
Danas je državni praznik - Dan primirja u Prvom svetskom ratu
U Srbiji je danas državni praznik, Dan primirja u Prvom svetskom ratu, čiji je simbol cvet, Natalijina ramonda.
Podsećanju na taj dan su u Srbiji od 2005. godine bili posvećeni prvi časovi u školama, a Dan primirja u Prvom svetskom ratu se kao državni praznik proslavlja od 2012. godine.
Na Novom groblju venac na Spomen-kosturnicu branilaca Beograda u Prvom svetskom ratu će položiti predsednik Skupštine Srbije Ivica Dačić i ministarka za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja Darija Kisić Tepavčević.
Na današnji dan 1918. godine u Francuskoj je potpisano primirje koje je bilo na snazi do zaključenja konačnog mirovnog sporazuma u Versaju 28. juna 1919. godine, kada je formalno okončan Prvi svetski rat.
Dan primirja je u Srbiji neradni dan, obeležava se i u Velikoj Britaniji, Belgiji, Novom Zelandu, Francuskoj, u zemljama Britanskog Komonvelta to je "Dan sećanja", a u SAD je "Dan veterana".
Natalijina ramonda
U Srbiji se amblem tog praznika, koji bi trebalo nositi na reveru, sastoji od motiva odlikovanja Albanske spomenice s početka 20. veka – zeleno-crne trake koja okružuje stilizovani prikaz ljubičastog cveta, Natalijine ramonde.
Ta ugrožena biljka raste na istoku Srbije i na planini Kajmakčalan, gde je srpska vojska pod komandom vojvode Živojina Mišića, vodila žestoke borbe protiv bugarskih snaga tokom pripreme proboja Solunskog fronta, uvoda u osloba]anje Srbije u Prvom svetskom ratu.
Zavod za zaštitu prirode Srbije pominje da je 1882. godine Natalijinu ramondu botaničar Sava Petrović, dvorski lekar kralja Milana Obrenovića, otkrio u Jelašničkoj klisuri nadomak Niša, te je želeo da je nazove "Niška ramonda", ali joj je ime ipak dao po kraljici Nataliji Obrenović.
Taj cvet je u Srbiji zaštićen zakonom, kao "strogo zaštićena vrsta" što znači da je strogo zabranjeno i kažnjivo njeno sakupljanje i narušavanje staništa.
Ipak, kaže Zavod za zaštitu prirode, opstanak te vrste ugrožavaju mikroklimatske promene u njenom staništu, infrastruktura, urbanizacija, izgradnja brana u klisurama i kanjonima, sakupljanje tih cvetnih biljki radi gajenja na drugom mestu.
Zaštićena područja Natalijine ramonde su Park prirode "Sićevačka klisura", Specijalni rezervat prirode "Jelašnička klisura", Specijalni rezervat prirode "Suva planina", Nacionalni park "Šar planina".
Natalijina ramonda koja raste i u Severnoj Makedoniji, severnoj Grčkoj, Albaniji, Crnoj Gori i na severozapadu Bugarske, treća je i poslednja otkrivena vrsta iz roda ramondi. Prethodno su otrkivene dve: "Srpska ramonda" koju je na istoku Srbije, na planini Rtnju našao botaničar Josif Pančić, i "Ramonda myconi" - endemska vrsta na Pirinejskom poluostrvu.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Info - Srbija
Konsultacije o novoj Vladi: Deo parlamentarne opozicije ne ide kod Vučića
31.03.2025.•
0
Poslanici dela opozicije saopštili su da neće ići na konsultacije sa predsednikom Srbije Aleksandrom Vučićem o novoj Vladi.
Zagorka Dolovac novoizabranim tužiocima: Postupajte po Ustavu i zakonu
31.03.2025.•
0
Javni tužioci koji su prvi put izabrani na tu funkciju, položili su zakletvu pred predsednicom Skupštine Srbije Anom Brnabić i vrhovnom javnom tužiteljkom Zagorkom Dolovac.
Istraga o "zvučnom topu": FSB je, kažu, stigao - FBI ne komentariše navode da je pozvan
31.03.2025.•
0
"Američki FBI odbija da komentariše navode da je pozvan da se uključi u istragu moguće upotrebe zvučnog oružja u Beogradu", navodi nedeljnik Vreme.
Akademska zajednica u blokadi sutra predaje pismo EU protiv projekta Jadar
31.03.2025.•
0
Akademska zajednica u blokadi će sutra, 1. aprila u 13.30 časova predati pismo studenata Evropskoj komisiji protiv inicijative za proglašenje projekta "Jadar" strateškim projektom Evropske unije.
Više javno tužilaštvo u Nišu još nije predložilo pritvor za ženu koja je nožem napala dekanku
31.03.2025.•
0
Viši sud u Nišu nije odlučivao o određivanju pritvora 69-godišnjoj ženi osumnjičenoj da je u nedelju nožem napala dekanku Filozofskog fakulteta u Nišu, Nataliju Jovanović.
"Der Standard": Srpski režim nastavlja kampanju mržnje, a EU politiku popuštanja
31.03.2025.•
0
Dnevnik Štandard (Der Standard) u nemačkom izdanju piše da "srpski režim nastavlja kampanju mržnje prema učesnicima masovnih protesta, a Evropska unija svoju politiku podilaženja vlastima u Beogradu".
VIDEO: Bob Geldof podržao studentske proteste u Srbiji
31.03.2025.•
1
Čuveni britanski muzičar, aktivista i pokretač Live Aida, Bob Geldof, putem video poruke objavljene na društvenim mrežama Exita, uputio je podršku studentskim protestima u Srbiji.
Beogradska filharmonija prekida štrajk: Taoci smo loših zakona i još gorih uredaba
31.03.2025.•
0
Nakon više od tri nedelje štrajka, Beogradska filharmonija se vraća koncertnim aktivnostima, u petak, 4. aprila, iako njihovi zahtevi nisu ispunjeni, dok iz ministarstva obećavaju nastavk razgovora.
Narodni pokret Srbije dostavio Vučiću platformu za Vladu narodnog poverenja
31.03.2025.•
1
Predsednik Narodnog pokreta Srbije Miroslav Aleksić izjavio je da je ta stranka dostavila "platformu za formiranje Vlade narodnog poverenja" predsedniku Srbije Aleksandru Vučiću.
VJT: Policija nije dostavila izveštaj o napadu na policajca Baćića ispred RTS-a
31.03.2025.•
4
Više javno tužilaštvo (VJT) u Beogradu saopštilo je da MUP još nije dostavio izveštaj o napadu i povređivanju policajca Lazara Baćića na protestu ispred RTS-a 10. marta 2025. godine.
Ministarstvo prosvete: Nastava se odvija u 97 odsto škola, pojedine završile nadoknadu
31.03.2025.•
3
"Nastava se odvija u 97 odsto škola, a pojedine škole koje su nekoliko dana bile u obustavi - završile su nadoknadu časova", kažu u Ministarstvu prosvete.
Golman Partizana o incidentu sa policijom, oglasio se i klub
31.03.2025.•
3
Golman i kapiten FK Partizan Aleksandar Jovanović skrenuo je pažnju javnosti na sebe nakon što su se na društvenim mrežama proširili snimci incidenta u kojem je učestvovala policija.
Oštetili 11 firmi za 20 miliona dinara: Uzeli robu i prodali je na crno
31.03.2025.•
2
A. Ć. (42) i N. N. (29) iz Kraljeva uhapšeni su zbog prevare u obavljanju privredne delatnosti.
"Kako mali Perica zamišlja pravo": Država nezakonito umanjila plate univerzitetskim profesorima
31.03.2025.•
10
Dok studenti u svim univerzitetskim centrima blokiraju fakultete već četiri meseca, njihovi profesori - koji ih podržavaju od samog početka protesta - ostali su bez značajnog dela februarske plat
Ukinuta presuda Belivukovim dilerima, naloženo da se ponovi suđenje
31.03.2025.•
7
Apelacioni sud u Beogradu ukinuo je prvostepenu presudu kojom je 18 osoba osuđeno na ukupno 73 godine i devet meseci zatvora zbog preprodaje droge na teritoriji Beograda.
Istraživanje pokazalo: Skoro polovina građana smatra da je korupcija u porastu
31.03.2025.•
6
Istraživanje o percepciji korupcije pokazalo je da 27 odsto građana misli da je nivo korupcije veoma povećan, 23 odsto ispitanika kazalo je da je malo povećan, 35 odsto smatra da nije bilo promena.
Pernat: Policija me zvala na razgovor jer sam prijavila zdravstvene probleme posle 15. marta
31.03.2025.•
6
Poslanica poslaničke grupe "Pokret radnika sloga - struka" Sonja Pernat rekla je da je pozvana na informativni razgovor u policiju u Zrenjaninu.
Suprug napadnute dekanke Natalije Jovanović tužio Vučića
31.03.2025.•
2
Zbog optužbi izrečenih na televiziji o njemu i njegovoj supruzi, dekanki Filozofskog fakulteta Nataliji Jovanović, političar Branislav Jovanović podneo je tužbu protiv Aleksandra Vučića.
RHMZ: Naredna četiri dana porast vodostaja Dunava i Save
31.03.2025.•
1
Republički hidrometeorološki zavod (RHMZ) saopštio je da će vodostaji Save u naredna četiri dana biti u manjem porastu, sa prevazilaženjem granice vanredne odbrane od poplava kod Šapca.
Profesor iz Slovenije o lekarima, protestima: Srpske lekare godinama ponižavaju, treba da dignu glas
31.03.2025.•
2
O platama srpskih lekara, protestima studenata, podršku Vučiću iz Ljubljane, pričao je prof. dr Borut Štrukelj, profesor na Farmaceutskom fakultetu u Ljubljani.
Komentari 19
Ђорђе Ивковић
- Први концентрациони логори на тлу Европе формирани су у Аустроугарској и Немачкој, за Србе. Заправо у питању је систем, мрежа логора. Први такав логор је Добојски логор. Затим Арад, Маутхаузен итд.
Након Другог св. рата, по Титовом наређењу, остаци Добојског логора су поравнани са земљом, уклоњени су сви трагови злочина, засађена је винова лоза и производи се вино са географским подријетлом "Кликун". У Добоју је сачуван споменик погинулим домобранима у Великом рату.
- По Версајском уговору поражене земље су биле дужне да 394 својих најодговорнијих личности за ратне злочине изведу пред суд и казне. И јесу већину извели пред суд и све су их ослободили одговорности.
- Немачка није платила Краљевини Југославији ратне репарације за Први светски рат.
- Немачка није платила ФНРЈ ратне репарације за Други светски рат.
Немачка је напала Југославију 1941. без објаве рата.
- Немачка је напала Југославију 1999. без објаве рата, супротно Повељи УН и насупрот чл. 26 сопственог Устава.
- Немачки војник је првог човека убио после другог св. рата на Косову и Метохији. Убијени је Србин. Немачки војник је испалио 110 метака из тешког митраљеза на Србина.
Немачки војник је одликован.
- На власти у Србији су одреда потомци поражене аустроугарске солдатеске. По милости немачкој и савезничкој.
Dragan
antibot
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar