Srbija na Fejsbukovoj listi špijunaže: Otkrivene kompanije koje su špijunirale novinare i političare

Kompanija Meta, koja je vlasnik društvene mreže Fejsbuk, razotkrila je u svom izveštaju od 16. decembra više plaćeničkih firmi za špijuniranje korisnika, novinara i političara.
Srbija na Fejsbukovoj listi špijunaže: Otkrivene kompanije koje su špijunirale novinare i političare
Foto: Pixabay
Fejsbuk je otkrio kompanije koje su špijunirale novinare i političare, a među državama su i Srbija i Severna Makedonija, objavio je Radio Slobodna Evropa.
 
Sedam kompanija koje je Meta identifikovala u svom izveštaju su "Cobwebs Technologies", "Cognyte", "Black Cube", "Bluehawk CI", "BellTroX" i "Cytrox".
Većina ovih kompanija je iz Izraela, osim kompanija "Cytrox", osnovane u Severnoj Makedoniji i "BellTroX", osnovane u Indiji. Jednu kompaniju nije bilo moguće identifikovati po imenu i za nju se u izveštaju samo navodi da je iz Kine.
 
Konkretna imena klijenata koji su iznajmljivali usluge ovih kompanija, niti njihovih meta, nisu objavljena u izveštaju.
Izraelska kompanija "Cognyte" je prema ovom izveštaju imala klijente iz Srbije.
 
Kompanija, kako se navodi, prodaje pristup svojoj platformi koja omogućava upravljanje lažnim nalozima na platformama društvenih medija, uključujući Fejsbuk, Instagram, Tviter, Jutjub i VKontakt (VK), kao i drugim veb stranicama ljudima koji se bave društvenim inženjeringom i prikupljaju podatke.
 
Istraga kompanije Meta pronašla je klijente ove kompanije iz Izraela, Srbije, Kolumbije, Kenije, Maroka, Meksika, Jordana, Tajlanda i Indonezije.
 
Klijentima koji su uzajmljivali ovu kompaniju, kako se navodi u izveštaju, mete su bili su novinari i političari.
 
Kompanija Meta je prema izveštaju, uklonila 100 naloga ove izraelske kompanije na Fejsbuku i Instagramu koji su bili korišćeni za komercijalno špijuniranje korisnika.
 
Radio Slobodna Evropa (RSE) je kontaktirao izraelsku kompaniju, ali ona nije bila dostupna za komentar.
 
RSE je takođe poslao upit MUP-u Srbije, kako bi proverili da će istražiti ove navode, ni oni nisu bili dostupni za komentar do objave teksta.
 
Bojan Perkov, istraživač beogradske SHARE Fondacije, koja se bavi zaštitom ljudskih prava na internetu, kaže za RSE da postoje različite metode špijuniranja na društvenim mrežama. Kompanija Meta, dodaje on, nije podelila ta saznanja, već je samo dala informacije o tim nalozima.
 
Prema njegovim rečima, na osnovu tih informacija može se pretpostaviti da je reč o razgranatim mrežama aktera i naloga, koji targetiraju određene korisničke naloge ili stranice na Fejsbuku.
 
"Pretpostavljam da je reč o nečemu što Fejsbuk obično naziva – koordinisano neautentično ponašanje – na njihovim mrežama. To podrazumeva da vi imate veliki broj različitih naloga koji koordinisano rade nešto, na način kako se pravi korisnici ne bi ponašali", kaže Perkov.
 
Citizen Lab, institut Univerziteta u Torontu specijalizovan za pitanja nadzora, objavio je u decembru 2020. godine, da Bezbednosno-informativna agencija (BIA) u Srbiji koristi softver izraelske kompanije NSO Group, odnosno alat Pegazus.
 
Kako je istraživačka mreža BIRN pisala, ovaj alat korišten je za praćenje političara i disidenata.
 
Kako su naveli istraživački novinari, BIA je ovu opremu navodno kupila kroz firmu koja je se kasnije spojila sa firmom NSO Group.
 
Vlasti u Srbiji, kao ni BIA, nisu se oglašavali povodom ovih izveštaja.
  • Živko

    18.12.2021 11:34
    Pa kako da se oglasi gari šef iz BIA-e kada nije razumeo ništa od napisanog!

    On se izgubio još kod sricanja imena firmi.

    A zamisli tek lobotomiju kod koordinisanog neautentičnog ponašanja.
  • Delboy

    18.12.2021 09:50
    Hahaha
    Pa o čemu ovi trabunjaju? Pa Facebook i Google nas sve prati i pokušava da usmerava a da to njima ide u prilog (sledeći put kada otvoriš neki sajt gde ima Google Adsa pogledaj šta ti tamo nude).
  • Slavko

    18.12.2021 09:28
    -
    Napuštanje društvenih mreža je jedini lek za ove i druge muke koje mučimo.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija

Srbija i Tuvalu ukidaju vize

Ministar spoljnih poslova Srbije Marko Đurić i premijer Tuvalua Feleti Teo potpisali su danas u Beogradu Sporazum dve vlade o ukidanju viza za nosioce običnih pasoša.