Loše rukovođenje EPS-om pojelo jednu termoelektranu, Grčić diplomirao samo 4 godine pre imenovanja
Stručnjak za energetiku Miloš Zdravković izjavio je da će Srbija, zbog lošeg rukovođenja u elektroenergetskom sistemu, potrošiti iznos koji bi bio dovoljan za izgradnju novog bloka termoelektrane.
Foto: Pixabay
On je za N1 objasnio da se država već zadužila kod kineske banke i uzela 613 miliona evra za izgradnu Bloka B3 u TE u Kostolcu.
"Mi smo u ovoj godini od septembra do sada za 250 miliona evra uvezli struje, sada smo za tri dana potrošili 28 miliona evra. Po najoptimističnijim prognozama, u naredna tri meseca moraćemo da uvezemo struje za još 200 miliona evra, a po nekim ekonomistima čak za još 250 miliona evra. Dakle, pojeli smo zbog lošeg rukovođenja jednu TE", rekao je Zdravković.
Podsećamo, predsednik Vučić rekao je da je kompletan sistem EPS, zbog kog su hiljade potrošača u nedelju ostale bez struje, "ispao" zato što nadležni nisu vodili računa koliko je vlažan ugalj i koliko blato može da ošteti svih šest blokova Termoelektrane Nikola Tesla (TENT).
"Morao bih da demantujem predsednika, vlažan ugalj ne može da utiče na rad TE, svaka TE projektovana je da radi 24 sata dnevno 365 dana u godini. Drugi deo, u vezi zemlje i blata je tačan, ali tu odgovornost ne snose inženjeri i radnici EPS-a. Odgovornost je na ljudima koji vode elektroprivredu, Ministrastvu energetike i ljudima koji koordiniraju sistemom", naglasio je ovaj stručnjak za energetiku.
Upitan zašto je došlo do ispadanja sistema, Zdravković kaže da se polazi od toga da je pripremljena nekvalitetna ruda. Ukazuje na još jednu bitnu stvar: "Morate pikove proizvodnje da planirate prema iskustvima iz prethodnih perioda – letnjeg i zimskog, letnji je važan zbog upotrebe klima uređaja za hlađenje, a zimski zbog industrijske proizvodnje i grejanja".
Zdravković je naglasio da je odgovornost za krizu koja je nastala na onom ko je dozvolio da u prvom kvartalu EPS izveze struju u iznosu od 70 miliona evra.
Prema njegovim rečima, EPS je prodavao struju na međunarodnom tržištu po ceni od 48 do 60 evra po megavatu u prva četiri meseca ove godine. Kaže da smo tada imali viškove struje jer je zima prestala. Tada je, kako naglašava, trebalo razmišljati o novembru i decembru.
"Pošto nemamo dovoljno kapaciteta za skladištenje struje i imamo samo jednu reverzibilnu elektranu, tada je trebalo da proizvodimo manje količine struje, a da ugalj lagerujemo na deponijama ispred TENT-a, a trebalo je i da se razrađuju kopovi. Nisu vodili računa o kvalitetu, TENT je još u septembru počeo da radi sa 60 odsto kapaciteta jer je počela da dolazi nekvalitetna ruda. Oni su pokušali da je oplemene sa mazutom, ali to nije išlo", kaže Zdravković.
Naglasio je i da su sada mnogo više cene struje nego kada smo je mi prodavali početkom godine i da sada ona iznosi 215 do 220 evra po megavatu, što je cena fjučersa – za narednu godinu, a da ako kupujemo od danas za sutra ona iznosi 315 ili 320 evra.
"Gubitak je očigledan", kaže Zdravković i iznosi računicu da smo od septembra do decembra uvezli ukupno struje za 250 miliona evra.
On kaže i da se dugi niz godina zalaže da Srbija skine moratorijum na razvoj nuklearne energije u Evropi i dodaje da smo mi, uz Italiju jedini koji imamo takav moratorijum, a i Italijani su najavili njegov skidanje. Kaže i da 10 zemalja EU na čelu sa Francuskom želi da stavi nuklearnu energiju na listu zelene energije. Ipak, kako dodaje Zdravković, planovi o nuklearkama su neka srednjoročna budućnost.
Nestručno i neodgovorno ponašanje
Profesor ETF-a i predsednik Saveza energetičara Srbije Nikola Rajaković izjavio je za N1 da je najveća odgovornost za energetski kolaps koji se dogodio u našoj zemlji pre nekoliko dana na direktoru Elektroprivrede Srbije Miloradu Grčiću. Kaže da su do ovoga dovele nedopustive greške.
"Jedno nestručno i neodgovorno ponašanje je dovelo do ogromnih problema", naglašava Rajaković i ocenjuje da će veličina finansijskih posledica ovoga što se dogodilo biti u rangu da "izgradimo jednu novu elektranu".
On ne očekuje da će nakon ove havarije doći do planskog isključivanja struje. Prema njegovim rečima, havarija koja se dogodila je iz dva razloga.
"Prvi, mi imamo veoma stare termoenergetske kapacitete. Njihova starost je 50 godina. TENT A je pušten 1970. godine u pogon, a najmlađi blok, u Kostolcu, je star 35 godina. A drugi je sve slabiji kvalitet uglja. To su dve objektivne stvari", kaže.
Kako navodi, pored objektivnih, postoje i subjektivni uzrok ovog što se dogodilo.
"To je loše upravljanje Elektroprivredom Srbije. Loš menadžment EPS-a, nema drugog odgovora", istakao je i naveo da se slaže sa konstatacijom da direktor EPS-a Milorad Grčić nije kvalifikovan da vodi taj posao.
"Ključna odgovornost na čelnom čoveku Elektroprivrede Srbije, definitivno. On je odgovoran za atmosferu koja se gradi u firmi. On je odgovoran za način na koji funckionišu elementarne stvari, pa do najsuptilnijih stvari. Aktuelni direktor je ukinuo instituciju koja se zove Stručni savet EPS-a", naveo je Rajaković i dodaje da je Grčić zabranio prisustvo vodećih ključnih inženjera EPS-a na stručnim skupovima, a "prirodan rezultat takvog ponašanja je to što nam se dogodilo.
Sagovornik N1 kaže da je ugalj u termoelektranama lošeg kvaliteta, da je bio pomešan sa glinom i blatom, kao i da je bilo potrebno mešanje sa mazutom kako bi sagorevao. Naglašava da "elementarni uslovi nisu bili zadovoljeni da sagorevanje ide kako valja i blokovi su se gušili. Kaže da mu je neobjašnjivo kako su nadležni u EPS-u dozvolili da se dođe u tu situaciju.
Grčić nije imao ni pet godina od završenog fakulteta
Gostujući na Novoj S, programski direktor Transparentnosti Srbija, Nemanja Nenadić, rekao je da Milorad Grčić nije ispunjavao ni zakonske uslove za vršioca dužnosti direktora EPS te 2016. godine, kad je postavljen, a kao jedan od razloga je naveo i to što je svega četiri godine ranije završio fakultet.
"Mi imamo situaciju gde je vlada jedno vreme postavljala vršioce dužnosti, a onda je prestala i to da radi. Mi danas u dve trećine javnih preduzeća imamo potpuno nezakonito stanje. Milorad Grčić je samo jedan od 22 direktora javnih preduzeća koji su u nelegalnom statusu. On je praktično običan građanin", ističe Nenadić i dodaje da Grčić nema na šta da podnese ostavku.
"Njemu je mandat istekao 2017. godine i on nema nikakvu formalnu poziciju. Njega je Vlada Srbije imenovala za vršioca dužnosti 2016, a čak ni tada nije ispunjavao uslove. On je 2012. godine završio fakultet, a kad se postavlja vršilac dužnosti, prema zakonu, on mora da ispunjava najmanje iste uslove koje ispunjava direktor. Jedan od uslova je i pet godina radnog iskustva sa odgovarajućim obrazovanjem, a Grčić nije imao ni pet godina od završenog fakulteta. Zato on uopšte nije smeo ni bude vršilac dužnosti", naglašava Nenadić.
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Info - Srbija
MUP: Osumnjičeni za dvostruko ubistvo u Crnoj Gori viđen kod Prijepolja, građani da budu oprezni
02.11.2024.•
0
MUP je saopštio da je A.B, koga crnogorska policija traži jer je osumnjičen za dvostruko ubistvo, lociran danas u okolini Prijepolja.
Privedeni odbornici Zeleno-levog fronta zbog crvene farbe na zgradi Vlade
02.11.2024.•
1
Tri odbornika Zeleno-levog fronta privedeno je jer su danas kod zgrade Vlade Srbije ostavili crvene otiske, izjavio je Radomir Lazović.
AMSS: Kamioni na Batrovcima na izlazu iz zemlje čekaju tri sata
02.11.2024.•
0
Automoto savez Srbije saopštio je da teretna vozila na graničnom prelazu Batrovci na izlasku iz zemlje čekaju tri sata.
Dan nakon nesreće u Novom Sadu niko nije ni ponudio ostavku bar kao moralni čin: "Oni nemaju moral"
02.11.2024.•
8
Sasvim je u redu očekivati ostavku kao moralan čim, ali ona je posledica nekog strupnja razvoja morala.
VIDEO Nišlije palile sveće za stradale u Novom Sadu: U srcu natpis "Svi smo mi pod nadstrešnicom"
02.11.2024.•
2
Nekoliko desetina građana Niša okupilo se večeras na Trgu kralja Milana kako bi odali poštu žrtvama nesreće koja se juče dogodila na Železničkoj stanici u Novom Sadu.
Zaječarac uhvaćen da vozi drogiran, pa mu policija pretresla stan: Dilovao kokain i marihuanu
02.11.2024.•
2
M. S. (39) iz Zaječara uhapšen je zbog trgovine drogom.
Na Dan žalosti održan pomen žrtvama komunističkog režima, Šapić opet o Titu
02.11.2024.•
10
Gradonačelnik Beograda Aleksandar Šapić izjavio je danas da u političkom životu postoji jedna struktura ljudi koji su neokomunisti i neoboljševici "pokriveni pod plaštom neoliberala i kvazidemokrata".
FOTO: Crveni otisci ispred Vlade Srbije zbog tragedije u Novom Sadu
02.11.2024.•
1
Članovi Zeleno-levog fronta ostavili su danas crvene otiske ispred Vlade Srbije poručujući da su "naprednjačkoj vlasti krvave ruke".
Švajcarci se usred Beograda slikali pokazujući dvoglavog orla: Jedan uhapšen, za drugim se traga
02.11.2024.•
7
Policija u Beogradu uhapsila je državljanina Švajcarske koji je na uglu ulica Takovske i Trga Nikole Pašića pokazivalo simbol Velike Albanije - dvoglavog orla.
Boris Tadić: Istragu o tragediji u Novom Sadu treba da sprovede nezavisna komisija
02.11.2024.•
7
Lider SDS-a Boris Tadić kaže da nesreća u kojoj je stradalo 14 osoba u Novom Sadu, pokazuje slom čitavog sistema i da istragu treba da sprovede komisija koja neće biti pod političkim pritiskom.
Granični prelaz Badovinci biće zatvoren u nedelju: Ispituje se nosivost mosta
02.11.2024.•
2
Granični prelaz Badovinci će u nedelju, 3. novembra biti zatvoren.
Muškarac ranjen nožem u Beogradu
02.11.2024.•
0
Četrdesetpetogodišnji muškarac zadobio je sinoć teške povrede nakon uboda nožem, saopštila je beogradska služba Hitne pomoći.
Ko bi mogao da bude novi direktor policije: Tri imena u vrhu liste kandidata
02.11.2024.•
8
Od kada je Ministarstvo unutrašnjih poslova raspisalo konkurs za izbor novog direktora policije, stručnu ali i širu javnost ova tema je veoma zainteresovala, naročito zbog činjenice da srpska polic
Počinje uklanjanje Starog savskog mosta u Beogradu, menja se režim saobraćaja
02.11.2024.•
2
Obustavlja se saobraćaj na Starom savskom mostu u Beogradu pošto počinju pripremni radovi na njegovoj demontaži.
Kosovske bezbednosne snage preuzele upravljanje nad nekadašnjim aerodromom kod Podujeva
02.11.2024.•
2
Kosovsko ministarstvo odbrane i Kosovske bezbednosne snage preuzeli su upravljanje nad imovinom nekadašnjeg aerodroma u mestu Dumoš u opštini Podujevo.
Zvaničnici EU i drugih država izrazili saučešće građanima povodom nesreće u Novom Sadu
01.11.2024.•
2
Zvaničnici Evropske unije i više država, među kojima su i susedne, uputili su saučešće građanima Srbije povodom pogibije ljudi u obrušavanju betonske nadstrešnice na Železničkoj stanici u Novom Sadu.
Pojedini ministri Srbije uputili saučešće porodicama nastradalih u Novom Sadu
01.11.2024.•
3
Ministar poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede Aleksandar Martinović uputio je večeras telegram saučešća porodicama nastradalih građana prilikom rušenja nadstrešnice Železničke stanice u Novom Sadu.
I Beograđani skupljaju krv za povređene u nesreći kod Železničke stanice u Novom Sadu
01.11.2024.•
0
Institut za transfuziju krvi Srbije i Savez za rekreaciju i fitnes Srbije BELFIS-a organizovaće akciju dobrovoljnog davanja krvi sutra u Atletskoj dvorani u Beogradu za pomoć povređenima u Novom Sadu
Svetski mediji izvestili o tragediji u Novom Sadu
01.11.2024.•
0
Svetski mediji izvestili su o tragediji u Novom Sadu, a američki CNN je kao "najnoviju vest" preneo informacije o rušenju nadstrešnice i o žrtvama.
Martinović: Apsolutna laž da država uvozi ogromnu količinu mesa neproverenog kvaliteta
01.11.2024.•
3
Ministar poljoprivrede Aleksandar Martinović odbacio je danas kao "apsolutnu laž" tvrdnje da "država uvozi ogromne količine mesa neproverenog kvaliteta koje se prodaje kao domaće".
Dobila kaznu od 5.000 dinara zbog učešća na blokadi protiv litijuma
01.11.2024.•
2
Predsednica Opštinskog odbora Zajedno u Gornjem Milanovcu Kristina Milošević izjavila je da je dobila prekršajnu kaznu od 5.000 dinara zbog učešća na blokadi Ibarske magistrale u Preljini.
Komentari 37
P.D.
Bojan
Usamljeni čuvar gradilišta je sad ekspert i za struju...
Rdj
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar