Šoškić: Postoji šansa da se pomogne zaduženima u francima

Guverner Narodne banke Srbije Dejan Šoškić izjavio je da postoje različite mogućnosti za olakšavanje tereta građanima koji su uzeli kredite u švajcarskim francima, koje se, pre svega, odnose na redizajniranje plana otplate tih zajmova.

Guverner Narodne banke Srbije Dejan Šoškić izjavio je da postoje različite mogućnosti za olakšavanje tereta građanima koji su uzeli kredite u švajcarskim francima, koje se, pre svega, odnose na redizajniranje plana otplate tih zajmova.

"Dijapazon mogućih rešenja je veliki, i pri tome treba biti oprezan da se ne narušavaju postulati ravnopravnosti i dobre tržišne utakmice, da nemamo situaciju u kojoj ćemo drugačije tretirati građane u zavisnosti od toga da li su uzeli kredit u jednoj ili drugoj valuti", istakao je Šoškić. Prema njegovim rečima, "rešenje koje ide u pravcu toga da država treba da interveniše trebalo bi vrlo oprezno analizirati, imajući u vidu da nemamo budžetskih sredstava za tu vrstu subvencije". "S druge strane ne smemo narušiti ravnopravnost građana, u smislu da se pomažu jedni, a ne drugi, jer inicijalno su krediti denominirani u švajcarskim francima bili jeftiniji i ljudi koji su ih uzeli dugo su imali niže kamatne stope, pa i danas je kamatna stopa niža nego na kredite u evrima i drugim valutama", ukazao je guverner.

Šoškić je ukazao na dobrovoljno restrukturiranje dugova građana koje u sebi podrazumeva različite mogućnosti, a jedna od njih je da se produže rokovi dospeća , što po pravilu može da smanji mesečne rate. "U okviru razgovora koji građani mogu imati sa bankama potpuno je legitimno postaviti pitanje da li je moguće da se u određenom vremenskom periodu mesečne rate fiksiraju, a da se nakon isteka tog roka, dizajnira plan otplate na način da dužnici mogu redovno da izmiruju obaveze, uz eventualno produžavanje tog roka", naveo je guverner. Kao mogućnost ostaje i konverzija kredita u neku drugu valutu, dodao je Šoškić.

"Ja svakako ne bih preporučio građanima da tu mogućnost ne analiziraju, ali treba imati u vidu ako pređete iz jedne valute koja je doživela svoj istorijski maksimum, kao švajcarski franak sada, u tom trenutku i po tom kursu, onda je pitanje da li je to dugoročno najisplativija mogućnost", istakao je guverner.

  • Sima

    15.08.2011 10:58
    Bobanu
    Prvo, pripazi malo na taj svoj rečnik.

    Drugo, ja sam konkretno uzeo kredit u švajcarcima jer nisam mogao da uzmem u eurima, jer mi plata nije bila dovoljno velika za isti kredit u eurima.

    Treće, ne verujem da je puno bolje ni onima koji su uzeli kredite u eurima (verujem da je situacija poprilično slična).

    Četvrto, da je država samo malo povela računa o tome koliko i kako banke računaju maržu i kako pljačkaju (što je konačno urađeno ove godine, ali misilm malo prekasno), ne bi ni dolazili u ovu situaciju.
  • boban

    15.08.2011 10:06
    krivi su gradjani
    Ja sam uzeo stambeni kredit pre skoro 5 godina. Tada je Jelasic jedno 100 puta rekao "Ne uzimajte kredit u svajcarcima" i to obrazlozio cinenicama koje gledamo danas. Ako nije 100x onda jeste 1.000 puta. Dakle, ko jebe one koji su uzeli kredit misleci da ce profitirati u francima jer su rate nize i misleci kako su ispali pametniji. Na znam zasto bi im sada bilo ko pomagao, a posebno drzava i NBS.
  • 15.08.2011 09:53
    Sramota
    Zašto se ovakve stvari uvek vade pre izbora? Za ovo su uvek najodogovorni oni koji su to savetovali a to su guverner, ministar i slični. Neka oni sad od svojih mnogobrojnih apanaža nadoknade ljudima štetu, a ne budžet tj.gradjani kao poreski obveznici. Oni su i doveli strane banke, doneli "zakone" u njihovu korist, a sad su njihovi savetnici.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija