Investitori imaju četiri godine da završe neizgrađene objekte

Procenjuje se da u Srbiji ima čak 20.000 nezavršenih objekata, iako Zakon predviđa i početak i završetak gradnje.
Investitori imaju četiri godine da završe neizgrađene objekte
Foto: Pixabay
Da bi nesavesne investitore naterala da završe započeto, država je odlučila da svi koji su do 11. septembra 2009. dobili građevinske dozvole imaju još četiri godine da ih završe i pribave upotrebne dozvole.
Najviše nezavršenih objekata sa građevinskom dozvolom dobijenom i pre 2009. nalazi se u prestonici. Mnogi objekati su napušteni, a inspekcija nema mogućnost da reaguje, jer u većini građevinskih dozvola rok za završetak nije preciziran, piše RTS.
"Imate gradilišta koja su rađena bez građevinske dozvole, imate problem sa imovinom, negde imate problem sa finansiranjem, negde imate problem sa prenamenom pošto je investitor otišao pod stečaj... država tu može mnogo da uradi. Prva stvar je da ne možete ući u veliku investiciju ako nemate obezbeđeno finansiranje", rekao je prof. Dragan Buđevac sa Građevinskog fakulteta.
 
Stručnjaci poručuju da bi zakonom trebalo naterati investitore da započete objekte završe. U sređivanju mape nezavršenih objekata mogla bi da pomogne evidencija u kojoj je navedeno kome je Grad dodelio lokacije i građevinsku dozvolu za gradnju.
 
"Problem brojnih napuštenih gradilišta je zapravo posledica različitih zakona i najčešće neefikasne lokalne samouprave i ponekad komplikovanih sudskih sporova da se nekom oduzme lokacija. Po nekoj statistici verovatno negde oko 100.000 neizgrađenih stanova je ostalo u planovima", navela je arhitekta Branka Bošnjak.
 
Sada su na potezu lokalne samouprave. Prvi korak je popis gradilišta kako bi se došlo do tačnog broja poslovnih i stambenih objekata zaraslih u korov. Nakon toga i slanje rešenja o porezu na imovinu onima koji ne ispunjavaju obaveze.
 
"Porez je jedan od mehanizama koji potera ljude ako ne završe objekat i dobije se rešenje za plaćanje poreza na imovinu. Taj objekat ne donosi nikakav prihod, znači ne koristi se za namenu", kaže Biljana Trifunović, poreski konsultant.
 
U resornom ministarstvu tvrde da su vlasnici nezavršenih objekata sada u obavezi da ih završe i pribave upotrebnu dozvolu. Ukoliko u naredne četiri godine to ne urade, nadležni organ koji je izdao prvu građevinsku dozvolu mora da donese rešenje kojim utvrđuje prestanak njenog važenja.
 
"To rešenje se dostavlja nadležnoj građevinskoj inspekciji i to je sankcija odnosno jedina kazna koja je dalje u postupku inspekcijskog nadzora za takav objekat kao za svaki drugi bespravni objekat", rekla je Aleksandra Damnjanović iz Ministarstva građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture.
 
Izmene zakona odnose se isključivo na objekat i ne zadiru u vlasnička prava na građevinskom zemljištu.
 
"Jedina sankcija za nepoštovanje ovih odredbi odnosno za nekog ko nema nameru ili fizički nije u mogućnosti - jer je firma otišla u stečaj, prestala je da postoji - jeste praktično rušenje objekta po isteku roka od četiri godine", navela je Damnjanović.
 
Primer savesnog i odgovornog građevinarstva može da bude Italija, u kojoj problem višegodišnjih napuštenih gradilišta praktično ne postoji. Posle predviđenog roka za završetak gradnje, bez obzira na to da li je objekat gotov, investitor plaća gradsku rentu i porez na imovinu.    
  • ...

    20.12.2021 16:45
    Po vazecem zakonu o Planiranju i izgradnji, za objekte "kojima investitor resava svoje stambeno pitanje" ne propisuje se rok za ishodovanje upotrebne dozvole (niti gradjevinska dozvola ima rok trajanja, investitor je samo u obavezi da izvrsi prijavu radova u roku od dve godine od dobijanja gradjevinske dozvole). Ovim tekstom nije do kraja razjasnjeno da li se to sada menja ili se i dalje orocavanje odnosi samo na krupne investitore. Ako nema orocavanja za "male ljude" koji zidaju za sebe, onda ne vidim problem.
  • vlad

    20.12.2021 15:17
    Da li je ovo u skladu sa Zakonom, ustavom, rimskim pravom? Država ti da građevinsku dozvolu, platiš čudo troškova, otpočneš gradnju, dovedeš struju, vodu...itd.. Kuća koja nije završena ne može dobiti upotrebnu dozvolu - jer nije završena. Npr nema ogradu na terasi na spratu itd...

    Rešenje "države" i pajaca na vlasti je da ti oduzmemo pravo koje si legalnim putem ostvario u nekoj prethodnoj prav(N)oj državi i platio kako bi ishodovao odobrenja i dozvolu!?

    Znači ljudi moji evo ga Alan Ford - kažnjavaju ljude koji nemaju finansijskih mogućnosti da završe kuću za koju su potpuno legalno i pošteno ishodovali sve prethodne uslove i odobrenja, i koju su potpuno počteno počeli da grade (i delimično ali ne skroz je i završili)!?

    A nemaju finansijske mogućnosti zato što upravo neki ološ sedi na vlasti i sisa i pljačka - vozi automobil po ceni DVE takve kuće, jahtu koja košta kao čitava ulica izgrađenih objekata ovih jadnika koji sada postaju kažnjeni jer su istu tu bagru trpeli !!!
  • Kao u Nemackoj

    20.12.2021 14:45
    Treba u zakon o gradjevini uvesti clan gde se osniva "fond za rusenje".
    Kako to funkcionise? Investitor hoce da zida zgradu, kucu, halu, objekat...komisija proceni koliko bi kostalo rusenje tog objekta ako investitor ne dobije upotrebnu dozvolu na vreme i taj novac se PRE POCETKA GRADNJE UPLACUJE U TAJ FOND!
    Kad investitor zavrsi objekat i dobije upotrebnu, taj novac mu se refundira. Ako ne dobije upotrebnu, drzava o njegovom trosku rusi objekat.
    U Nemackoj funkcionise savrseno

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija

Srbija i Tuvalu ukidaju vize

Ministar spoljnih poslova Srbije Marko Đurić i premijer Tuvalua Feleti Teo potpisali su danas u Beogradu Sporazum dve vlade o ukidanju viza za nosioce običnih pasoša.