Jedan od modela obaveznog vojnog roka - trajao bi šest meseci, moguć je prigovor savesti

Ministarstvo odbrane pripremilo je nekoliko modela služenja obaveznog vojnog roka, koji će do ponedeljka biti predstavljeni predsedniku Srbije Aleksandru Vučiću, navode Večernje novosti.
Jedan od modela obaveznog vojnog roka - trajao bi šest meseci, moguć je prigovor savesti
Foto: 021.rs
Ovi planovi biće aktivirani ukoliko država reši da ukine postojeću odluku iz 2010. godine kojom je služenje vojnog roka zamrznuto.
Ministar odbrane Nebojša Stefanović, kako pišu Novosti, trebalo bi tokom vikenda da upozna predsednika Aleksandra Vučića sa svim modelima eventualnog budućeg obaveznog služenja vojnog roka, koji su svi izrađeni po ugledu na evropske države čije armije poznaju ovaj koncept. 
Iako agenda rada na ovom pitanju nije saopštena, konačni plan vraćanja vojne obaveze trebalo bi da bude usvojen do proleća 2022. godine. To ne znači da će regruti odmah u kasarne, nego samo da će država biti spremna i za ovu mogućnost.
 
U slučaju da politička volja bude da se obavezni vojni rok "odmrzne", prva generacija mladića mogla bi da krene u kasarne već u junu ili septembru sledeće godine.
 
"Novosti" navode da će Vučiću biti predstavljeno više različitih varijantia, a da su ključne razlike u trajanju vojnog roka, broju uputnih rokova tokom kalendarske godine, ali i ukupnog broja kontingenta buduće stajaće vojske. Na definitivnu odluku čeka i pitanje prigovora savesti, kao i dileme da li će regruti ići prvo u centre za obuku ili pravo u jedinice.
 
U Ministarstvu odbrane objašnjavaju da ubrzanje priprema za odmrzavanje vojnog roka ne znači i da je "kocka bačena", ali priznaju da je ovaj zadatak jedan od prioriteta za sledeću godinu.
 
"Mi radimo kao da će državno rukovodstvo doneti odluku da odmrzne obavezno služenje vojnog roka, iako zasad nema konkretnih pokazatelja. Formirana je radna grupa čiji je zadatak da radi na stvaranju uslova, a njeni članovi detaljno su analizirali stanje kasarni, infrastukture, logističkih mogućnosti i finansija. Istovremeno, uspostavljen je i dijalog sa mladima, kako bi se na osnovu i njihovih stavova došlo do završne forme vojnog roka", objašnjavaju u ministarstvu.
 
Jedna od radnih verzija budućeg služenja vojske podrazumeva šestomesečno služenje, u okviru koga bi u kasarne išlo najmanje 3.000 regruta po uputnom roku. Takođe, prigovor savesti bi bio zadržan, s tim što bi u tom slučaju "vojnikovanje" bez oružja trajalo dvostruko duže i isključivo u ustanovama Vojske Srbije.
  • Marko

    17.12.2021 12:51
    Bas me bre briga za vojni rok,ma ne dolazi u obzir,ja sam intelektualac koji je fakultetski obrazovan i ISPOD ČASTI mi je samo i da pomislim na to,ja na to nikad neću pristati, veliki pozdrav
  • FMJ

    14.12.2021 09:23
    Jašta i to godinu dana najmanje u nekoj vukojebini na vrškoj čuki dok krv ne propišaju, pa nek onda crtaju Ratka Mladića, šetaju majce Kosovo je Srbija, Putin, Rusija i ostala sranja.
  • Nemanja

    13.12.2021 14:31
    Regrutacija
    "Genijalci" iz vlasti bi mogli da se opsete da uvedu benefite za služenje vojnog roka i na taj način isti učine prijemčivijim budućim regrutima. Par ideja:
    - automatski upisan radni staž u iznosu trostruko većem od vremena provedenog u vojsci (jer si vojnik 24/7 a ne 8 sati dnevno)
    - besplatna mogućnost sticanja znanja i veština - besplatan vozački, sanitetski, kuvarski, razni mehaničarski i slični kursevi koji bi se vrednovali na tržištu rada. Samo besplatan vozački, a sa današnjim cenama istog, bi mnogima bio razlog da "odrobijaju" šest meseci
    - pozitivna diskriminacija, tj, prednost pri zapošljavanju u javnom sektoru ili pri upisivanju fakulteta i viših škola nakon odsluženog roka.
    - razne sitne beneficije prilikom korišćenja usluga u vlasništvu državnih preduzeća - npr, pravo na "vojničku markicu" za javni prevoz sa nekim popustom, opet u trajanju 3 puta dužem od roka
    Gorenavedeno uglavnom ne bi ništa bitno koštalo državu/vojsku, a dovelo bi do popularizovanja iste. Verovatno pusti snovi, al’ rek’o, da napišem :)

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija