Udruženje porodica kidnapovanih i ubijenih na Kosovu i Metohiji uputilo je oštar protest i snažno negodovanje ambasadi Francuske u Beogradu, Ministarstvu kulture Francuske i Državnom tužilaštvu Francuske povodom snimanja i prikazivanja filma "U kavezu".
Udruženje porodica kidnapovanih i ubijenih na Kosovu i Metohiji uputilo je oštar protest i snažno negodovanje ambasadi Francuske u Beogradu, Ministarstvu kulture Francuske i Državnom tužilaštvu Francuske povodom snimanja i prikazivanja filma "U kavezu". Reč je o filmu u kome je izvrgnuta istina, Albanci su predstavljeni kao žrtve ubistava i trgovine ljudskim organima, a Srbi kao počinioci tih stravičnih zločina.
"S gnušanjem i prezirom smo primili vest o postojanju ovakvog nazovi filma koji, pod plaštom umetnosti i slobode izražavanja, svesno nastoji da prekroji stvarnost i krivotvori činjenice o tome ko su, zapravo, stvarne žrtve nelegalne trgovine organima na Kosovu i Metohiji", navedeno je u protestu Udruženja.
Porodice srpskih žrtava podsećaju da se film pojavio nešto pre nego što je na osnovu izveštaja Dika Martija u Parlamentarnoj skupštini Saveta Evrope usvojena Rezolucija o trgovinini organima kidnapovanih Srba i drugih nealbanaca na KiM i u Albaniji. "Posle toga je celoj domaćoj i svetskoj javnosti sasvim jasno da su žrtve bili Srbi i drugi nealbanci, a počinioci zločina i trgovci njihovim organima albanski teroristi", istaknuto je u saopštenju Udruženja.
Podseća se da je na KiM od 1998. godine oteto i nestalo preko 1.000 Srba i manji broj drugih nealbanaca, da do danas nije rešena sudbina više od 500 osoba i da "porodice s razlogom strepe da su njihovi najrođeniji bili žrtve upravo nelegalne trgovine organima."
Porodice su ujedno ocenile da je film U kavezu svojevrsni " šamar našim scenaristima, rediteljima i producentima koji za trinaest godina od prvih prisilnih nestanaka kosmetskih Srba i nealbanaca i trgovine njihovim organima, i pored brojnih svedoka zločina i obilja materijala, nisu našli za shodno da na ovu temu snime nijedan dokumentarni niti igrani film."
Film U kavezu finansirali su Albanci, sniman je u Francuskoj i od oktobra prošle godine videlo ga je oko 100.000 ljudi. Jedan od producenata je poznati francuski "Kanal plus", a među glumcima je pet iz našeg regiona. Na njegovoj najavnoj špici stoji da je navodno snimljen prema istinitim događajima. Tek prošlog meseca domaći mediji su obelodanili da je reč o delu "najcrnje propagande" koji krivotvori stvarnu priču o "Žutoj kući" u Albaniji gde su, prema izveštaju Dika Martija, otetim Srbima s KiM vađeni organi radi trgovine.
Tužbu i zahtev za zabranom prikazivanja zbog laži koje su dokazive i vređanja žrtava, a prikazivanja filma kao dokumentarnog,treba da potpiše lično Boris Tadić.
ma srbija ne mož' ništa sve i da hoće ne zna kako. ne kaže se džabe odseci aždaji glavu, đinđićeva srbija bi bila aždaja ljuća od stare juge, sad smo samo brdo nekontrolisanih ekstemiteta i iznutrica.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Nevladina organizacija RERI je saopštila da je u nezakonitoj proceduri doneta odluka Vlade Srbije kojom se zgradama Generalštaba i Ministarstva odbrane u centru Beograda ukida status kulturnog dobra.
S.J. (73) iz Požarevca uhapšen je zbog sumnje da je vozeći automobil auto-putem Beograd-Niš u suprotnom smeru, izazvao tri saobraćajne nezgode, saopštila je danas Policijska uprava za Smederevo.
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić izjavio je da ruski predsednik Vladimir Putin neće oklevati da upotrebi nuklearno oružje ako bude ugrožena bezbednost Moskve i ako vidi da nema drugog izlaza.
Predsednik SSP Dragan Đilas negirao je navode predsednice parlamenta Ane Brnabić o navodnom falsifikovanju potpisa na opozicionom predlogu za izglasavanje nepoverenja Vladi Srbije.
Portal Pištaljka saopštio je danas da se dalje od predistražne faze nije pomerio rad tužilaštva na zloupotrebama u poslovanju Radio-Televizije Srbije (RTS).
Izvršni direktor Rio Tinta Jakob Stausholm kaže da ekološki protesti ugrožavaju planirano vađenje litijuma u Srbiji, a zabrinut je i zbog "dezinformacija", planiranih rokova i profitabilnosti.
Predsednica Narodne skupštine Ana Brnabić izjavila je danas da je ovlašćenom predlagaču ispred opozicije, poslaniku NPS Miroslavu Aleksiću, vratila predlog za izglasavanje nepoverenja Vladi.
Sonja Pernat, poslanica iz Zrenjanina i Irena Živković poslanica iz Bora navele su danas da napuštaju poslanički klub Stranke slobode i pravde (SSP), kao i tu stranku.
Narodna banka Srbije upozorava građane i druge korisnike finansijskih usluga na porast pokušaja prevare putem elektronske pošte korišćenjem tehnike "email spoofing".
Građani Srbije su prošle godine trošili oko tri hiljade dinara mesečno na cigarete i duvan, što je za hiljadu dinara više nego što su trošili na voće, pokazala je Anketa o potrošnji domaćinstava.
Ministarka prosvete Slavica Đukić Dejanović izjavila je da neće biti povlačenja Zakona o visokom obrazovanju, koji omogućava dolazak stranih univerziteta u Srbiju.
Kada se govori o strateškim izborima Srbije, ne treba zaboraviti da je sporazum o litijumu potpisala sa Evropljanima, a ne Kinezima, da uskoro nastupa liberalizacija gasnog tržišta...
Tonino Picula kaže da je Srbija od EU za investicione projekte dobijala rekordna sredstva iako je njen napredak na putu ka članstvu u poslednjem izveštaju ocenjen ili kao limitiran ili ga nema.
Komentari 4
@Anonimus
ns
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar