Kako se pere novac u Srbiji: Novi Sad jedno od žarišta za pranje para preko nekretnina

Neformalni sektor ekonomije u Srbiji iznosi 27 odsto BDP što kriminalnim akterima pomaže da novac koji zarade na ilegalnim tržištima prebace u zvanične legalne tokove.
Kako se pere novac u Srbiji: Novi Sad jedno od žarišta za pranje para preko nekretnina
Foto: Pixabay
U Srbiji i Albaniji primetan je jak građevinski sektor gde u poslednje vreme dolazi do velikog porasta cena stanova, rečeno je na konferenciji "Ilegalne ekonomije: organizovani kriminal i korupcija na Zapadnom Balkanu", prenosi Nova ekonomija.  
 
"Poslednjih godina pojavljuju se nove tipologija pranja novca i ono što je važno da kriminalne grupe sa Zapadnog Balkana ne ograničavaju svoje operacije samo na Zapadni Balkan, pa se pretpostavlja da veliki procenat onoga što zarade ide preko", rekao je Saša Đorđević iz Globalne inicijative za borbu protiv transnacionalnog organizovanog kriminala.
 
Pema podacima španske policije, samo u Španiji ima oko 100 kriminalnih grupa sa Zapadnog Balkana i smatra se da su kriminalci koji dolaze iz Srbije i iz Rusije "veoma vični pranju novca".
 
Đorđević navodi da, uprokos tome što u celom regionu postoji funkcionalni bankarski sektor, velki broj transakcija se obavlja u gotovini: "Postoji ta neka vrste neformalne kulture da se poslovi obavljaju mnogo više u gotovini što samim kriminalnim grupama i pojedincima olakšava posao da operu novac".
 
On kaže da procene zapadne Evrope pokazuju da neformalni sektor ekonomije u Srbiji izlazi na oko 27 odsto.
 
"Celo to okruženje im (kriminalnim akterima) pomaže da novac koji zarade na ilegalnim tržištima prebace u formalnu ekonomiju", navodi Đorđević.
 
On kaže da je, pre svega u Albaniji i Srbiji, primetan "jak građevinski sektor" gde dolazi do velikog porasta cena.
 
"Kvadrat stana na Novom Beogradu je bio 1200-1300 evra, a sada je cena duplo viša", navodi.
 
Neobičan porast prometa nekretnina u Srbiji
 
Promet nekretnina u Srbiji zabeležio je neobično visok porast između 2018. godine i 2020, iako su mnoge novoizgrađenje zgrade i dalje prazne. Porast građevinske industrije se nastavio i tokom pandemije kovida uprkos slabljenju opšte ekonomije, piše u izveštaju "Aktuelne cene: Analiza tokova ljudi, droge i novca na Zapadnom Balkanu" koji je objavila Globalna inicijativa za borbu protiv transnacionalnog organizovanog kriminala, piše Nova ekonomija.
 
Stručnjaci tvrde da je ovo povećanje najverovatnije posledica ubrizgavanja značajne količine nedozvoljenih sredstava na tržište i ukazuju na to da je srpsko tržište nekretnina postalo regionalno čvorište za pranje novca putem nekretnina.
 
Kako piše u Izveštaju, opštine širom regiona daju dozvole za gradnju, ali nemaju sredstva da nadgledaju šta se dešava. Takođe, iz istorijskih razloga zemljišne knjige i evidencije o građevinskim dozvolama su nepotpune i loše arhivirane.
 
Žarišta na kojima se vrši pranje novca u Srbiji: Beograd, Novi Sad, Kragujevac, Vrnjačka Banja, Niš, Čajetina.
 
Prema podacima UNODC pranje novca predstavlja približno 2,7 odsto globalnog BDP-a ili 1,6 triliona američkih dolara, dok se procene MMF-a odnose na 2 do 5 odsto BDP-a.
 
U izveštaju piše da nije moguće navesti koliko se nezakonitog novca generisanog na Zapadnom Balkanu i u inostranstvu zaista pere u regionu, ali da se primenom ovih globalnih procenata na šest zemalja Zapadnog Balkana dolazi do cifre od 1,8 milijardi i 4,6 milijardi evra opranog novca godišnje.
 
Za pranje manjih količina novca često se koriste preduzeća čije poslovanje iziskuje mnogo gotovine poput barova, restorana, benzinskih pumpi i taksi udruženja, piljara, hotela, prodavnica suvenira, sportskih klubova, firmi koje prodaju i iznajmljuju automobile.
 
Taksi udruženja predstavljaju posebno popularno sredstvo za pranje novca na Zapadnom Balkanu, navodi se u Izveštaju. S obzirom da je taksi u stalno u pokretu nemoguće je izmeriti broj putnika na godišnjem i mesečnom nivou, mogu da izjave da su prevezli više ili manje putnika od stvarnog broja, u skladu sa tim plaćaju porez i na taj način lako peru novac.
 
Od ukupno 160.000 registrovanih preduzeća na Kosovu više od 11.000 je uključeno u taksi biznis. Mnoga udruženja koriste samo nove skupe evropske modele automobila.
 
Širom Srbije, posebno na Zlatiboru, u Čajetini, na Kopaoniku, Paliću, u Vrnjačkoj Banji i u Vranju za pranje novca su takođe prijavljene prodaja voća i povrća (posebno pečurki) i upotreba ugostiteljskih radnji.
 
Od 2018. godine posmatrači primećuju da takva preduzeća uglavnom redovno menjaju vlasnike, nakon čega obično sledi skok prometa i zarade.
 
Sve veći broj kazina u Srbiji izaziva ozbiljnu zabrinutost zbog izloženosti ove industrije pranju novca, ukazuje se u Izveštaju.
 
Prema predstavniku Europola kriminalni akteri širom sveta već ulažu velike prihode u aktivu kriptovaluta.
  • Vanja

    26.11.2021 19:20
    Keš
    Ljudi pa ja sam kupio stan za keš i niko me nije proveravao niti pitao odakle mi.
  • artist

    09.11.2021 10:05
    Citaoci daju savete kako oprati novac?
    Jbt gde ja zivim.
  • Mile rent-a mozak

    08.11.2021 22:00
    Obaveštenje za sve investitore koji hoće da " peru pare" u Vrnjačkoj Banji - dođite slobodno, ne dajte da vas lažu, izvori nisu presušili! Obavezno tražite od Komšije da uz dozvolu za gradnju dobijete i pravo na jednu bušotinu ili izvor.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija

Srbija i Tuvalu ukidaju vize

Ministar spoljnih poslova Srbije Marko Đurić i premijer Tuvalua Feleti Teo potpisali su danas u Beogradu Sporazum dve vlade o ukidanju viza za nosioce običnih pasoša.