Nova istraga zbog ratnih zločina u Konjicu

Tužilaštvo Bosne i Hercegovine donelo je odluku o ponovnom otvaranju istrage protiv Vahida Alagića, Faika Špage i Zijada Landže koji su osumnjičeni za ratne zločine nad Srbima u Konjicu.
Tužilaštvo Bosne i Hercegovine donelo je odluku o ponovnom otvaranju istrage protiv Vahida Alagića, Faika Špage i Zijada Landže koji su osumnjičeni za ratne zločine nad Srbima u Konjicu.

Iz Tužilaštva je potvrđeno da je odluka doneta na osnovu pritužbi Saveza logoraša Republike Srpske za Sjedinjene Američke Države i Kanadu, koji je uložio pritužbe na odluku Tužilaštva o obustavi istrage na ovom predmetu 2009. godine. Odluku o ponovnom otvaranju istrage doneo je glavni tužilac BiH Milorad Barašin, pre suspenzije sa ove dužnosti.

Istraga Tužilaštva je prvi put otvorena 2007, zbog čega je Alagić tada suspendovan sa mesta zamenika direktora Granične policije BiH. Tužilaštvo je obustavilo istragu 2009. zbog navodnog nedostatka dokaza i to odlukom međunarodnog tužioca Dejvida Švendimena, koji je nakon toga napustio ovu funkciju.

Alagić, Špago i Landžo osumnjičeni su da su u periodu od maja 1992. do kraja 1995. organizovali ili neposredno učestvovali u ubistvu 48 Srba na području sela Bradina i Glavatičevo u opštini Konjic. Alagić se tereti da je, sa ciljem etničkog čišćenja sela u opštini Konjic, naredio pripadnicima muslimansko-hrvatskih oružanih jedinica brutalna ubistva Srba u Bradini, kao i paljenje i pljačkanje Glavatičeva. U vreme izvršenja zločina Zijad Landžo bio je jedan od komandanata muslimansko-hrvatskih oružanih snaga na području Konjica, a posle rata bio je zaposlen u Agenciji za istrage i zaštitu BiH (Sipa).

U Sipi je radio i Faik Špago koji je u vreme izvršenja zločina nad Srbima u Konjicu obavljao dužnost načelnika Stanice javne bezbednost Konjic, dok je Vahid Alagić, tadašnji komandant jedne od muslimanskih oružanih formacija na području opštine Konjic, dospeo nakon rata na funkciju zamenika direktora Granične policije BiH.

U Bradini, koje više nema, živelo je 1.200 stanovnika u 280 srpskih domaćinstava.

Komentari 0

    Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija