Promet PCR testova u Srbiji prošle godine najmanje 30 miliona evra

Srbija je tokom 2020. godine na nabavku PCR testova za detekciju kovida19 potrošila najmanje 3,4 milijarde dinara, odnosno oko 28,6 miliona evra, pokazala je analiza Nove ekonomije.
Promet PCR testova u Srbiji prošle godine najmanje 30 miliona evra
Foto: Pixabay
Kako navodi Nova ekonomija, najviše su kupovani testovi kineskih proizvođača Sansure i BGI, kao i američkog proizvođača "Abbott".
Promet Sansure testova na teritoriji Srbije je 2020. godine iznosio 2,34 milijarde dinara (20 miliona evra), promet BGI testova bio je 968 miliona dinara (8,2 miliona evra), a Abbott PCR testova 56,4 miliona dinara (oko 480.400 evra) pokazuju podaci Agencije za lekove i medicinska sredstva (ALIMS).
S obzirom na to je PCR testiranje na korona virus od početka pandemije moguće uraditi samo u državnim referentnim laboratorijama, može se zaključuti da se celokupan promet odnosi na snabdevanje institucija u kojima se one nalaze, piše Nova ekonomija.
 
Nova ekonomija je u nekoliko navrata od RFZO pokušala da dobije podatke koji testovi su nabavljani, koje vrednosti i od kojih firmi, ali je svaki put dobila odgovor da se radi o podacima koji imaju oznaku "strogo poverljivo".
 
Iz odgovora lokalnih instituta i zavoda došla je do određenih informacija o tome koji testovi su korišćeni.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
  • Mitke83

    23.12.2021 20:40
    Biznis korona...
  • Vesna

    23.12.2021 08:23
    I, gde su te pare?
  • Nevakcinisan

    23.12.2021 08:21
    Znaci mi smo do sada dali 60 miliona samo na pcr testove. Ako uzmemo da je to prosek po drzavi, onda smo negde na 60 milijardi samo pcr testovi. Gde su brzi testovi, vakcine, respiratori, maske, dezinfekcija i ko zna jos sta. Vise ne pricamo o milijardama, dosli smo do biliona. Epidemija, ali novca.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija