Međutim, to je okrutna iluzija jer je zemlja trenutno u svetskom vrhu po broju zaraženih.
Uprkos tome što je dostupno više vrsta vakcina, program vakcinacije u Srbiji zastao je pošto je vakcinisano nešto više od 40 odsto od sedam miliona stanovnika.
Srbija ima u proseku više od 6.500 zaraženih na dan u poslednje dve nedelje, prema podacima
AFP-a, što je stopa zaraze od gotovo 93,5 na 100.000 stanovnika, daleko najviše u svetu.
Premda su nošenje zaštitnih maski u zatvorenim prostorima i socijalno fizičko obvezni, to se slabo ili nikako kontroliše. Poštovanje pravila stvar je individualnog izbora.
"Ne zabrinjava me virus, imao sam ga prošle godine, nije bilo strašno", rekao je 20-godišnji student ekonomije Marko u prepunom beogradskom baru.
Lekari traže od vlade da uvede strože mere poput ograničavanja radnog vremena neesencijalnih firmi i uvođenja kovid-propusnica, što bi ograničilo društvene aktivnosti onih koji se još nisu vakcinisali.
Razmišljajući o tome nedeljama, premijerka Ana Brnabić napokon je od toga odustala, smatrajući da disciplinu nije moguće nametnuti.
"Propusnice nije moguće kontrolisati, a ni nošenje maski u zatvorenim prostorima", kazala je na nedavnoj novinskoj konferenciji. "Imamo lek za ovo... a to je vakcinacija."
Glavni epidemiolog Predrag Kon, član Kriznog štaba, ne može da veruje da vlada ne želi da uvede strože mere.
"Ne mogu da shvatim šta sam upravo čuo", rekao je nakon sastanka Kriznog štaba, optužujući donosioce odluka za "opstrukciju".
Predsednik sindikata lekara Rade Panić povezuje vladino oklevanje s izborima narednog proleća i velikim uticajem antivaksera.
"Antivakseri su stvorili problem, ali vlada ne želi da ga reši zbog izbora. Poruka je da smo svi prepušteni sebi samima... Puko preživljavanje", rekao je Panić za AFP.
AFP je zatražio intervju u vladi, ali nije dobio odgovor.
Bojno polje
Pored problema sprovođenja epidemioloških mera, Srbija teško uspeva da nagovori mlade da se vakcinišu. Kako je rekla premijerka, vakcinisalo se samo 22 odsto mladih od 18 do 30 godina starosti. Zdravstvene propusnice pomogle su da se mladi nagovore na vakcinaciju u zemljama poput Francuske, ali Brnabić veruje da su mladi u Srbiji drugačiji.
"Kad bi čuli da je neko falsifikovao propusnicu da bi ušao u bar ili noćni klub, to bi postalo kul i svi mladi bi pokušali da dokažu da to mogu i oni da urade", kazala je.
Panić, koji radi kao anesteziolog u kovid-bolnici, rekao je da su lekari "preopterećeni", a premijerku smatra "diletantkinjom".
"Nalazimo se na bojnom polju, i umirući pacijenti i iscrpljeni lekari", rekao je.
Dezinformacije
Srbija je u početku dobro krenula s vakcinacijom osiguravši dovoljno doza i s istoka i sa zapada, toliko da je pozvala i strane državljane da dođu da se vakcinišu. Objavila je da će postati prva evropska zemlja koja će proizvoditi kinesku vakcinu Sinofarm i dobila je odobrenje da započne proizvodnju ruske vakcine Sputnika V.
Srbija je takođe bila među prvima na svetu koji su ponudili buster dozu širokoj javnosti.
Ali zemlja je leglo dezinformacija o vakcinaciji, što podstiče nepoverenje u vladu i druge institucije, koje je posledica čestih korupcijskih skandala i opšteg manjka transparentnosti.
Grupa odmetnutih lekara potpiruje sumnje, od kojih su neki u međuvremenu privukli stotine hiljada pratilaca na društvenim mrežama i dobili prostor u nacionalnim medijima.
"Država mora ne samo da motiviše građane nego i da učini sve kako bi prekinula laži i manipulacije", objavio je na Tviteru Srđan Lukić, pulmolog koji sada radi u Sloveniji.
"Srbija je u tome jako neuspešna."
Komentari 27
šta ti nije jasno
Pencel
Nikica
Eto zato neće da se vakcinišu, jer misle da je opet nešto smutio. Da je izašao u javnost i rekao-nemojte se vakcinisati, svi bi se vakcinisali.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar