Kori Udovički: Otpor zelenoj energiji u Srbiji - za ugalj vezan čitav niz interesa, pa i koruptivnih

Predsednica UO Centra za visoke ekonomske studije (CEVES) Kori Udovički rekla je da je za energetsku krizu i rast cena energenata kriva nepredvidivost svetske ponude i tražnje energenata.
Kori Udovički: Otpor zelenoj energiji u Srbiji - za ugalj vezan čitav niz interesa, pa i koruptivnih
Foto: Pixabay
Ona je u autorskom tekstu "Zelena energija (stvarno) za našu decu" navela da u srpskoj javnosti provejava pogrešna predstava da je za energetsku krizu kriv prelazak na zelenu energiju i da to nameće "zli Zapad".
 
"Neke od nedavno usvojenih zelenih evropskih politika jesu doprinele dodatnom iskakanju cena energije, ali uzroci tekuće krize su drugi, a jedan je nepredvidivost ponude i tražnje u sklopu globalnog ekonomskog oporavka od pandemijske krize, a naročito u Kini", navela je Udovički.
 
Dodala je da je drugi razlog pojačano ispoljavanje klimatskih promena, za koje je zelena energija zapravo jedini "lek".
 
Stvoren je utisak, kako je navela, da je dobro što se Srbija ne odriče uglja.
 
I da jeste tačno da su zelene politike krive za energetsku krizu, velika bi greška bila, prema rečima Udovički, likovati što se Srbija do sada oglušila o napor prelaska na zelenu energiju.
 
Globalno zagrevanje je, prema njenim rečima, samo prošle godine izazvalo ekstremne klimatske događaje za koje je jedino rešenje prelazak na zelenu energiju.
 
Čovečanstvu prolazi, kako je rekla, poslednji voz da klimatsko zagrevanje zadrži na dodatnom rastu globalne temperature za 1,5 do dva Celzijusova stepena, a iznad toga bi život na zemlji postao nepodnošljiv.
 
Da prelazak na zelenu energiju nije uzrok energetske krize potvrđuje, prema njenim rečima, i činjenica da su se, tokom prošlogodišnjeg zaključavanja, cene fosilnih goriva strmoglavile, nafta je u jednom trenutku čak imala negativnu cenu.
 
"Na već raširene teškoće sa predviđanjima tražnje svake vrste robe, pa i za energijom, nadovezao se neočekivani, rekordno visoki, rast kineske tražnje za termalnom energijom, gasom, ugljem, nuklearnom energijom, jer je za 12 meseci potrošnja u Kini porasla čak 14 odsto u odnosu na prethodni period iako je ekonomski rast relativno spor", navela je Udovički.
 
Na skok tražnje i pad proizvodnje energenata, kako je navela Udovički, uticali su i ekstremni klimatski događaji, koji su s jedne strane povećali potrošnju energenata, naročito gasa zbog hladne zime i toplog leta (radi rashlađivanja), a zbog poplava pala je proizvodnja uglja u Indoneziji i Kolumbiji, u Brazilu je smanjenja proizvodnja struje u hidroelektranama, dok su vetrenjače na Severnom moru manje proizvele struje jer nije bilo vetra.
 
Izvesno je, prema rečima Udovički, i da je "Rusija bar malo ‘oklevala’ sa isporukama gasa u nadi da će tako podstaći otvaranje gasovoda Severni tok 2", a kineskim teškoćama doprinele su i sankcije na nabavku uglja iz Australije, koje se sad, "tiho zaobilaze".
 
"Emisija gasova sa efektom staklene bašte je na rekordnom nivou i ubrzavanje izgradnje kapaciteta za proizvodnju obnovljive energije jedini je mogući dugoročni odgovor na ovu i na širu klimatsku, krizu", navela je Udovički.
 
Ona je navela da je neprihvatljiv stav da Srbiji energetsku nezavisnost obezbeđuje ugalj jer se "nezavisno može oslanjati i na obnovljive izvore pošto je značajno obdarena tim potencijalom iako o njima još nema precizne procene".
 
"Pravi razlog za otpor zelenoj energiji u Srbiji jeste politička ekonomija. Jedan aspekt je da ona bez sumnje, za sada više košta od energije zasnovane na uglju, a drugi je da je za ugalj vezan čitav niz snažnih, pa i mnogih koruptivnih, interesa, ali to nije nepromostivo i kao razlog na prelazak na zelenu energiju treba imati u vidu i zdravstvene troškove stanovništva", ocenila je Udovički.
 
Vučić: Srbija ne može da izbaci ugalj
 
Srbija ne može da se obaveže da će prestati sa korišćenjem uglja u naredne dve-tri godine, rekao je predsednik Aleksandar Vučić za Kinesku globalnu televizijsku mrežu (CGTN Europe).
 
Vučić je naveo da veliki lideri bogatih i moćnih zemlja ne uspevaju da odgovore na važno pitanje - kako će se manje države boriti protiv klimatske krize, a da pritom održavaju svoje ekonomije.
 
"Ne možemo da se obavežemo na nešto što ne možemo da ispunimo. I ako bih rekao 'u redu, postupno ćemo izbaciti ugalj za dve do tri godine' bio bih lažov. Mi to ne možemo da uradimo", izjavio je Vučić.
 
Više od 40 država obavezalo se u novom paktu, na samitu o klimatskim promenama u Glazgovu, da će prestati sa upotrebom uglja.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
  • Vesna Terzić

    08.11.2021 05:54
    Stručnjaci
    Ostavi molim te interes nekoga drugog zbog uglja, pričaš o tome iz ličnog iskustva? Misliš da je narod zaboravio Vreoce, Junkovac... Sve si iselila a uglja nema?! Al bilo je nečijeg interesa? Pogodi čijeg? Bolje ćuti!
  • Aca

    07.11.2021 15:15
    ...
    Te interese, ostvaruju multinacionalne kompanije, koje ovde finansiraju određenu grupe ljudi, organizacije i pojedince da svojim stavovima i "mišljenjima" iznetim u javnost obliku javnjo mjenje suprotno interesima građana ove države. Pre je u sistemu bezbednosti, postojao uređen sistem koji je pratio grupe i pojedince koji su radili protiv interesa građana, društva i preduzeća. Sad se uništavaju domaća preduzeća, otimaju resursi i poklanjaju tim velikim sistemima. Tehnološka i ekološka špijunaža su jača od vojne. Prehrambeni sektor su pokupovala braća iz HR, novcem njihovih država. Slovenci su preko osnovanih firmi u Srbiji podizali velike kredite, podizali novac i nestajali. To je bio uigran sistem njihove službe. Kad su se bivše bratske republike osamostalile, dinare nisu uništili, nego su preko ljudi sa ovih prostora plasirali ovde i kupovali devize i vraćali tamo..... Ko sad nama može pomoći? Niko, moramo sami!
  • Li-man

    07.11.2021 14:09
    Ma dosta više...
    Ova nas zamajava, lupa gluposti.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija

AMSS upozorava na poledicu

Auto-moto savez Srbije (AMSS) upozorio je vozače na opasnost od poledice u jutarnjim i večernjim satima.