Vršilac dužnosti načelnika Uprave za finansije Nina Ilić objasnila je da poreska stopa ostaje ista, ali da se menja poreska osnovica zbog rasta prosečne cene nekretnina u periodu od 1. oktobra prethodne godine do 30. septembra ove godine.
"Sa primenom novih prosečnih cena, za stan od 60 kvadrata u prvoj zoni, star 30 godina, porez će naredne godine biti veći za 500 dinara, u drugoj zoni porez će biti veći za 305 dinara, a u četvrtoj zoni povećanje će biti 343 dinara", izjavila je Ilić.
Ona je kazala da će u prvoj zoni vlasnici lokala plaćati na ime poreza za imovinu 3.000 dinara više.
"U odnosu na ostale gradove našeg ranga, mi i dalje imamo najnižu poresku stopu od 0,35 odsto, a u drugim gradovima je maksimalnih 0,4 odsto", naglasila je Ilić.
Prema njenim rečima, Niš beleži stalni rast prihoda od poreza na imovinu zbog povećanja broja poreskih obveznika i povećane kvadrature koja se oporezuje.
"Broj poreskih obveznika se poveća svake godine za otprilike 10 odsto. U 2018. godini imali smo 50.000 obveznika, a sada 110.000, odnosno 118.000 zajedno sa zemljištem", rekla je Ilić.
Podsetila je da je lokalna poreska administracija u Nišu tokom 2016. i 2017. popisala nepokretnosti koje do tada nisu bile evidentirane i tako se došlo do još dva miliona kvadrata oporezivog prostora.
Odbornici opozicije ocenili su da će novim povećanjem poreza na imovinu dodatno biti otežan i ovako težak ekonomski položaj gradjana Niša.
Odbornik opozicione odborničke grupe "Niš moj grad" Miodrag Stanković izjavio je da će vlasnici lokala u centru, površine 50 kvadrata, ubuduće plaćati 30.365 dinara, što je za oko 3.000 više, dok će vlasnici stanova površine 50 kvadrata, u drugoj zoni, plaćati godišnje 8.466 dinara, što je oko 400 dinara više.
Komentari 0
Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar