Predstavljena Studija o ekonomskom uticaju Rio Tinta: Planirano iskopavanje na 300 hektara

Projekat Jadar kompanije Rio Tinto trebalo bi da doprinese sa milijardu i po dolara godišnje srpskom BDP, rečeno je na promociji Procene ekonomskog uticaja tog projekta.
U Proceni, koju je u Privrednoj komori Srbije predstavio profesor Ekonomskog fakulteta u Beogradu Dragan Lončar, navedeno je i da bi doprinos kroz direktno zapošljavanje i radna mesta u povezanim delatnostima bio 5.000 zaposlenih.
 
Projektovana je prosečna neto zarada zaposlenih u Jadru od 1.222 dolara, što je 40 odsto više od trenutnog proseka u rudarstvu, naveo je Lončar.
 
On je rekao da Procena podrazumeva da izgradnja rudnika traje četiri godine, do 2025. a da bi potom eksploatacija rude jadarita trajala 30 godina, dok su projektovana ulaganja kompanije Rio Tinto od početka do kraja izgradnje rudnika 2,4 milijarde dolara.
 
Autor studije je Peterhof Consulting d.o.o.
 
Lončar je objasnio da su analizu radili na osnovu podataka i planova o realizaciji projekta koje im je dostavila kompanija Rio Tinto i da se radi samo o analizi ekonomskog uticaja.
 
Istakao je da je planirano da se iskopavanje vrši oko 30 godina, da počne 2026. godine, u okolini Loznice i Krupnja na površini od oko 300 hektara.
 
Uporedio je da je Srbija prošle godine privukla ukupno 3,4 milijardi dolara stranih direktnih investicija, a 2019. godine 4,3 milijardi dolara, dok samo ovaj jedan projekat vredi 2,4 milijardi dolara.
 
Lončar je kazao da će rudnik Jadra moći da proizvodi približno 58.000 tona litijum-karbonata, 160.000 tona borne kiseline i 255.000 tona natrijum-sulfata kao nusproizvode.
 
Ukupni godišnji doprinos projekta privredi procenjuje se na 2,9 odsto BDP-a, uzimajući u obzir lanac snabdevanja i efekte potrošnje. Porezi iz projekta Jadar doprineli bi budžetu sa prosečnim godišnjim iznosom od 133 miliona dolara.
 
U planu kompanije je se stvori nacionalni lanac vrednosti, a to podrazumeva da se ovde iskopava litijum i da se u našoj zemlji prave gotovi proizvodi, a ne toliko da se orijentiše na izvoz.
 
Naime, projekat "Jadar" bi nakon dobijanja svih neophodnih odobrenja i dozvola proizvodio litijum karbonat pogodnog za izradu baterija, za proizvodnju baterija za električna vozila i skladištenje obnovljive energije.
 
Takođe, Jadar bi proizvodio i borate koji se koriste za solarne panele i vetroturbine.
 
Generalni direktor kompanije Rio Sava Vesna Prodanović rekla je da projekat "Jadar" ima značajan ekonomski potencijal, ali i da je važan i kao deo šire vizije i isprepletanih ekonomskih i ekoloških ciljeva kojima teži planeta.
 
"Litijum Projekta 'Jadar' biće najveći izvor zaliha litijuma u Evropi u narednih najmanje 15 godina. Biće i značajna podrška u prelasku cele Evrope na ekonomiju sa niskim udelom ugljenika i omogućiće izvanredne prilike stanovništvu Srbije da budu predvodnici novih rešenja u borbi sa klimatskim promenama", rekla je Prodanović.
 
Predsednik Privredne komore Srbije (PKS) Marko Čadež rekao je da ova Studija ima za cilj da se privreda i građani dodatno informišu o potencijalima projekta "Jadar" i dodao da će se sve odluke u vezi sa tim projektom donositi samo kada sve činjenice budu sagledane.
 
Istakao je da su dve činjenice osnovne, jedna da ljudi danas ne mogu da zamisle život bez mobilnih telefona, lap topova i ostalih pametnih uređaja, a uskoro će, dodaje, i dizel automobili postati prošlost jer će ih zameniti električni automobili.
 
Čadež je ukazao da je litijum ključan za proizvodnju električnih baterija i da je upravo ta sirovina otkrivena u okolini Loznice.
 
Druga činjenica je, kaže Čadež, da je litijum gorivo 21. veka, da se rezerve litijum-borata u nalazištu kod Loznice procenjuju na oko 150 miliona tona, kao i da to predstavlja veliku šansu za ekonomski razvoj Srbije.
 
Pitanje je, dodaje, da li će i kako Srbija iskoristiti taj potencijal i naveo da je bitno da se iskopavanje vrši na odgovoran i održiv način koji neće ugroziti životnu sredinu. Naglasio je da je važno da budućim generacijama ne ostavimo zagađenu Srbiju, već hab industriju koja se oslanja na taj veliki projekat.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
  • Fica

    02.11.2021 13:34
    @Kostunica
    Sta vredi kad 2 miliona sendvicara u Smrdiji samo je upozata koliko im je zagadjena/uzegla Matijevic salama, jel stajala 2 ili 3 nedelje na otvorenom, a briga ih za ekologiju vazduha/zemlje/vode... Vi ostali koji ste svesni toga pocrkajte ili bezite negde van Smrdije...
  • Peka

    30.10.2021 08:27
    Kad se Vučić, Brnaba, Mali, Mihailovićka i Dačić presele da žive u Loznicu recimo sa porodicama i decom potpisujem za rudnik. Danilu i onako neće biti problem za dolazak na utakmice i dalje će ga voziti i vraćati specijalci i žandarmerija.
  • TYER

    30.10.2021 06:45
    Da je ovo normalna drzava, ovi sto lupaju minuse kao neki jefin algoritam bi bili preseljeni pored Rio Tinto rudnika

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija

AMSS upozorava na poledicu

Auto-moto savez Srbije (AMSS) upozorio je vozače na opasnost od poledice u jutarnjim i večernjim satima.