
Ko je Aida?
Aida Ćorović došla je u žižu javnosti nakon što je jajima gađala mural posvećen komandantu Vojske Republike Srpske i osuđenom ratnom zločincu Ratku Mladiću, zbog čega je privedena.
"Ja sam godinama aktivistkinja za ljudska prava i moj stav je bio da stanem iza svih žrtava Srebrenice", rekla je Ćorović nakon privođenja.
Ova dobitnica nagrade "Osvajanje slobode", koju dodeljuje Fond "Maja Maršićević Tasić", godinama se bori protiv nacionalizma i fašizma, kao i za prava žena. Borba je to koja traje u nedogled, a osećaj da se borite protiv vetrenjača je sveprisutan.
Aida Ćorović je rođena 1961. godine, u Novom Pazaru. Studirala je arhitekturu i istoriju umetnosti umetnosti u Beogradu.
U Novom Pazaru je u drugoj polovini devedesetih osnovala Urban In, koji je relazivao desetine projekata, a kroz programe ove NVO prošlo je više od 3.000 mladih. Ova organizacija je predstavljala prvi i jedini građanski bunt koji se dogodio u Novom Pazaru. Organizaciju je napustila, jer je, kako je objasnila, "radila neke stvari za koje je smatrala da su časne i bez obzira na to koliko je cena bila visoka".
Učestvovala je u arheološkim i arhitektonskim istraživanjima u Novom Pazaru i okolini, likovnu kritiku je objavljivala u listu "Likovni život", a radila je i na RTV Politika, NTV Studio B i Trećem kanalu.
"Kraj osamdesetih je pored ostalog obeležila i ekspanzija malih TV i radio stanica, tražila su se nova, mlada lica i ja sam, prilično egzaltirano, uplovila i u te vode. Najpre počinjem sa radom na TV Politika, gde sam bila saradnica Milanu Langu u pravljenju zabavne emisije 'Noć sa zvezdama'. U to vreme intenzivno i strasno posećujem beogradske galerije i pišem likovnu kritiku za Likovni život, tada najrespektabilniji časopis posvećen savremenoj umetnosti u Srbiji. Dani su se slivali u nepreglednu i hiperproduktivnu pokretnu traku poslova, susreta, lica, dešavanja, a ja i moje šarenoliko i vrlo raznorodno društvo smo se provodili kao nikada do tada", rekla je za Danas, prenosi Istinomer u njenoj biografiji.
Foto: Beta
Osim toga, bila je zastupnica Urban in-a, do 2014. bila je predsednica nadzornog odobra JKP Vodovod i kanalizacija u Novom Pazaru, članica upravnog odbora AD Politika bila je do 2012, a danas je suvlasnica Fondacije Arka.
Do ratnih zbivanja na prostoru bivše SFRJ bavila se likovnom kritikom, arheološkim i arhitektonskim istraživanja, da bi potom postala mirovna aktivistkinja angažovana u Beogradskom krugu, Centru za antiratnu akciju i organizaciji Žene u crnom, navodi se na sajtu Otvorenog parlamenta. Na njen aktivistički život presudno su uticali događaji 9. marta 1991. godine.
"Devetog marta 1991. slučajno sam se našla u Ulici maršala Tita, kada je reka građana izašla na ulice Beograda da iskaže svoj bunt. Od tada, ulice Beograda, ali mnogih drugih gradova će postati neka vrsta moje alternativne kuće i porodice, gde ću, uz brojne ljude iskazivati neslaganja sa onim što su srpske političke elite radile. Nacionalizam postaje skoro opipljiv i vidljiv kao da je od granita, odjednom je postalo važno kako se zoveš i odakle dolaziš, postalo je važno sve ono šta je pripadalo opozitu mojih životnih vrednosti. Već tokom martovskih demonstracija, počinjem da radim na Studiju B, televizijskoj i radio-stanici koja je, u to vreme, jedina bila slobodna i jedina izveštavala o stvarnim dešavanjima u Beogradu i Srbiji", poručila je Ćorović u intervjuu za Danas.
Bila je članica Građanskog saveza, a potom i Socijaldemokratske unije, stranke koja je učestvovala u formiranju Demokratske opozicije Srbije i koja se borila protiv nacionalizma u Srbiji, insistirajući na uspostavljanju prijateljskih odnosa sa zemljama iz bivše SFRJ.
Kao nestranačka ličnost ulazi u Demokratsku stranku 2013. godine. Od aprila 2014. do juna 2016. bila je narodna poslanica u Skupštini Srbije.
Na jednom od skupštinskih zasedanja rekla je da je u svom aktivističkom radu bila izložena veoma brutalnim medijskim zlostavljanjima, pretnjama smrću, te da je svoju porodicu i prijatelje dovela u ozbiljnu opasnost.
"Prosto smatram da svako od nas negde treba da pogleda sebe u oči jednog dana i da kaže – da, ja se zalažem za nešto i nije mi važna ni plata ni funkcija itd. Ja sam jako mnogo stvari naučila za ove nepune dve godine u parlamentu. Ono što sam negde shvatila prosto jeste da nekako da je biti političarka u Srbiji je jedno dosta teško breme i nekada to znači boriti se protiv vetrenjača, a nekada treba govoriti neke stvari koje ne mislite i za koje se ne zalažete, ali smatram da prosto postoji crta dokle može da se ide", rekla je u Skupštini Srbije januara 2016.
Početkom 2020. godine na svom Fejsbuk profilu objavila je da je trenutno nezaposlena i da traži posao. Kako je potom objavila u nedeljniku NIN, ubrzo je dobila ponudu iz kabineta predsednika Srbjie Aleksandra Vučića, koju je odbila. U tekstu se zahvalila Vučiću što joj je ponudio pomoć, ali je dodala da tu ponudu smatra uvredljivom, koliko god dobronamerna bila. Navela je i da u Srbiji šansu dobijaju ne najbolji, već stranački poslušni.
U utorak, 9. novembra, na Međunarodni dan borbe protiv fašizma, antisemitizma i ksenofobije, Aida Ćorović je jajima gađala mural posvećen ratnom zločincu Ratku Mladiću, koji je obezbeđivala policija. Nakon toga je privedena, zajedno sa aktivistkinjom Jelenom Jaćimović.
Po njenim rečima, njeno privođenje je nazvala "brukom", koja je "lice predsednika Srbije Aleksandra Vučića i greh na njegovu dušu".
"I naša reakcija je bila potpuno spontana, nismo mnogo razmišljale, bilo mi je žao da budemo tu i da mediji odu. Danas je važan dan i nosi mnogo simbolike i tu smo priliku propustili. To je bio simbolički čin, znamo da mural neće biti oštećen (jajima)", zaključila je ona.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Info - Srbija
Član odbora za osnivanje Vučićevog pokreta: Pre ili kasnije izlazimo na izbore
30.03.2025.•
2
Član Odbora za osnivanje Pokreta za narod i državu Boris Bratina izjavio je da je dobro što je pokret šira forma nego politička partija ali veruje da će pokret, pre ili kasnije, izaći na izbore.
Lečenje o trošku države i kod privatnika: Dugo najavljivano, a i dalje samo misaona imenica
30.03.2025.•
6
Da je sve bilo kao što je obećano, građani Srbije sa overenom zdravstvenom knjižicom, odnosno o trošku RFZO, uveliko bi mogli da biraju da li će se lečiti u državnoj ili privatnoj ustanovi.
Kako biste izbegli izvršitelja: Sad imate dodatna dva meseca da sami prodate stan
30.03.2025.•
2
Banke u Srbiji će ubuduće biti u obavezi da korisnicima koji imaju problem u otplati kredita, pre svega stambenih, ponude olakšice.
Rektor Đokić: Univerzitet nije ispostava vlasti
30.03.2025.•
1
Rektor Univerziteta u Beogradu Vladan Đokić poručio je da je "bilo i biće izazova koji se pred univerzitet postavljaju, kao što je bilo i biće pokušaja vlasti da univerzitet svedu na svoju ispostavu".
DNEVNI KVIZ: 10 pitanja - na znanje i nagađanje
30.03.2025.•
3
Dnevni kviz znanja 021.rs je tu i nedeljom.
Ipak još nisu pronađeni: Nastavlja se potraga za petoro nestalih na području Žagubice
30.03.2025.•
0
Grupa starijih ljudi, koja se izgubila na području Južnog Kučaja pre tri dana i dalje nije pronađena, a policija i Gorska služba spasavanja danas nastavljaju potragu.
Vulin: Blokade će se završiti u narednih mesec dana
30.03.2025.•
16
Potpredsednik Vlade Srbije u tehničkom mandatu Aleksandar Vulin izjavio je da će se blokade završiti "na jedini mogući način - institucionalno i ustavno".
Muslimani slave Ramazanski bajram
30.03.2025.•
0
Muslimani širom sveta danas počinju proslavu Ramazanskog bajrama, jednog od najvećih praznika za islamske vernike.
"Sloboda vlada čaršijom": Veliki protest studenata 12. aprila u Novom Pazaru
30.03.2025.•
0
Plenum studenata Državnog univerziteta u Novom Pazaru (DUNP) na zasedanju je jednoglasno usvojio predlog da se 12. aprila održi veliki protest pod nazivom "Sloboda vlada čaršijom".
Niški Slobodni univerzitet pozvao članove akademske zajednice na bojkot svih državnih tela
30.03.2025.•
2
Inicijativa Slobodni univerzitet u Nišu pozvala je članove akademske zajednice na bojkot svih državnih tela kao odgovor na izmenu Uredbe Vlade Srbije o normativima uslova rada univerziteta i fakulteta
Šta će se dešavati na "svenarodnom saboru" u Beogradu: "Mnogo veći ćaci-vašar"
30.03.2025.•
37
Samo uzak krug ljudi, blizak Aleksandru Vučiću, zna detalje oko organizovanja svenarodnog sabora koji bi trebalo da se održi od 11. do 13. aprila oko Skupštine Srbije.
Da li treba uskladiti julijanski i gregorijanski kalendar: Svaki deseti građanin protiv - iz inata
30.03.2025.•
11
Uskrs ove godine pada na isti dan i po julijanskom i po gregorijanskom kalendaru.
Počelo letnje računanje vremena: Satovi pomereni sat vremena unapred
30.03.2025.•
1
Počelo je letnje računanje vremena.
Igra duha i intelekta: Ovako je nastao transparent "Mašinci protiv mašinerije"
29.03.2025.•
1
"Prvi vesnik protesta" postao je sada već legendarni transparent studenata Mašinskog fakulteta "Mašinci protiv mašinerije", prisutan na gotovo svim studentskim protestima i blokadama.
Ministarstvo spoljnih poslova: Najstrože kazniti napadače na novosadske učenike u Sarajevu
29.03.2025.•
2
Ministarstvo spoljnih poslova Srbije osudilo je napad na grupu srednjoškolaca iz Novog Sada koji borave u Sarajevu u programu razmene učenika i očekuje da svi "napadači budu najstrože kažnjeni".
Reka oštetila pristupni put u Kladovu, zbog padavina se sastao Štab za vanredne situacije
29.03.2025.•
0
Zbog povećane količine padavina na teritoriji opštine Kladovo održan je vanredni sastanak Štaba za vanredne situacije opštine Kladovo.
Ko je novi ambasador SAD u Srbiji: Advokat, nosilac crnog pojasa u karateu, veteran Nacionalne garde
29.03.2025.•
13
Mark Brnović, novi ambasador SAD u Srbiji je republikanac doktorand političkih nauka, advokat i tužilac, nosilac crnog pojasa u karateu i zaljubljenik u Herceg Novi, Kotor i Budvu.
Ministar kulture u ostavci Nikola Selaković krivi studente što je izdavačima smanjen budžet
29.03.2025.•
18
Ministar kulture u ostavci Nikola Selaković izjavio je da Izdavači ne bi bojkotovali Konkurs za otkup knjiga da studenti nisi imali četvrti zahtev.
Završen protest ispred Informera: Studenti i građani "dekontaminirali" i "dinstali"
29.03.2025.•
16
Ispred sedišta televizije Informer u Beogradu, u Bulevaru Peka Dapčevića na Voždovcu, održana je protestna akcija studenata i građana "Dezinformer", koja je trajala od 14 do 20 časova.
Pet starijih osoba nestalo kod Žagubice, traži ih Gorska služba spasavanja
29.03.2025.•
1
Spasioci Gorske službe spasavanja, borska policija, vatrogasci i šumar krenuli su u potragu za pet starijih osoba koje su nestale pre tri dana u reonu novog nacionalnog parka Južni Kučaj - Beljanica.
Predsednica Narodne skupštine podržala Informer
29.03.2025.•
19
Predsednica Skupštine Srbije i funkcionerka vladajuće SNS Ana Brnabić ocenila je da je protest studenata i građana ispred Informera "nedopustiva vrsta pritiska i pretnji prema bilo kom mediju".
Komentari 46
EU standard
Videli smo sinoć da se na protestu podrške pojavila i gospođa koja je taj isti posao dovela na još viši nivo, time što je pride tako posećivala i proteste proteranih Srba sa KiM koji traže nestale članove svojih porodica da im objasni kako su u stvari oni zločinci jer su krivi za zločin protiv čovečnosti "biti Srbin na KiM", pa je jednog čak i fizički napala, a sve u svom plemenitom cilju da odbrani osnovno ljudsko pravo Albanaca da kolju Srbe i vade im organe.
Interesantno je kako je takav "aktivizam" bezmalo nepostojeći u okolnim "demokratskim", a istovremeno apsurdno etnički očišćenim zemljama. Uistinu, Srbiji niko nije kriv što odbija pravu demokratiju, što odbija da pobije i etnički očisti pojedine nacionalne grupe i time stekne pravo na prijem u EU a što smo naučili na primeru suseda.
@Marko
Marko
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar