Ovoga puta, pretres je odložen zbog nedolaska dvojice okrivljenih, piše
Balkanska istraživačka mreža (BIRN). Oni se, zbog zdravstvenih problema, danas nisu pojavili na ročištu u Višem sudu u Beogradu.
Sutkinja Vesna Božović Milošević je advokatu jednog od njih ukazala na problem sa dostavljanjem sudskih poziva njegovom klijentu, rekavši da sudski pozivari nisu uspeli da mu uruče nijedan od pet poziva.
Zamenik tužioca predložio je da se u odnosu na njih dvojicu izdvoji postupak i da se današnje ročište ipak održi i sasluša bar jedan od okrivljenih.
Međutim, sutkinja Božović Milošević je konstatovala da bi u tom slučaju ceo sudski postupak morao da krene iz početka, jer je u međuvremenu došlo do promene u sastavu sudskog veća.
Nakon ovoga, razdvajanju postupka suprotstavili su se i branioci ostalih okrivljenih u ovom predmetu, jer kako su rekli, neki od njih imaju "predsimptome kovida", a neki od njih koji su danas došli u sudnicu u porodici imaju obolele od kovida-19.
Zbog svega toga, sutkinja je odlučila da ročište odloži, a naredno je zakazano za 7. decembar kada će se navršiti gotovo dve godine od kako nije održano nijedno ročište, piše BIRN.
U dosadašnjem toku postupka, koji traje još od decembra 2017, troje okrivljenih je dalo svoje iskaze, a za četvoro je postupak obustavljen jer je, u međuvremenu, nastupila apsolutna zastara. Svi okrivljeni su rekli da nisu krivi i da nisu počinili dela koja im se stavljaju na teret.
Optužnica opisuje niz transakcija iz 2009. i 2010. godine između fantomskih firmi (navodno osnovanih radi pranja novca i izvlačenja sredstava iz budžeta) i 10 preduzeća koja stvarno posluju na tržištu.
Optužnicom je prvobitno bilo obuhvaćeno 18 osoba. Oni su uhapšeni 2015. godine i to nakon što je o firmi Asomakum na skupštinskom zasedanju oktobra 2014. javno progovorio poslanik Zoran Živković, koji je kazao da je vlasnik te fantomske firme Andrej Vučić.
Aleksandar Vučić demantovao je tada te tvrdnje, a ubrzo nakon toga, čak četiri i po godine od osnivanja, Andrej Vučić je podneo tužbu protiv Asomakuma tražeći proglašenje ništavosti osnivačkog akta pred Privrednim sudom u Beogradu.
Odluka o ništavosti osnivačkog akta Asomakuma potvrđena je odlukom Privrednog apelacionog suda februara 2016, u momentu kada je već vođena i istraga protiv 18 osoba uhapšenih 2015. Istraga je trajala dve godine. Prvo pripremno ročište bilo je zakazano za decembar 2017, a odlagano je čak pet puta. Do danas više puta su odlagani i glavni pretresi, a poslednji je održan pre godinu i devet meseci.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju -
LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
Komentari 6
Mile rent-a mozak
Goran Mijatović
Niko i ništa
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar