Taj klaster objedinjuje poglavlja vezana za transport, energetiku, transevropske mreže, zaštitu životne sredine i klimatske promene.
U proteklih godinu dana Srbija je zaokružila zakonski okvir u oblasti rudarstva i energetike.
Novim Zakonima o obnovljivim izvorima energije i energetskoj efikasnosti i racionalnoj potrošnji energije, pruža se i pomoć građanima, kakvu Evropska unija daje godinama, za izolaciju, zamenu stolarije, kotlova za grejanje i omogućavanje domaćinstvima da sama proizvode struju iz solarnih panela.
Javna energetska preduzeća se reformišu - iz EPS-a je izdvojen elektrodistributivni sistem, a u "Srbijagasu" razdvojena je delatnost transporta od distribucije gasa.
"Doneli smo plan o strateškim rezervama nafte koje treba da budu 61 dan, danas su one 29 dana u Srbiji. Dakle, krenuli smo sa tim nekim strukturnim promenama koje su jako važne i predstavljaju korak ka otvaranju tržišta. Ne može Srbija da bude u energetskom smislu zatvorena, ona je tranzitna država, mora da se energetski razvija, ali zdravo, upravo kroz Zelenu agendu", rekla je nedavno ministarka rudarstva i energetike Zorana Mihajlović.
I u resoru životne sredine kažu da su zakone uskladili sa evropskim, a u okviru Zelene agende razvijaju četiri stuba aktivnosti: prvi - donet je dugoročni Zakon o klimatskim promenama i u toku je izrada 11 pratećih podzakonskih propisa, drugi - trogodišnji "Program cirkularne ekonomije", a treći - donet je i Zakon i Program zaštite prirode.
Komentari 3
hvala
auu
Pa sada nema teorije da bratija & partija sklone u stranu temu oko ekologije i protesta ... A taman je Vožd pomislio kako će da još jednom prevesla građane (a svakako mu to neće više proći), kad eto stiže da još povrh svega ZVANIČNO treba da se država i društvo pozabave tom temom...
hm
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar