Za tu informaciju još nema zvaničnih potvrda, a Glas Amerike još nije dobio odgovor od Stejt departmenta tim povodom.
Samit za demokratiju biće održan onlajn 9. i 10. decembra i okupiće više od 100 zemalja, sa ciljem zaustavljanja demokratskog nazadovanja i erozije ljudskih prava i sloboda širom sveta.
Portal Politiko je prošle nedelje objavio da među 100 pozvanih zemalja i pravnih instanci nema Srbije, Kosova i Bosne i Hercegovine, a da na listi jesu ostale ekonomije Zapadnog Balkana, Crna Gora, Albanija i Severna Makedonija.
U ambasadi SAD u Beogradu agenciji Beta je u utorak rečeno da u tu Bajdenovu inicijativu nisu mogli da budu uključeni svi partneri Vašingtona i da je cilj bio da se okupi regionalno i društveno-ekonomski raznolika grupa zemalja i pravnih instanci.
Na pitanje agencije Beta da li su istiniti navodi da Srbija neće biti pozvana na Samit i koji su razlozi takve odluke, portparol Ambasade SAD u Beogradu naveo je da je "cilj bio da se okupe kako zemlje sa već snažno razvijenim demokratijama tako i demokratije u nastajanju, različite po broju stanovnika, etničkom sastavu i geografskom položaju".
"Predsednikov Samit za demokratiju jedna je od mnogih inicijativa SAD usmerenih na unapređenje demokratije, borbu protiv korupcije i promovisanje poštovanja ljudskih prava širom sveta. SAD ostaju posvećene radu sa Srbijom na unapređenju i jačanju demokratije kroz druge forume, kao i na sprečavanju nazadovanja demokratije, promovisanju poštovanja ljudskih prava i suzbijanju korupcije kako bismo zajedno dokazali da demokratske zemlje ispunjavaju potrebe svojih naroda", naveo je portparol ambasade u utorak.
Komentari 2
Sima S
- Šta reći a ne zaplakati. Ni u jednoj od ove 2 tvorevine nema ni "d" od demokratije Zapadnog tipa. Naprotiv, Srbija sve više liči na koloniju ili protektorat, a Kosovo to jeste još od svog nastanka.
Znaci tako
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar