EPS: Nijedan evro iz budžeta države za uvoz struje, utvrđuju se uzroci havarije

Predsednik Nadzornog odbora Javnog preduzeća Elektroprivreda Srbije Jovan Despotović izjavio je da je EPS platio uvoz struje, nakon problema nastalih u elektroenergetskom sistemu.
EPS: Nijedan evro iz budžeta države za uvoz struje, utvrđuju se uzroci havarije
Foto: Pixabay

Istakao je da nijedan evro nije uzet iz budžeta države, navodeći da se još utvrđuju uzroci havarija u sistemu.

"Mnogi već licitiraju sa sumama potrošenim za uvoz struje, ali javnost treba da zna da EPS nijedan evro nije uzeo iz budžeta države, već je sve platio sam. Neuobičajeno je bilo što su u toj situaciji deo javnosti i pojedini zvaničnici iskoristili priliku da se obračunaju sa EPS-om, iako EPS ne beži od odgovornosti", naveo je Despotović, objavio je EPS.

Prema njegovim rečima, ovog puta su "za napade na EPS korišćeni netačni podaci, uz preuveličavanje i izvrtanje nekih činjenica".
 
"EPS je veoma složen sistem, a u svim takvim sistemima ponekad se dešavaju kvarovi koji se rešavaju stručno i savesno, kao što je uostalom rekao i Aleksandar Vučić, predsednik Srbije", naveo je Despotović.
 
Podsetio je da je EPS sistem snage 7.855 megavata u šest termoelektrana, 16 hidroelektrana, tri termoelektrane-toplane, sa rudarskom proizvodnjom od oko 40 miliona tona uglja i investicijama većim od 300 miliona evra godišnje. Dodao je da je EPS "najveći pokretač privrede i ekonomije u Srbiji", te da Srbija ima dovoljno električne energije po najnižim cenama u regionu i Evropi.
 
"Šta se tačno desilo poslednjih nedelja 2021. godine i dalje se ispituje: da li se radilo o propustu, nemaru, nestručnosti ili nečem četvrtom. Ne bih u ovom trenutku iznosio svoje vidjenje, ali mogu da kažem na osnovu preliminarnih informacija da javnost nema dovoljno relevantnih informacija", naveo je Despotović i istakao da će EPS obavestiti javnost o rezultatima analize nedavnih događaja.
 
Naveo je da je EPS imao uspešne projekte, te da je uspeo da revitalizuje postojeće kapacitete i istovremeno ulaže u unapredjenje zaštite životne sredine.
 
"Posle 30 godina gradi novi blok u Kostolcu, počinje izgradnja hidroelektrane 'Buk Bijela' u Republici Srpskoj, počinje projektovanje sistema reverzibilne 'Bistrice', jednog od najvažnijih hidrosistema u Srbiji, a ulaže se i u projekte korišćenja obnovljivih izvora. EPS je najveći investitor u ekološke projekte, uloženo je 500 miliona evra, a planira se ulaganje još 700 miliona evra", kazao je on.
 
Dodao je da će se ove godine završiti postrojenje za odsumporavanje u termo elektrani "Nikola Tesla" (TENT) A, te da se radi sličan projekat za TENT B i da EPS nastavlja ispunjavanje svih evropskih ekoloških standarda.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!

Teme

EPS
  • Golica

    03.01.2022 16:06
    Vratite Natašu Prisic koja godinama ukazuje na ovo, a ne da je niko nije slušao nego je žena dobila i otkaz. Ako je tačno da ćete Atlagica staviti na mesto Grčića to je najgori potez ikada! Smenite ih sve ako želite poverenje gradjana a posebno kvazi direktore koji sede u NS tj ni ne sede jer ne dolaze na posao.
  • Nadzor

    03.01.2022 10:08
    Pa ovaj odmah treba da bude smenjen. Staje radio nadzorni odbor kad su se desili ovoliki propusti u EPS? Trebao je da nadzire i kontroliše rad menadzmenta. Očigledno nije. Ali zato drži tirade i priča gluposti. "Nije potrosen nijedan dinar iz budzeta,vec EPS-ove pare". Koje EPS-ove pare??? To je drzavna kompanija. Osnovana novcem iz budzeta. Kad treba da se realizuju investicije drzava se zaduži. To je sistem spojenih sudova,budzet i EPS. Neznalica.
  • No Mercy

    03.01.2022 09:29
    obveznice
    Kupovina NBS korporativnih obveznica Epsa.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija