Zbunjeni i poslodavci i zaposleni: Pravila za bolovanje za vreme pandemije diktira virus

Preporuka države je da se zaposlenima koji su na bolovanju zbog virusa korona isplaćuje sto odsto zarade.
Zbunjeni i poslodavci i zaposleni: Pravila za bolovanje za vreme pandemije diktira virus
Foto: 021.rs

Međutim, to zavisi da li plata stiže iz kase privatnika ili iz javnog sektora. Radio televizija Srbije je istraživala kakve dileme, ali i prava imaju zaposleni u pandemiji.

Zbunjeni su i zaposleni i poslodavci, jer pravila za otvaranje bolovanja usled pandemije diktira virus.

"Koleginica je dve ili tri nedelje bila odsutna i bila je plaćena sto odsto, pošto joj je još jedan član porodice oboleo, morala je da bude kod kuće s tim u vezi primala je platu 65 odsto - odnosno postavila se dilema da li treba da primi platu u iznosu od 65 ili sto odsto", kaže za RTS direktor Sedme beogradske gimnazije Miroslav Markićević.
 
Oni koji su se zarazili kovidom, oni koji su izolaciji ili samoizolaciji, a za to imaju rešenje, primaju 100 posto zarade, kaže  Jasna Janković, predsednica Unije sindikata prosvetnih radnika. 
 
Prema njenim rečima, ako je bolovanje duže od mesec dana, 65 odsto zarade snosi RFZO, a ostatak od 35 odsto snosi država
 
U privatnom sektoru poslodavci postupaju u skladu sa svojim finansijskim mogućnostima. Ne isplaćuju svi punu platu tokom bolovanja, već se odlučuju za 65 odsto, što je zakonska obaveza.
 
"Ono što trenutno važi u privatnom sektoru, to je da najveći broj negde oko 80 odsto zaposlenih prima 65 odsto naknade za bolovanje, a negde oko 20 odsto privatnih poslodavaca isplaćuje sto odsto naknade", kaže za RTS Ranka Savić, predsednica Asocijacije slobodnih i nezavisnih sindikata.
 
Sa početkom školske godine, javljali su se sporadični slučajevi ili sumnje na koronavirus kod učenika. U tim okolnostima ceo razred mora u izolaciju, a to otvara novu dilemu za roditelje - imaju li u tom slučaju pravo na bolovanje.
 
"Naravno da imaju pravo ukoliko je dete potencijalni kliconoša. Roditelj dobija potvrdu od škole ili od predškolske ustanove, zatim tu potvrdu nosite sanitarnom inspektoru, sanitarni inspektor daje svoje mišljenje i onda nadležni lekar otvara bolovanje", kaže Olga Vučković Kićanović, pravnik, stručnjak za radno pravo.

Poslodavci mogu da kolektivnim ugovorom, pravilnikom o radu, ili ugovorom o radu, urede veću naknadu zarade u slučaju odsustva zbog privremene sprečenosti za rad, od naknade koja je doneta Zakonima o radu ili o zdravstvenom osiguranju.

OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
  • PD

    12.01.2022 10:04
    Air Serbia 65%
  • Zloheb

    10.11.2021 08:03
    Nije 100% u državnim
    Nije baš tako (da je u državnim sve opušteno)

    Preležao. Bolovanje isplaćeno: 65%.

    Kažu nema osnova za isplatu 100% pošto je preporuka jedno, a zakon i kolektivni ugovor su drugo.
  • Olga

    09.11.2021 18:26
    Vuckovic
    Kad profitabilnost opada u svim delatnostima, osim.par koje "cvetaju" (npr. dostava), tesko je privatniku da da naknadu za bolovanje (kog ima mnogo) 100%. I onda ga olako stigmatizuju kao socijalno neodgovornog. Lakse je biti galantan o trosku poreskih obveznika!

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija