Svaki 10. zaposleni u Srbiji u riziku od siromaštva, ali se o radničkim pravima retko priča

Svaki 10. zaposleni građanin Srbije je u riziku od siromaštva, međutim, teme siromaštva ili priče o pozadini velikih investicija i radničkim pravima ne mogu se videti ili su izuzetno retke u medijima.
Svaki 10. zaposleni u Srbiji u riziku od siromaštva, ali se o radničkim pravima retko priča
Foto: Pixabay
Ovo je rečeno danas u debati "Socijalna prava i mediji" u Beogradu.
 
Učesnici debate u organizaciji Fondacije Centar za demokratiju ocenili su da "piplmetre prže" priče koje nisu socijalne.
 
"Svaki 6. radnik u Srbiji ima minimalnu zaradu, koja ne omogućava da se pokrije potrošačka korpa", navela je direktorka Fondacije Centar za demokratiju Nataša Vučković, ukazujući da se o tome nedovoljno govori u medijima i da bi trebalo mnogo više to da bude tema.
 
Ona je upitala da li je to što u Srbiji imamo sliku neslobode medija kontekst u kojem se priče o siromašrtvu nerado prikazuju.
 
Urednica ekonomije na portalu N1 Danijela Ilić-Krasić rekla je da se za priču radnika u lekskovačkoj fabrici Aptiv u Leskovcu ne bi znalo da to medijima nisu otkrili građani.
 
Radnici  su potpisivali da će raditi po 12 sati dnevno, šest, sedam dana, i da će im biti plaćeno, ali to je protivzakonito, sve i kad je dobrovoljno. Oni su ćutali i radili, došlo je do toga, ili da podignem glas ili me neće biti, ukazala je Krasićeva.
 
Prema njenim rečima, najčitaniji tekst na tom portalu je onaj koji se tiče nepravde, bilo koje vrste.
 
Urednik ekonomije u listu Danas Aleksandar Milošević izjavio je da je kod stranih investicija zavladao narativ da je to sve dobro i da je svaka investicija dobrodošla, i da su to mediji i čak ekonomski novinari  prihvatili.
 
Glavna stvar je imati fabriku, bez obzira na uslove, i mediji koji su pod nekom vrstom pritiska su destimulisani da negativno izveštavaju, naveo je Milošević, pominjući slučaj Jure i Geoksa.
 
On je rekao da se medijima zamera što "ne guraju" te teme u medije i napomenuo da mediji izveštavaju o tome šta se događa u društvu i da nije na medijima da zainteresuju radnike za njihova prava.
 
Morate imati relevantan događaj, rekao je Milošević i ukazao da su novinari Danasa slučajno saznali za priču da kompanija Krušik svojim zaposlenima mesecima nije uplaćivala zdravstveno osiguranje, a da im to nijedan sindikat nije javio. 
 
Novinarka Nove ekonomije Katarina Baletić rekla je  da je teško očekivati od radnika koji je godinama čekao posao i dobio ga u nekoj od fabrika stranih investitora da istupi i govori za medije o nepravednim uslovima za rad.
 
Ona je navela da radnici izlaze u javnost kad je "već dogorelo" i naglasila da je tu ključna uloga lokalnih medija i sindikata.
 
Predstavnik sindikata Nezavisnost, novinar Svetozar Raković, rekao je da medijima zamera to što kad predsednik države pompezno otvara fabriku neke strane investicije, zašto mediji ne prate potom kako se sprovodi ta investcija.  
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
  • Mile rent-a mozak

    26.10.2021 15:47
    Ako uzmemo u obzir cifru od, neka bude, 6 miliona stanovnika, od kojih je 2 miliona zaposlenih ( mada malo manje), nebitno da li je javni sektor ili privatni, imamo jednu vrlo čudnu situaciju: SNS, SPS, JS, imaju oko milion članova +5 članova Pokreta socijalista, 2 fosila Jul-a, i 1 člana LDP-a. Uzimajući u obzir da su oni svi zaposleni i botovski zbrinuti, da im je plaćeno obučavanje na Akademiji na salašu, po zdravoj logici ispada da je svaki drugi od gore navedenih u Riziku od siromaštva. Izgleda da je u Srbiji granica siromaštva milion evra? I sada će siromašni radnici Vranja, Pirota , Leskovca , Bora , Zaječara, da naprave radnički protest? Obavestite me kada se prikazuje taj film, ne bih da umrem,a da ga neodgledam.
  • Bb

    26.10.2021 08:53
    Bb
    Opet pogresne racunice! Svaki 3 je vec u siromastvu!
  • Rodox

    25.10.2021 21:39
    Stari recept
    Ma šta pričate? Ko nema za hleb, uvek može da pređe na kolače.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija

EPS: Nema kolapsa, spremno smo ušli u zimu

"Elektroprivreda Srbije" je apsolutno spremna ušla u zimsku sezonu, a zaposleni su tokom cele godine pokazali da uz posvećenost i znanje svaki izazov može biti prevaziđen, saopštilo je to preduzeće.