Podaci pokazuju da taj slučaj nije usamljen i da se mnoga deca suočavaju sa nasiljem od strane vršnjaka. Stručnjaci poručuju da se zahvaljujući društvenim mrežama brže sazna za nasilje, ali upozoravaju da to nije "čarobna formula" za njegovo sprečavanje. Naglašavaju i da je nespremnost društva da osudi porodično nasilje baza odakle se šire drugi oblici nasilja, piše Euronews Srbija.
Podaci UNICEF-a iz 2019. godine pokazuju da je u Srbiji oko 65 odsto učenika i učenica bar jednom doživelo nasilje, a da je 22 odsto njih prijavilo učestalo vršnjačko nasilje. Navodi se i da je 70 odsto dečaka i 68 odsto devojčica od šestog do osmog razreda doživelo i rodno zasnovano nasilje u školi.
Međutim, psihološkinja Kristina Brajović kaže za Euronews Srbija da bi i te podatke trebalo uzeti s rezervom, jer, objašnajva, mnoga deca nisu svesna činjenice da su žrtve nasilja, kao i da bi to trebalo da priajve.
"Statistika je možda i lošija, jer mnoga deca zapravo i ne znaju da prepoznaju to da su žrtve nasilja i kako treba da reaguju i kome da se obrate", kaže Brajović.
Dodaje da je vršnjačko nasilje specifično, da se događa u grupi i da predstavlja neku vrsu inicijacije i pozicioniranja.
"Vidimo da se kod dece tog uzrasta snaga razvija brže nego inteligencija. Nasilnici su uglavnom adolescenti koje nisu sigurni sami u sebe i žele da budu doživljeni pametnije i moćnije nego što jesu", kaže ona.
Naglašava da se zahvaljujći društvenim mrežama brže sazna za neko nasilje, međutim, dodaje da to nije "čarobna formula" u njegovom sprečavanju.
Biljana Slavković iz Instituta za Psihodramu kaže u razgovoru za Euronews Srbija kaže da objavljivanjem snimka nasilja na društvenim mrežama žrtva na određen način ponovo prolazi kroz to.
"Ti snimci ponovo podsećaju žrtvu kroz šta je prošla i na taj način ona ponovo prolazi kroz razne drugačije oblike nasilja. I oni koji su nasilnici doživljavaju dodatnu osudu, uprkos tome što se pravno njihova odgovornost nije ustanovila", smatra Slavković.
Pripadnici Ministarstva unutrašnjih poslova apeluju na građane da saznanja u vezi sa delima sa elementima nasilja, kao i svakom drugom krivičnom delu, prijave policiji, a ne da snimke objavljuju na društvenim mrežama.
MUP ukazuje da se dešava i da sadržaji koji se dele na društvenim mrežama sadrže netačne i neprecizne informacije, što dovodi do uznemiravanja građana.
Komentari 8
Moj stav
Dragan
B
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar