Ukupna vrednost 10 postupaka koji se trenutno vode protiv redakcije, urednika i novinara je 90 miliona dinara - što je tri puta više od godišnjeg budžeta KRIK-a, a u jednom slučaju se čak traži zatvorska kazna za novinarke, dodaju iz KRIK-a.
"Postupci predstavljaju veliki pritisak na našu redakciju i mislim da su u pitanju SLAPP tužbe, odnosno da su pokušaj da se ućutka i ugasi KRIK", smatra urednik KRIK-a Stevan Dojčinović.
Među onima koji su tužili novinare i urednike KRIK-a su čovek koji je optužen da je organizovao proizvodnju droge, šef obaveštajne agencije BIA, načelnici policijske jedinice, tajkuni bliski vlasti, ljudi koji su se nalazili na Interpolovim poternicama, kum predsednika Srbije, izdavač provladinog tabloida, državna agencija, kao i međunarodna korporacija, navode iz redakcije.
"Tužbe su lančano stigle, a tokom prethodnog meseca KRIK je tužen čak jednom nedeljno. Većinu onih koji su tužili KRIK spajaju veze sa predsednikom Srbije Aleksandrom Vučićem ili sa ljudima iz njegovog okruženja - što ukazuje da cilj tužbi nije zadovoljenje pravde, već gušenje medija. Ovakve tužbe poznate su kao SLAPP tužbe. U većini slučajeva, oni koji su tužili KRIK nisu poslali nikakvo upozorenje da pripremaju tužbu, nisu tražili demanti, niti se javili redakciji sa zahtevom za ispravku teksta. Uglavnom nisu želeli da pričaju sa novinarima ni pre objavljivanja priče, odbijali su da nam daju komentar i spuštali slušalicu. Svaka tužba predstavlja veliko opterećenje za redakciju KRIK-a koju čini 14 članova", dodaje se u saopštenju.
Kako kažu iz KRIK-a, sudski postupak oduzima mnogo vremena urednicima i novinarima – od pripreme odgovora na tužbu do svedočenja ili saslušanja na sudu. Primera radi, tužbe u aktuelnim slučajevima protiv KRIK-a, sa propratnom dokumentacijom imaju ukupno više od 500 strana koje moraju da se analiziraju i na koje mora da se odgovori.
"Sem što zahtevaju veliko ulaganje vremena, one predstavljaju i veliku finansijsku pretnju po redakciju. Ukupna vrednost tekućih postupaka protiv KRIK-a iznosi više od 90 miliona dinara. Ovaj iznos tri puta je veći od godišnjeg budžeta organizacije", navode.
Glavni urednik KRIK-a Stevan Dojčinović smatra da je cilj ovih tužbi da se redakcija iscrpi i da se na nju izvrši pritisak kako ne bi nastavila da se bavi svojim poslom.
"Verujem da cilj većine ovih tužbi stvarno nije zadovoljenje pravde, već pokušaj da se izvrši pritisak na našu redakciju, da se iscrpimo vremenski i finansijski", kaže Dojčinović.
KRIK su tužili Bogoljub Karić, Predrag Koluvija, Nikola Petrović, Stanko Subotić, međunarodna rudarska grupacija Mineco, Bratislav Gašić, Goran Živković, tabloid Kurir, Agencija za zaštitu životne sredine.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju -
LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
Komentari 9
Petar
A3
A gde su dokazi da su lagali i nameštali? Lako je praviti se pametan bez dokaza i grickati sendvič.
Lala
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar