Zašto se slavio 29. novembar i kako je ukinut

U SFRJ slavilo se pet državnih praznika, a poslednji u godini bio je 29. novembar, Dan Republike.
Praznovao se dva dana i to sve do 14. novembra 2002. godine, kada je ukinut odlukom Savezne skupštine.
Dan republike se od Drugog svetskog rata slavio na dan kada je održano Drugo zasedanje AVNOJ-a, 29. novembra 1943. godine u Jajcu.
AVNOJ je tada konstituisan u zakonodavno i izvršno predstavničko telo Jugoslavije, dok je kao najviši izvršni i naredbodavni organ narodne vlasti konstituisan Nacionalni komitet oslobođenja Jugoslavije (NKOJ), koji je imao sva obeležja narodne revolucionarne vlade.
 
Kao posebna odluka AVNOJ-a Josipu Brozu Titu dodeljena je titula "maršal Jugoslavije", na osnovu predloga koji je postavila slovenačka delegacija.
 
Pored Dana Republike, državni praznici bili su i 1. i 2. januar (Nova godina), 1. i 2. maj (Praznik rada), 9. maj (Dan pobede nad fašizmom) i 4. jul (Dan boraca).
 
Baš kao i Praznik rada i Dan mladosti, i Dan Republike je slavljen uz pompu, organizovane su svečane akademije, počasni plotuni, đaci su dobijali pionirske marame, deljeno je ordenje. Radnici sukoristili priliku da odu do rodnog selaili na kraće putovanje.
 
Kada je ukinut praznik
 
Sa raspadom SFRJ u svim njenim republikama je prestalo obeležavanje 29. novembra, osim u SR Jugoslaviji. Od 1997. godine 29. novembar se u SRJ praznovao kao dan kada je 1945. Jugoslavija i formalno prestala da bude monarhija i postala republika.
 
Ovaj datum je poslednji putbio neradan 2001. godine, a naredne je ukinut odlukom Savezne skupštine.
 
Danas Srbija ima četiri državna praznika - Novu godinu (1. i 2. januar), Sretenje - Dan državnosti Srbije (15. i 16. februar), Praznik rada (1. i 2. maj) i Dan primirja u Prvom svetskom ratu (11. novembar).
 
Dan pobede je i dalje praznik u Srbiji, ali se obeležava radno.
  • g pen

    29.11.2021 11:46
    I radikali su uspeli jer malo ko spominje ovaj datum. Ruska posla, Jugoslavija im je uvek bila trn.
  • arhiva

    29.11.2021 11:45
    #Drug Tito


    Radnik tada nije lako mogao dobiti otkaz cak iako je to licno hteo, frizideri su uvek bili puni, kupovala se obuca i odeca kad god si pozeleo, radnik sa prosecnom platom redovno je isao na letovanje i zimovanje, mogao si da kupis auto za par godina rada, kamata u bankama je bila jedna od najnizih u evropi, kriminalci su se hapsili i osudjivali, i direktori su se hapsili, crveni pasos je bio medju najcenjenijim .....
  • Avala

    29.11.2021 10:54
    Ja secam se..... drzave....A ne bantustana ovog...

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija

Srbija i Tuvalu ukidaju vize

Ministar spoljnih poslova Srbije Marko Đurić i premijer Tuvalua Feleti Teo potpisali su danas u Beogradu Sporazum dve vlade o ukidanju viza za nosioce običnih pasoša.