Jurić je dodao da se predstavnici MUP-a nisu pojavljivali na sastancima.
Kako se navodi u saopštenju tog Centra, Jurić je okruglom stolu i javnoj raspravi o uvođenju sistema Amber alert u Srbiji, održanom u Palati Srbija u Beogradu, rekao da država treba da bude svesna da su u njenim rukama sudbine mnoge dece i mnogih roditelja i do sad je pokazala dobru volju za sinhronizovan rad na uvođenju tog sistema.
"Zato ne želim da verujem da bezvoljnost ministra (unutrašnjih poslova Aleksandra) Vulina može da bude jača od volje države i ostalih ministarstava od kojih dobijamo podršku, ali činjenica je da nepojavljivanje i ignorisanje ove naše zajedničke borbe za bezbednost dece od strane MUP-a treba da nam pošalje nekakvu poruku", kazao je Jurić.
On je istakao da ne zna da li oni samo prividno dobijaju podršku za uvođenje tog sistema, jer tehnički Amber alert ne može da se sprovede u delo bez MUP-a.
Amerika je prva uvela taj sistem još 1996. godine, a ambasador SAD u Srbiji Entoni Godfri istakao je da svi moraju da se uključe u taj poduhvat, od najkrupnijih do najsitnijih relevantnih činioca, uključujući i same građane.
"Posebno se radujem saradnji sa Vladom Srbije, a moram da izrazim i zadovoljstvo za saradnju sa Ministarstvom pravde i ministarkom Majom Popović, takodje sam zadovoljan što se u priču uključila i Fondacija Novak Đoković", kazao je Godfri i dodao da Centar za nestalu i zlostavljanu decu, kao i svi okupljeni oko te teme imaju njegovu punu podršku, iskustvenu, logističku i materijalnu.
Na okruglom stolu, osim Centra za nestalu i zlostavljanu decu, Ministarstva pravde i američke ambasade, učestvovali su i predstavnici Fondacije Novak Đoković, Ministarstva za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja, Fondacije Share, Centra za pravo deteta i organizacije Astra.
Sistem Amber alert je zaživeo prvo u Americi, a potom se proširio na 20 država u Evropi. To je sistem brzog, glasnog i sinhronizovanog reagovanja svih institucija, medijskih servisa, digitalnih reklama i bilborda, koji imaju za cilj da u istom trenutku alarmiraju i uzbune javnost da je dete nestalo.
Što više ljudi bude upućeno u otmicu, veće su šanse da daju korisne informacije ukoliko nešto sumnjivo opaze, a postojanje samog sistema već unapred plaši i samog otmičara, jer zna da će alarmiranjem javnosti lakše biti osujećen.
Tokom 2021. godine nestanak dece prijavljen je 1.147 puta, a nije pronađeno 44 dece, navodi se u saopštenju.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju -
LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
Komentari 5
Dragan
Psiho
Banderaš
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar