Na listi zemalja su Južnoafrička Republika, Bocvana, Zimbabve, Namibija, Lesoto, Mozambik i Malavi.
U dokumentu Batuta, u koji je Euronews Srbija imao uvid, predlaže se zabrana ulaska stranim državljanima koji nemaju regulisan boravak u Srbiji, a koji dolaze iz navedenih zemalja ili su u protekle dve sedmice u njima boravili.
S druge strane, državljanima Srbije koji dolaze iz navedenih zemalja dozvoljen je ulazak ukoliko imaju negativan PCR test ne stariji od 48 sati, sertifikat o vakcinaciji izdat od države čije potvrde Srbija priznaje ili potvrda o preležanoj bolesti, s tim što od prvog testiranja ne može proći manje od 14 dana, ali ni više od šest meseci.
Kontrola u nadležnosti MUP-a
Identifikovanje putnika iz zemalja sa posebnim rizikom, kao i proveru posedovanja navedenih dokumenata, obavlja policija koja je nadležna za kontrolu prelaženja državne granice, navodi se u tekstu portala
Euronews Srbija.
Mera karantina u kućnim uslovima izriče se usmenim rešenjem od strane graničnog sanitarnog inspektora.
Takođe, PCR testiranje se obavlja sedmog dana uz uzimanje uzorka od strane teriorijalno nadležnog instituta ili zavoda za javno zdravlje, dok negativan rezultat nije uslov za oslobađanje od karantina.
U slučaju da su pozitivnog testa putnici se kolima Hitne pomoći smeštaju u izolaciju u kovid bolnicu Batajnica.
Ukoliko ne dođe do pojave simptoma bolesti tokom trajanja karantina u kućnim uslovima, nakon 14 dana prestaje obaveza karantina bez obaveze testiranja.
Inače, sednica Kriznog štaba na kojoj bi trebalo da budu usvojene nove mere zakazana je za sutra u 15 časova.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju -
LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
Komentari 5
Djuri
Ce
Dejan
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar