Međutim, kako je naveo sindikat, "ne završava i sa kršenjem zakona", pred kojim je država nemoćna.
Radnici Fijat plastika štrajkuju sa zahtevima da im se zarada umanjena u 2021. godini vrati na nivo iz prošle godine i podigne iznos naknade za plaćeno odsustvo sa 60 na 65 odsto, koliko imaju i radnici iz sestrinske kompanije Fijat Krajsler automobili (FCA) Srbija.
Oni traže i da im se mašine za montažu branika izmeštene iz fabrike tokom štrajka vrate, odnosno da se i radnici koji na njima rade vrate na posao sa prinudnog odmora.
U oktobru je propao pokušaj mirenja sa poslodavcem uz posredovanje državne Agencije za mirno rešavanje radnih sporova.
"Država ne reaguje ili je nemoćna (ne zna se šta je gore). Inspekcija rada pri inspekcijskom nadzoru gleda kako da rupom u zakonu opravda kršenje zakona. Mašine izmeštene usred štrajka, bez zvaničnog obaveštavanja sindikata, i dalje su u drugoj fabrici, iako je novim Pravilnikom o sistematizaciji radnih mesta montaža i dalje predviđena u okviru fabrike, što znači da u internoj dokumentaciji u fabrici i sami priznaju da situacija nije sasvim po propisu. Ali ne i inspekcija", saopštio je fabrički sindikat.
Podsetili su da je pre toga radnicima usred epidemije smanjena plata, kada cene "divljaju", a članovi porodica ostaju bez posla.
"Neko bi rekao to je kapitalizam, kresanje troškova, maksimizacija profita - ali samo kod radnika Fijata, dok kod kooperanata nije smanjivana plata, iako imaju jednak broj radnih dana. Fijat je, štaviše, zaradio na epidemiji, kroz pomoć države, jer nije imao dodatne gubitke u odnosu na prethodne godine, kada je uspevao da nađe računicu, opet, verovatno, o trošku države", smatraju u sindikatu.
Ocenili su i da su gubici prouzrokovani obustavom rada, prebačeni na teret države, iako je samo delić iznosa tog gubitka bio dovoljan da se ispune zahtevi radnika.
"Ali novac nije problem, supervizori u Fijatu pokrali su pet puta više, već sindikat kao takav, kao pojava, u strahu da se ne ohrabre drugi sindikati, u strahu da se sindikat u FCA Srbija konačno ne okuraži", saopštili su iz sindikata.
Napomenuli su i da je usred štrajka deo štrajkača nelegalno poslat na prinudni odmor, zbog čega je inspekcija rada podnela prekršajne prijave protiv menadžmenta, ali bez epiloga, kako su ocenili, "sračunato".
"Fijat je klica, a plodove vidimo u poslednjih nekoliko dana. Krupni investitori, banke, lobiji, ministarstva i ministri kao njihov servis, preuzeli su zemlju. Zakoni se poštuju i nadzori sprovode samo u javnim saopštenjima. Iza kulisa se španuje bela knjiga investitora crnim, otrovnim i krvavim slovima", ocenili su u sindikatu.
Dodali su da Fijat nije izvan, već usred tog problema.
"Ucenjuje državu novim modelom, uz novi krug kolonizatorskih subvencija, svoj statut kompanija stavlja iznad ustava zemlje u kojoj posluje. Država ćuti, nema para za novi model, ali ima za šminkanje mrtvaca. Fijat odlazi, ali ne pre izbora. I raspali Fijat je ipak Fijat. Zato je, na kraju krajeva, i doveden. Radnici obmanuti, u kreditima, u neizvesnosti", navodi se u saopštenju.
U sindikatu smatraju da radnike teraju ih iz zemlje "da steknu nova iskustva".
"A dok su radili po 11 sati za 300 evra, uz obećanje o većoj plati od 2016, kada je zapravo počeo sunovrat, toga se niko više ne seća. Tu rade ljudi koji žele da ostanu u Srbiji i u Kragujevcu. Svi mogu da odu. Da li je to cilj? Mi ne kukamo, niti se žalimo. Mi upozoravamo sve građane naše zemlje da se zamisle nad našim slučajem, a već ih je sve više", ocenili su u sindikatu.
Komentari 0
Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar