukidaju vize

Ministar spoljnih poslova Srbije Marko Đurić i premijer Tuvalua Feleti Teo potpisali su danas u Beogradu Sporazum dve vlade o ukidanju viza za nosioce običnih pasoša.