Fotografi iz celog sveta mogu poslati fotografije na kojima je prikazana kulturna baština Srbije koju je označila Organizacija UN za obrazovanje, nauku i kulturu (Unesko) kao deo svetske kulturne baštine, navedeno je u saopštenju Srpske pravoslavne crkve.
U obzir dolaze radovi na kojima su prikazani manastiri Studenica i Stari Ras sa Sopoćanima, srednjovekovni spomenici na Kosovu i Metohiji i manastiri Visoki Dečani, Pećka Patrijaršija, Gračanica i crkva Bogorodice Ljeviške, Gamzigrad/Feliks Romulijana, i jedinstveni nadgrobni spomenici, specifični za ovaj deo sveta, poznati kao stećci, navodi se u saopštenju
Fotografije mogu prikazivati i srpske tradicionalne običaje koji su na Uneskovoj listi nematerijalne kulturne baštine čovečanstva: slavu, kolo i pevanje uz gusle, kao i dokumentarnu baštinu Srbije koja je upisana u Uneskov registar "Pamćenje sveta".
Pobednik takmičenja biće nagrađen sa 1.000 američkih dolara, drugoplasirani sa 500, a trećeplasirani sa 300 dolara, a njihovi radovi, kao i fotografije finalista, biće deo izložbi u Vašingtonu i Beogradu tokom 2022. godine, i predstavljeni u godišnjem katalogu foto konkursa.
Jedinstvena zbirka fotografskih radova biće dostupna za kupovinu i distribuirana širom sveta, najavili su organizatori konkursa.
Član žirija je osnivač Art Exchange Inc Svetlana Rogić koja je studirala fotografiju na Međunarodnom centru za fotografiju u Njujorku kod nekih od najpoznatijih svetskih savremenih fotografa, a magistrirala menadžment u kulturi na Američkom univerzitetu u Vašingtonu. U žiriju je direktor Doma kulture Gračanica i predsednik Udruženja novinara Srbije Živojin Rakočević kao i indonežanski fotograf Ivan Bagus, šef Odseka za fotografiju na Univerzitetu Distrikta Kolumbija i profesor fotografije na Američkom univerzitetu u Vašingtonu.
Komentari 1
neko iz novog sada
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar