Skupština Srbije usvojila budžet za 2022.

Poslanici Skupštine Srbije usvojili su večeras Zakon o budžetu za 2022. godinu kojim su predviđeni prihodi od 1.516,8 milijardi dinara i rashodi od 1.717 milijardi dinara.
Budžetski deficit iznosiće 200,2 milijarde dinara, odnosno tri odsto bruto domaćeg proizvoda (BDP).
 
Skupštinska rasprava o budžetu počela je danas pre podne.
Budžet je planiran na osnovu procene da će rast BDP-a dogodine biti 4,5 odsto.
 
Kapitalne investicije su predviđene u iznosu od 485,8 milijardi dinara, odnosno 7,3 odsto BDP.
Budžetom je planirano povećanje plata u javnom sektoru u proseku od 7,4 odsto i uvećanje penzija za 5,5 odsto, a svi penzioneri će u februaru dobiti pomoć od 20.000 dinara.
 
Predviđeno je i povećanje minimalne cene rada za 9,4 odsto, na 35.012 dinara, kao i povećanje neoporezivog dela bruto zarade sa 18.300 dinara na 19.300 dinara, uz istovremeno smanjenje stope doprinosa PIO na teret poslodavca za 0,5 odsto.
 
Učešće javnog duga u BDP-u, kako je planirano, dogodine će biti smanjeno sa očekivanih 58,2 odsto ove godine na 55,5 odsto.
 
Poslanici su usvojili i finansijske planove za 2022. godinu Republičkog fonda za penzijsko i invalidsko osiguranje, Republičkog fonda za zdravstveno osiguranje, Fonda za socijalno osiguranje vojnih osiguranika i Nacionalne službe za zapošljavanje.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!

Komentari 0

    Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija

Ministar Bratina: Pad RTS-a bio bi državni udar

Ministar informisanja i telekomunikacija Boris Bratina kaže da bi trebalo ispitati "sve okolnosti koje blokiranje njihovog funkcionisanja prate", navodeći da bi "pad RTS imao smisao državnog udara".

Ko zapravo blokira RTS?

Blokada zgrada RTS u Takovskoj i na Košutnjaku, koju studenti i građani sprovode već šesti dan, odraz je velikog nepoverenja u javni servis, kao i dugogodišnjeg neprofesionalnog i politički pristrasn