Da li je nepriznavanje testova privatnih laboratorija sprečavanje zloupotreba ili maltretiranje?

Za one koji nisu vakcinisani, jedina opcija da dobiju kovid propusnicu jeste potvrda da su preležali koronu, negativan antigenski ili PCR test, odnosno test koji potvrđuje da imaju antitela.
Da li je nepriznavanje testova privatnih laboratorija sprečavanje zloupotreba ili maltretiranje?
Foto: 021.rs
To je mnogim građanima zadalo glavobolju jer se testiranje priznaje samo iz državnih, a ne i privatnih laboratorija, piše Euronews Srbija.
Donosioci odluka tvrde da se na taj način obezbeđuje bolja kontrola i sprečavaju eventualne zloupotrebe kovid sertifikata, dok iz privatnih laboratorija poručuju da je to "maltretiranje građana za njihove pare". 
 
Gabrijela Čonkić našla se u birokratskom vrtlogu i ne može da dobije kovid propusnicu. Vakcinisala se pre sedam meseci sa obe doze. Baš kada se spremala da primi buster dozu inficirala se virusom korona. Da sa temperaturom ne bi satima čekala ispred kovid ambulante, testirala se kod privatnika i lečila u privatnom domu zdravlja.
 
Kada je nedavno pokušala da preko eUprave dobije elektronski kovid sertifikat, saznala je da nije u evidenciji. Pacijenti testirani i lečeni u privatnim ustanovama ne mogu da dobiju kovid propusnicu.
 
Spremala se da primi buster dozu, ali je koronu dobila njena ćerka, te joj je lekar savetovao da odloži vakcinaciju.
 
"Zvala sam broj koji se nalazi na sajtu 'kovid-19' i rekli su mi da je jedino rešenje da sada uradim test na prisustvo antitela u nekoj od državnih laboratorija koje to rade", priča Gabrijela za Euronews Srbija.
 
Đerlek: "Na taj način sprečavamo zloupotrebe"
 
Državni sekretar Ministarstva zdravlja Mirsad Đerlek kaže da se Vlada Srbije odlučila da priznaje rezultate antigenskog, PCR testa i testa na antitela samo državnih laboratorija, kako bi se sprečile zloupotrebe.
 
Navodi da državnih laboratorija ima dovoljno, da su elektronski povezane i mogu dobro da se prate.
 
"To je urađeno kako bi se izbegla mogućnost zloupotreba. Imali smo pre nekoliko meseci da su dve osobe privedene zbog pokušaja falsifikovanja, jer su izdale potvrdu da je neko vakcinisan, a nije. To je otkriveno jer postoji dobra elektronska kontrola ustanova u sistemu. Kako bi se izbegle malverzacije i da bismo mogli bolje da pratimo, odlučeno je da analize mogu da se rade samo u državnim laboratorijama", rekao je Đerlek.
 
Navodi da je u ovom trenutku tako, ali da to ne znači da se neće menjati Uredba i da se neće uključiti i privatne laboratorije.
 
"Ima ljudi koji su skloni nedoličnom ponašanju i falsifikatima i to nas brine. Zato se kasnilo sa kovid propusnicama, koje lako mogu da se faksifikuju", rekao je on.
 
Ističe da se može razgovarati o kovid propusnicama za one koji su lečeni od kovida u privatnoj praksi. Da je razlika kada neko radi test i leči se, da se možda u prvi mah nije razmišljalo o tome što ne znači da se neće dopuniti Uredba.
 
"Test je  mnogo lakše falsifikovati, nego otpusnu listu od 14 dana i lečenje", kaže Đerlek.
 
Privatnici: "Građani oštećeni, za svoj novac ne mogu da biraju"
 
U privatnim laboratorijama navode da su odlukom Vlade Srbije da se za kovid propusnice priznaju samo testovi državnih laboratorija, oštećeni građani koji za svoj novac ne mogu da biraju.
 
Vlasnica laboratorije BioMedica Mirjana Sarkić za Euronews Srbija kaže da su neprijatno iznenađeni obaveštenjem koje je stiglo 28. oktobra da za kovid propusnice neće važiti izveštaji privatnih laboratorija.
 
Napominje da njihove laborotorije koriste testove priznate u EU, da imaju dozvolu Ministarstva zdravlja da rade antigenske testove i testove na antitela.
 
"Mi svakodnevno šaljemo izveštaje Institutu Batut i pozitivnih i negativnih pacijenata. To je naša obaveza. Problem je što oni te podatke ne unose u sistem, a ne daju dostupnost da ih mi unosimo kako bi se videli u zelenom sertifikatu", kaže Sarkić.
 
Svakodnevno dobijaju žalbe građana da sa izveštajima privatne laboratorije ne mogu da dobiju kovid propusnicu. Sve ih, kaže, upućuju da se žale Ministarstvu zdravlja i Institutu Batut.
 
"Ovo je maltretiranje i nepravda prema građanima. Oni plaćaju testiranje, a nije im dozvoljeno da biraju čiju uslugu žele da koriste. Sa našim izveštajima mogu da putuju svuda u svetu, ali ne važe u Srbiji i to posle 20 sati", navela je ona.

Podsetimo, kovid propusnice uvedene su 23. oktobra i na početku su bile obavezne za ulazak u ugostiteljske objekte posle 22 sata. Od ponedeljka, 8. novembra obavezne su posle 20 sati i to ne samo u ugostiteljskim objektima, već i u kockarnicama, kladionicama.

OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
  • Predrag

    13.11.2021 13:05
    Pa sta ocekivati od ovih sto nam vode zemlju, donesu propise, daju dozvole za rad, pa ne priznaju rezultate. Sto ih ne zatvorite.
  • Novosađanka

    12.11.2021 12:36
    Rezultati dobijeni iz privatnih laboratorija moraju biti validni jer su od države dobili da imaju opremu i edukovane zaposlene. Ne shvatam u čemu je problem.
  • xaxa

    12.11.2021 11:08
    У Холандији вакцинисано 85%, дневно 16.300 оболелих, локдаун од 19 часова.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija

Pretio zaposlenima u beogradskoj školi

U hol OŠ "Branko Ćopić" na Vidikovcu u popodnevnim satima ušao je muškarac koji se predstavio kao roditelj, preteći zaposlenima, nakon čega je došla policijska patrola i odvezla ga.