Kako se dogodilo da termoelektrana stane zbog lošeg uglja: Ceo sistem ozbiljno škripi
Javnost je ostala zatečena izjavom v.d. direktora EPS-a Milorada Grčića da je rad TE "Nikola Tesla" u Obrenovcu blokirao ugalj lošeg kvalitata, zbog čega je više hiljada ljudi ostalo bez struje.
Foto: Pixabay (ilustracija)
To su kasnije u izjavama potvrdili i ministarka energetike Zorana Mihajlović i predsednik opštine Obrenovac Miroslav Čučković. Oni su objasnili da se tako "namestilo" da iz Kolubare stižu kompozicije sa najgorim mogućim ugljem, čija je upotreba u TENT izbacila iz stroja 30 odsto energetskog kapaciteta.
Pitanje koje se nameće je kako može da se dogodi da se ovakva neodgovarajuća sirovina doprema u najznačajniju termoelektranu i ko je odgovoran što je u pogon stigla loša mešavina. Kako piše Euronews Srbija, stručnjaci za energetiku smatraju da ova situacija zahteva ozbiljnu analizu i napominju da postoje objektivne okolnosti, kao što je loš kvalitet uglja, starost kapaciteta i vremenske prilike, ali ističu da iza svega stoji "loše upravljanje elektroprivredom".
Iz JP "Elektroprivreda Srbije" navode da je utvrđeno da je do problema došlo na više nivoa, da je u "Kolubari" u vagone utovaren ugalj lošijeg kvaliteta koji se tokom transporta natopio vlažnim snegom i zamrznuo i ističu da takav ugalj nije smeo da bude upotrebljen u blokovima termoelektrana. Navode da su ove greške dovele do zastoja u radu blokova i grejanja Obrenovca.
Kakav je kvalitet uglja iz Kolubare?
Profesor na Katedri za mehanizaciju rudnika Rudarsko-geološkog fakulteta u Beogradu Dragan Ignjatović za Euronews Srbija kaže da je kvalitet uglja iz RB Kolubara na površinskom kopu koji daje najveću proizvodnju trenutno relativno nizak. On napominje da je kvalitet isporučenog lignita 2010. godine bio 8.034 KJ/KG, a da je sa godinama opao i da je lane njegova prosečna vrednost bila 6.911 KJ /KG. Inače, potreban kvalitet je iznad 6.500 KJ/KG, dok se sve ispod računa kao neadekvatan, a takav ugalj činio je oko 38 odsto količine koja je iskopana tokom 2020. godine.
"Veoma je teško povući granicu između onog uglja koji definitivno treba baciti, na primer ispod 5.000 kJ/kg i mogućnosti da se iskoristi sa mešanjem sa partijama uglja boljeg kvaliteta. Ovo je posebno izraženo kada su vremenski uslovi kao prethodnih dana. Tada se traže najveće količine uglja i ponekad se zaboravi na potrebu selektivnog rada i odbacivanja uglja slabog kvaliteta", ukazuje Ignjatović.
Profesor ističe da se u Kolubari poslednjih godina u zapadnom delu radilo na uvođenju najsavremneijeg sistema za upravljanje kvalitetom, koji je baziran na upravljanju radom svih bagera i deponijom kako bi se mešanjem dobio najbolji rezultat. Problem nastaje, kako navodi, kada se striktno ne vodi računa o mogućnostima izdvajanja jalovih proslojaka, naročito onih koji su glinoviti.
"Rudari često u želji za ostvarivanjem što veće proizvodnje otkopavaju i ugljeve slabijeg kvaliteta vodeći se pre svega pogrešnom logikom da je njihov proizvod tona uglja, a ne toplotna vrednost otkopanog uglja", objašnjava profesor.
Ignjatović napominje da su se i ranije dešavale incidentne situacije, da je dolazilo do povremenih ispadanja blokova, ali da nije bilo većih posledica i da je to sastavni deo proizvodnje električne energije na bazi uglja.
"Ugalj koji se isporučuje termoelektranama iz Kolubare je, ako se pogleda prosek, u principu u zadovoljavajućim granicama. Dnevno se otpremi i do 60 vozova, pa pojedini mogu stvoriti problem, kada kvalitet može u pojedinačnom vozu biti i ispod 4.000 kJ/kg i ako se taj voz direktno uputi u kotlove može izazvati probleme. Oni se rešavaju dodavanjem mazuta. Nisam siguran da li je problem nastao direktno dovozom sa kopa ili je uzet ugalj sa deponije, a moguće je da je došao loš ugalj sa kopa, pa naknadno uzet i loš sa deponije", kaže profesor.
On napominje da problem na kopu stvaraju proslojci jalovine u uglju koji su relativno male debljine i koje je teško odvojiti, pa se prilikom transporta trakama i u vagonima u vozovima, koji je ukupno dug oko 40 kilometara, dodatno natopi kišom i snegom i u tom slučaju glina postaje izuzetno lepljiva i stvara "zaglave" u bunkerima i drobilicama.
Problem je, kako kaže, što se kasni sa otvaranjem zamenskog Polja E gde je kvalitet uglja iznad 8.500 kilodžula po kilogramu. Ignjatović smatra da će završetkom investicione izgradnje Polja E i uvođenjem sistema upravljanja kvalitetom uglja, odnosno mešanjem uglja sa ovog kopa sa drugim kopovima, biti rešen problem i da će biti obezbeđeno sigurno snabdevanje za više od 30 godina.
Ceo naš termoenergetski sistem ozbiljno škripi
Predsednik Saveza energetičara, Nikola Rajaković smatra da nije moglo tek tako da dođe do ove situacije i kaže da je neophodno sprovesti ozbiljnu analizu i utvrditi kako se to desilo. Na pitanje da li bi u ovoj vanrednoj situaciji, kada smo imali sneg i komplikovano dopremanje novih količina i uglja i mazuta, olakšalo situaciju da je TENT imao nekakve konkretne zalihe kvalitetnijeg uglja, Rajaković za Euronews Srbija kaže da je to bio posao menadžmenta koji bi trebalo da brine o funkcionisanju svega toga.
"Nije ovo prva zima za TENT, radio je i na minus 20 i 22. Dobra priprema pogona za ovakve teže uslove je naravno ključ pouzdanog rada. Nemam uvid u skladišta, ali je iz Grčićeve izjave jasno šta to znači. Treba imati u vidu i da se mazut stalno dodaje tom uglju lošeg kvaiteta i taj ceo naš termoenergetski sistem ozbiljno škripi. Zaista se mora razmišljati, ako se malo dalje pogleda, šta može biti u dubućnosti i šta nas čeka sutra", rekao je Rajaković.
Profesor tvrdi da su remonti rađeni tako da na osnovu rezultata koji su trenutno vidljivi, ne zaslužuju prelaznu ocenu. On podseća i da je Blok u TENT B 1 duboko u zimu ušao sa remontom i ističe da se "vidi na svakom koraku da škripi sa stručnim upravljanjem preduzećem".
"Ugalj iz Kolubare je iz godine u godinu sve lošijeg kvaliteta, ali je važno istaći da mi imamo veoma stare elektroenegretske kapacitete, naši blokovi u Obrenovcu su stari oko 50 godina i ne možete očekivati pouzdanost od takvih blokova, da budu na nivou kada su imali pet ili 10 godina. Nevreme je objektivno stanje, ali ništa ono nije bilo ekstremno. Objektivna okolonost je starost kapaciteta i loš kvalitet uglja, ali struka mora stvarno pogledati šta još stoji iza ovih događaja, a to je jako loše upravljanje elektroprivredom Srbije", smatra Rajaković.
Na pitanje šta bi bilo rešenje dugoročno da nam se ovakve situacije ne ponavljaju, profesor ističe da bi u narednih pet godina bila neophodna ozbiljna promena načina kako se upravlja i ozbiljna priprema pogona termoelektrana, a da je na duži rešenje rok prelazak na obnovljive izvore energije i kompletna promena strategije elektroprivrede Srbije u tom smislu.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Info - Srbija
Zbog tragedije u Barajevu: Radnici u socijalnoj zaštiti razmatraju štrajk, traži se i smena ministra
22.01.2025.•
0
Tragedija u domu za stare u Barajevu upućuje na neadekvatno institucionalno postupanje i propuste, kažu iz Inicijative za unapređenje stanja u sistemu socijalne zaštite.
Mreža organizacija za decu Srbije: Pretnje prosvetnim radnicima povećavaju tenzije u društvu
22.01.2025.•
0
Mreža organizacija za decu Srbije (MODS) ocenila je danas da "pretnje primenom represivnih mera protiv nastavnika i učenika zbog obustave nastave, ne doprinose ostvarivanju prava na obrazovanje".
AFP o "generalnom štrajku": Najveći pokret nezadovoljstva koji je Srbija videla poslednjih godina
22.01.2025.•
0
Agencija Frans pres danas je prenela vest o pozivu studenata, koji nedeljama protestuju u Srbiji zbog korupcije, na generalni štrajk u petak.
Đedović: Nema govora o štrajku zaposlenih u EPS, politici nije mesto u toj kompaniji
22.01.2025.•
0
Ministarka rudarstva i energetike Dubravka Đedović Handanović rekla je danas kako su joj sindikati u Elektroprivredi Srbije (EPS) potvrdili da nema govora o štrajku zaposlenih u EPS.
Sindikat u RTS-u zahteva emitovanje preciznih izveštaja sa studentskih protesta
22.01.2025.•
1
Sindikat radnika produkcije i tehnike zaposlenih na RTS-u zahteva emitovanje izveštaja sa studentskih protesta u informativnim emisijama i učešće predstavnika protesta u programu ove kuće.
Dijana Hrkalović osuđena na 16 meseci zatvora
22.01.2025.•
23
Bivša državna sekretarka u MUP-u osuđena je zbog zloupotrebe uticaja na 16 meseci zatvora, u šta se uračunava i vreme provedeno u pritvoru.
Školska godina bi mogla da bude produžena
22.01.2025.•
12
Ministarka prosvete Slavica Đukić Dejanović najavila je da bi školska godina mogla da bude produžena.
Studenti u blokadi pozvali na generalni štrajk u petak
22.01.2025.•
22
Studenti u Srbiji koji učestvuju u blokadi fakulteta pozvali su građane da se u petak, 24. januara, pridruže generalnom štrajku.
Ministarstvo: U Srbiji nema sumnje na zarazne bolesti slinavka i šap
22.01.2025.•
1
Ne postoji sumnja, niti je potvrđen slučaj zarazne bolesti slinavka i šap u Srbiji, saopštilo je Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede.
Naprednjački srednji prst: Može i bednije, ali ne baš mnogo
22.01.2025.•
31
Srednji prst koji pokazuje krvava šaka - to je najnovija poruka Srpske napredne stranke građanima Srbije.
Đukić Dejanović: 86 odsto škola radi, deca bila osramoćena
22.01.2025.•
23
Ministarka prosvete Slavica Đukić Dejanović kaže da u ovom trenutku 86 odsto škola u Srbiji radi najnormalnije, i da će inspekcija nastaviti da obilazi škole koje ne rade.
Koalicija NADA pozvala sve građane da se priključe generalnom štrajku u petak
22.01.2025.•
8
Srpska koalicija NADA, koju čine Novi DSS i POKS, pozvali su građane da učestvuju u generalnom štrajku najavljeno za petak, 24. januar.
DNEVNI KVIZ: Ko smišlja ovih 10 pitanja?
22.01.2025.•
7
Kviz znanja 021.rs stiže i ove srede pred vas.
Danas izricanje presude Dijani Hrkalović - tužilac tražio pet godina robije
22.01.2025.•
48
Specijalni sud zakazao je za danas izricanje presude nekadašnjoj državnoj sekretarki ministarstva unutrašnjih poslova Dijani Hrkalović optuženoj za trgovinu utricajem.
AMSS upozorava na poledicu
22.01.2025.•
0
Auto-moto savez Srbije (AMSS) upozorio je vozače na opasnost od poledice u jutarnjim i večernjim satima.
Dan žalosti u Srbiji zbog tragedije u staračkom domu
22.01.2025.•
16
Na teritoriji Srbije danas je Dan žalost zbog stradanja osam osoba u požaru u domu za stara lica u Barajevu.
I snimatelji traže od RTS-a da obustavi emitovanje njihovih dela
21.01.2025.•
6
Članovi Srpske asocijacije snimatelja zahtevaju od RTS-a da ne emituje dela njihovih članova.
VIDEO: Đaci beogradske gimnazije crtali cveće preko crvenih šaka sa srednjim prstom
21.01.2025.•
4
Sinoć nešto pre ponoći, grupa mladića sa kapuljačama iscrtala je po dvorišu Trinaeste beogradske gimnazije u Beogradu crvene šake sa srednjim prstom.
VIDEO: Aktivisti napadnuti dok su skidali transparent crvene šake sa srednjim prstom
21.01.2025.•
24
Na Mostarskoj petlji u Beogradu došlo je do incidenta, kada su dvojica aktivista skinula transparent crvene šake sa ispruženim srednjim prstom, koju članovi SNS dele i po društvenim mrežama.
Novinarka "Novosti": Dobila sam otkaz nakon što sam na Instagramu objavila fotografiju sa protesta
21.01.2025.•
8
Novinarka Vojislava Crnjanski Spasojević navela je da je, dan nakon što je na svom Instagram profilu objavila fotografije sa protesta ispred Ustavnog suda, dobila otkaz u "Novostima".
Komentari 15
/
smerno se to radi vec 30g.
smenjuju ga zbog prisluskivanja inace ne bi bilo nista od ovoga u javnosti.
rezultat ce biti prekidanje snabdevanja uglja za mala domacinstva
kao sto je bilo jesenas
Grubach
Rusofil_IQ0
Pa vi, vase komsije, roditelji itd...... jeste smrdi od glave ali smrdi sve i sa guza
Evo je proklet narod i na vlast je slika istog, krezubo glupog, podlog naroda slika i prilika, koji mrzi uspesan svet a divi se idiotima (belorusi, rusi, kinezi, itd)
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar