Senićevi sinovi od šest i devet godina vlasnici firmi kojima su "pozajmili" milione

Sinovi sadašnjeg funkcionera SNS Aleksandra Senića, dečaci od šest i devet godina, vlasnici su firmi "Pure fruit" i "Cherries and quinces", piše Pištaljka.

Te firme su za poslednje tri godine povećale kapital za oko 50 miliona dinara, iako sve vreme poslovanja nisu prihodovale ni polovinu ovog iznosa, piše Pištaljka. Kako otkriva ovaj portal, maloletni sinovi postali su i vlasnici državne zemlje.

Portal navodi da je ovakva finansijska akrobatika dozvoljena zakonom, samo je nejasno odakle potiče novac za pozajmicu kad firme posluju sa gubicima, a pogotovo odakle milioni maloletnoj deci Aleksandra Senića. 

Prema pisanju portala, i Senićeva jedanestogodišnja ćerka takođe je vlasnica firme koja se zove "Project ability", i koja takođe posluje sa gubicima, ali do sada nije beležila pozajmice vlasnika.
 
Senić, koji je sada visoki funkcioner Srpske napredne stranke, u koju je "preleteo" iz Socijaldemokratske stranke Borisa Tadića, za šta je nagrađen i mestom direktora sektora u "Koridorima Srbije", za zastupnika svoje dece u svim njihovim firmama ovlastio je partijskog kolegu Bojana Miletića, koji je, kao i on, član opštinskog veća opštine Rača, navodi Pištaljka. Osim što imaju zajedničke poslove u firmama Senićeve dece, Senić i Miletić zajedno iznajmljuju i državnu zemlju u Rači, što je problematično sa stanovišta sukoba interesa, na šta je u svom izveštaju o poslovanju opštine Rača ukazao i državni revizor, dodaje se u tekstu.
 
Naime, maloletni sinovi i otac Aleksandra Senića, pod nejasnim okolnostima postali su vlasnici parcela u opštini Rača koje su bile u državnom vlasništvu i koje je država izdavala pod zakup, a reč je o tri njive u državnom vlasništvu koje su prešle u posed firmi "Pure fruit" i "Cherries and quinces", piše portal Pištaljka.
 
Kako prenosi portal, na problematično učešće Senića i Miletića u zakupu državne zemlje nedavno je ukazao i državni revizor navodeći u svom izveštaju da ova dvojica članova opštinskog veća imaju čak 26 ugovora o zakupu državnih parcela - Senić 23, a Miletić tri. Senić je, posle upozorenja revizora, otkazao zakup devetnaest parcela, pa sada zakupljuje četiri, među kojima je i ona čiji je suvlasnik, zajedno sa državom, njegov otac, navodi Pištaljka.
 
Revizor je, kako prenosi portal, ustanovio nepravilnosti i u postupku komasacije na teritoriji opštine Rača, na šta su ranije ukazivali žitelji dva sela koji su tvrdili da je lokalno rukovodstvo na nezakonit način oduzimalo državnu zemlju.
 
Pištaljka navodi da je firma "Cherries and quinces" u vlasništvu dvojice sinova Aleksandra Senića od 2018. godine. U aprilu prošle godine firma je dokapitalizovana za skoro skoro pet miliona dinara. U odluci o povećanju osnovnog kapitala ove firme navodi se da je osnov za povećanje konverzija potraživanja, dodaje se u tekstu. Naime, vlasnici firme, dva deteta, prvo su pozajmila milione firmi da bi zatim ta pozajmica odlukom bila pretvorena u kapital firme, navodi Pištaljka, i dodaje da je firma od osnivanja u gubitku, a pre dve godine je počela da beleži značajnije prihode.
 
Paralelno su joj porasli i troškovi, pa svaku godinu od osnivanja firma završava minusom, navodi se u tekstu.
 
U drugoj firmi "Pure fruit" zabeležen je značajno veći rast kapitala, iako ta firma od osnivanja skoro pa i nije imala prihode. Naime, ukupno je prihodovala 287.000 dinara i to sve 2020. godine, navdoi Pištaljka. Gledajući bilanse, firma u 2019. godini nije bila aktivna jer nije imala nikakve prihode, ali je zato te godine Slobodan Senić, otac visokog funkcionera SNS-a, uneo nekoliko njiva u kapital firme, ali i značajan novčani kapital, opet pretvaranjem u kapital, navodi se u tekstu. Tako firma koju je 2019. godine osnovao otac Aleksandra Senića sa 1.000 dinara osnovnog kapitala sada ima preko 40 miliona dinara novčanog kapitala i skoro tri miliona dinara nenovčanog kapitala iako praktično nije radila jer nije imala prihode, dodaje Pištaljka.
 
U martu ove godine maloletni sinovi Aleksandra Senića postali su vlasnici ove firme, pa sada svaki od njih poseduje po 45 odsto udela, a preostalih 10 odsto i dalje pripada Slobodanu Seniću, a direktor ove firme je Dušan Senić, brat visokog funkcionera vladajuće stranke, navodi Pištaljka, podsećajući da su obe firme postale vlasnici državnih njiva.
 
Aleksandar Senić nije jedini funkcioner koji imovinu pripisuje maloletnoj deci. Pištaljka je pisala i objavila dokumenta da je i ministar finansija Siniša Mali imao nekoliko štednih računa koji su se vodili na njegovu decu.
 
Kako su državne parcele prešle u vlasništvo maloletne dece?
 
Parcele čiji su vlasnici Senićevi sinovi i otac, Ministarstvo poljoprivrede i opština Rača su 2019. godine oglasili za davanje pod zakup, da bi dve godine kasnije podaci iz katastra nepokretnosti pokazali da je država suvlasnik tek dela jedne od tri sporne parcele. Naime, kako piše Pištaljka, jedna parcela je u vlasništvu firme "Pure fruit", druga je u posedu "Cherries and quinces", a vlasništvo nad trećom dele Slobodan Senić, otac opštinskog funkcionera, firma "Cherries and quinces" i država.
 
Zakupac državnog dela ove treće parcele takođe su Senići, tačnije Aleksandar Senić, dodaje se u tekstu.
 
Kako su državne parcele prešle u vlasništvo sinova i oca funkcionera vladajuće stranke, u opštini nisu mogli da objasne novinarima Pištaljke.
 
Šef odseka za utvrđivanje, naplatu i kontrolu javnih prihoda, izvršilac za poslove poljoprivrede, šumarstva, vodoprivrede i razvoj sela u opštini Rača Dragana Prokić rekla je za ovaj portal da ne zna zbog čega su parcele koje su pre dve i po godine oglašene kao državne sada u privatnom vlasništvu i objasnila da spisak državnih njiva u Rači ne kreira ona, već podatke dobija putem aplikacija od Uprave za poljoprivredno zemljište Ministarstva poljoprivrede. Navela je da ona tokom konkursa za davanje u zakup zemljišta obavlja samo tehničke poslove, ali da celim procesom rukovodi uprava Ministarstva poljoprivrede.
 
Ni v.d. načelnika opštinske uprave Goran Maksović nije mogao da razjasni ovu situaciju. U odgovoru na pitanja Pištaljke koji je poslao putem mejla, Maksović je, piše ovaj portal, napisao da "predmetne parcele nikada nisu bile u svojini i državini opštine Rača, da istim opština nije raspolagala ni upravljala" i uputio ih da informacije zatraže u katastru. U odgovoru Pištaljki je takođe dostavio i dva rešenja o tri sporne parcele koja svedoče da su one bile konfiskovane posle Drugog svetskog rata, a da su 1997. godine vraćene u privatno vlasništvo.
 
Kako su se ove parcele 2019. godine opet našle na spisku državne zemlje, Pištaljka nije uspela da sazna jer Uprava za poljoprivredno zemljište Ministarstva poljoprivrede nije odgovorila na pitanja, a u katastru su objasnili da za genezu vlasništva novinari moraju da podnesu zahtev i plate pripadajuću taksu.
 
Meštani sela Sepci i susednog sela Saranovo prošle godine su izašli u javnost sa optužbama da je lokalno rukovodstvo na nezakonit način oduzelo više parcela tako što nisu pozivali naslednike na ostavinsku raspravu, pa je zemljište prešlo u vlasništvo države. Takođe meštani su se tada pobunili i protiv najavljene komasacije, pa je postupak zaustavljen.
 
Izveštaj DRI potvrdio ranije pisanje Pištaljke
 
Državna revizorska institucija utvrdila je i da je opština Rača nepropisno trošila novac na gorivo za službene automobile jer tokom prethodne dve godine nije vodila evidenciju o putnim nalozima. 
Pištaljka je ranije pisala da su opštinski funkcioneri sa jednim službenim automobilom u 2019. prosečno dnevno prelazili po 200 kilometara. Kada su od nadležnih iz opštine tražili da im dostave putne naloge, oni su odbili pravdajući se kontrolom DRI.
 
Revizori su takođe ustanovili da je opštinska uprava tokom 2019. i 2020. godine potrošila 102,95 miliona dinara kršeći Zakon o javnim nabavkama, propisujući diskriminatorne uslove i sprovodeći tendere mimo plana javnih nabavki, a skoro devet miliona dinara potrošili su bez sprovođenja postupka javnih nabavki i zaposlenima isplatili najmanje 1,06 miliona dinara više od propisanog iznosa, navodi Pištaljka.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
  • W

    05.01.2022 07:11
    W
    Kako mogu maloletne osobe biti vlasnici??? Ovo je tesko krivicno delo za koje se ide na robiju!!! Ali ovo je zemlja kriminala i sve je dozvoljeno! E zato i za mnogo gorih stvari ima da izgubi ova SNS sekta izbore i da odgovara u ime naroda!!!
  • Lacika

    05.01.2022 01:27
    A brnababicka...
    ,,,, ovo ne komentarise????!???
  • Sabahudin

    04.01.2022 18:29
    Omerović
    Ako nekim čudom izgubi Predsednik ovaj će preleteti i nastaviti sa istim poslom. Ovaj problem je zla kob Srbije...

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija